Golovima Barišića i Kramarića, Hrvatska uspjela slomiti žilave Azerbajdžance

Kramarić je nastavio sjajan golgeterski niz iz Hoffenheima.

Hrvatska nogometna reprezentacija teže od očekivanog upisala je prvu pobjedu i prve bodove u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2020. godine. Nakon početnog vodstva, Azerbajdžan je na Maksimiru držao pozitivan rezultat do posljednjih 10-ak minuta kada su ih Vatreni uspjeli slomiti.

Hrvatska – Azerbajdžan 2:1 (1:1)

Strijelci: 0:1 Sheydaev (19′), 1:1 Barišić (44′), 2:1 Kramarić (79′)

Hrvatska: Kalinić – Brekalo, Vida, Ćaleta-Car, Barišić – Modrić (od 90.Badelj), Kovačić (od 73.Vlašić), Rakitić – Kramarić, Perišić – Petković (od 69.Rebić)

Azerbajdžan: Agayev – Medvedev, Huseynov, Mammadov, Rahimov – Garayev (od 88.Dadashov), Almeida (od 73.Makhmudov) – Israfilov, Nazarov (od 58.Abdullayev), Madatov – Sheydaev

Izbornik Zlatko Dalić odlučio se na postavu sa Josipom Brekalom na desnom boku te Brunom Petkovićem u vrhu napada. Dobro su Vatreni krenuli u utakmicu, Borna Barišić je već u drugoj minuti lijepo nabacio za Andreja Kramarića, no njegov udarac blokirala je obrana Azera. Petković je bio raspoložen, pokušavao je razigravati suigrače, a u 12. minuti oprobao je i udarac no bio je neprecizan.

U 13. minuti Azerbajdžanci su upozorili našu obranu lijepom kontrom preko Ramila Sheydaeva koji je izbacio obranu Hrvatske i izašao pred Lovru Kalinića, no Lovre brani njegov pokušaj. Šest minuta kasnije Kalinić je bio nemoćan protiv Sheydaeva koji je uputio udarac s ruba šesnaesterca, a lopta uz pomoć Duje Ćalete-Cara prelijeće preko Kalinića i od grede odsjeda u mreži.

Unatoč šoku, Hrvatska je nastavila napadati prema vratima Agayeva, pokušavali su Ivan Rakitić i Andrej Kramarić, no nisu uspjeli savladati golmana Azerbajdžana. U 41. minuti sjajno su kombinirali naši reprezentativci, Barišić je još jednom nabacio s lijeve strane, a Luka Modrić glavom pucao malo pored gola.

Pritisak je urodio plodom u 44. minuti, Modrić je nabacio iz kornera, Ivan Perišić glavom prenio do Ćalete-Cara čiji udarac stoper izbija s crte, ali samo do Barišića koji pogađa za 1:1.

Nastavila je Hrvatska opsjedati vrata momčadi Nikole Jurčevića i u nastavku susreta. Već u 47. minuti nakon prekida je Modrić ubacio pred gol, a Ćaleta-Car glavom je pucao preko gola. Hrvatska je bila iznimno opasna iz prekida. U 56. minuti je Modrić tukao, a Agayev krajnjim naporom odbija loptu u korner.

U 58. minuti Sheydaev je opet napravio nered u hrvatskoj obrani, sjajno je poslužio Nazarova koji je pucao traljavo iz dobre pozicije. Novu priliku dočekala je Hrvatska u 63. minuti, još jednom nakon kornera, Petković je uspio u gužvi uputiti udarac, no zaustavio ga je suigrač Kramarić kojeg je pogodila lopta na putu prema mreži.

Uspjeli su Azeri primiriti napade Hrvatske, unatoč silnom pritisku, naši napadači nisu uspjeli doći do izgledne prilike sve do 76. minute kada je sjajno pucao Brekalo, no Agayev još jednom odlično intervenira. I onda u jeku napada kada su gosti pokušali izbiti loptu, Ante Rebić je blokirao izbijanje, lopta se odbila do Kramarića koji se lažnjakom oslobađa čuvara i pogađa suprotni kut.

U 87. minuti, Modrić je sjajno iz slobodnog udarca proigrao Perišića koji se našao pred Agayevim, no pucao je pored gola. Mogao je taj udarac Kramarić skrenuti u nebranjenu mrežu, ali je zakasnio na loptu.