Silovita Belgija u velikom stilu (4:0) prošla Mađarsku

Hazard slomio Mađare (photo:@uefaeuro)

U zadnjoj utakmici dana u Toulouseu su igrale Mađarska i Belgija. Točnije: Mađarska je donekle igrala, a Belgija i igrala i zabijala pa su Hazard & com. zapravo s Mađarima pomeli travnjak u Toulouseu – 4:0.

Reprezentacija naših sjevernih susjeda osvojila je prvo mjesto u skupini F remijem protiv C.Ronalda i društva – zabivši pritom čak tri gola u portugalsku mrežu, pa u zadnjem kolu svoje grupe kreirala senzaciju i neočekivani poredak na tablici. „Revival“ mađarskog nogometa na EP-u je doživio težak krah, budući da ih je u 1/8 finala čekala goropadna Belgija sa sjajnom generacijom mladih igrača željnih velikog rezultata. Izabranici M.Wilmotsa u nastavak prvenstva plasirali su se kao drugi iz grupe E, u kojoj su do prolaza dalje došli osvojivši sve bodove protiv Irske i Švedske, nakon razočaravajućeg poraza protiv Italije na samom startu.

Toby Alderweireld (@uefaeuro)

Crveni vragovi su sjajno otvorili utakmicu. Od samog početka su preuzeli inicijativu, stvarali pritisak i redali šansu za šansom. Ofenziva im se isplatila jer su do ranog vodstva došli već u 10. minuti. Nakon sjajno izvedenog slobodnog udarca De Bruynea na nabačaj natrčava Alderweireld i glavom matira nemoćnog Kiralyja. De Bruyne je sijao paniku u  protivničkoj momčadi. Istakao se s par dobrih udaraca, posebno slobodnjakom u 35. minuti kojeg Kiraly vrhovima prstiju i uz pomoć grede skida. Trebalo je Mađarima neko vrijeme da dođu k sebi, ali su u nastavku pružili puno uvjerljiviju partiju te su u drugoj polovici prvog poluvremena čak ravnopravno zaigrali protiv favoriziranih Belgijaca. Nakon početnih „artiljerijskih napada“ Belgije i „protezanja“ Kiralyja, imali su i Mađari svoje šanse. Kako su se otvorili, Belgijcima su ostavili prostora za kontre i polukontre. Lovrencsics i Dszudzsak su pred kraj poluvremena zaprijetili Courtoisovom golu, ali bez promjene rezultata.

U nastavku Belgijci su utakmicu prelomili – demonstracijom moći. Iako su Mađari hrabro i otvoreno igrali, tražili gol za izjednačenje, Belgija je pokazala sav svoj napadački arsenal i u velikom stilu prošla dalje. Prilike su se redale. Hazard je u 46. minuti pucao pod prečku, ali mađarski golman brani. Mađari uzvraćaju preko Pintera u 65. minuti. Mađarski veznjak dobro puca, i uz pomoć Alderweirelda koji mijenja smijer lopti zamalo vara Courtoisa. Uz sav otpor i otvoreni gard  Mađara, utakmica je prelomljena u zadnjih 15 minuta kada su Belgijci potvrdili ulogu favorita i čekirali vize za četvrtfinale golovima rezerve Batshuayija samo dvije minute nakon što je zamijenio Lukakua. Nakon kornera i akcije koja je uslijedila na nabačaj Hazarda mladi napadač Olimpiquea iz Marseillea sam na metar, dva pred golmanom zabija Mađarima u 78. Minuti. Odmah dvije minute potom, Hazard povisuje za 3:0 matiravši Kiralyja nakon sjajne kontre Belgijaca. U samom finišu svježi Carrasco zabija za konačnih 4:0 i plasman Belgije u četvrtfinale gdje ju čeka Wales.

Belgijski trijumf (@uefaeuro)

Mađarska – Belgija 0:4

Strijelci: 0:1 Alderweireld (10′), 0:2 Batshuayi (78′), 0:3 Hazard (80′), 0:4 Carrasco (90′)

Mađarska (4-2-3-1): Kiraly, Lang, Juhasz (79′ Bode), Guzmics, Kadar, Dszudzsak, Gera (46′ Elek), Nagy, Pinter (75′ Nikolić), Lovrencsics, Szalai. Izbornik: B. Storck

Belgija (4-2-1-2-1): Courtois, Vertonghen, Vermaelen, Alderweireld, Meunier, Witsel, Nainggolan, De Bruyne, Hazard (81′ Fellaini), R. Lukaku (76′ Batshuayi), Mertens (70′ Carrasco). Izbornik: M. Wilmots

TOULOUSE, Stadium de Toulouse. Gledatelja: 30,000. Sudac: M. Mažić (Srbija). Žuti kartoni: Kadar (35′), Lang (47′), Elek (61′), Vermaelen (68′), Szalai (90′), Fellaini (90′), Batshuayi (90′).