Sjajna Hajdukova mladost izborila veliku prednost

Hajduk je u prvoj utakmici trećeg pretkola Europske lige svladao Stromsgodset...

{$alt}
Andrija Balić/ Foto: Miro Gabela / hajduk.hr

Uz jako dobru igru Hajduk je pred 24 tisuće gledatelja u sjajnoj poljudskoj atmosferi svladao norveški Stromsgodset 2:0 i stigao blizu plasmana u četvrto pretkolo Europske lige. Tako se Damiru Buriću isplatilo odmaranje većine prvotimaca na utakmici u Puli prošlog vikenda. Ohandza se vratio u momčad nakon četiri propuštene utakmice. Unatoč suprotnim najavama Roguljić je počeo utakmicu, a Sušić je ostao na klupi. Ostatak momčadi je već standardan.

U šestoj minuti Caktaš je prekrasno izveo slobodan udarac s dvadesetak metara, no lopta je otišla nekoliko centimetara preko gola. Četiri minute potom Kastrati se na vrhu kaznenog prostora izborio za udarac pored Pejića, ali vratnica je spasila Hajduk. Splićani su odmah preuzeli inicijativu i kontrolirali su loptu. Ohandza je u 20. minuti iskoristio pogrešku gostujućih braniča, ušao u kazneni prostor i uputio loptu prema Roguljiću, no Valsvik je u posljednji trenutak uspio otkloniti opasnost. Hajduk je mogao povesti u 27. minuti kad je Vlašić uputio snažan udarac s desetak metara, ali iskusni Pettersen je bio spreman.

Hajduk je bio mnogo bolji i konstantno je napadao, dok su gosti čekali svoju priliku iz kontre. U 33. minuti se Ohandza izborio za loptu i krenuo prema vratima, no Pettersen je ipak uspio prvi stići do lopte. Četiri minute potom Vlašić je zaprijetio lijepim volejem s vrha kaznenog prostora i vidjeli smo još jednu sigurnu reakciju vratara gostiju. Norvežani su u 43. minuti zaprijetili preko Fossuma s dvadesetak metara, ali bio je to lak posao za Kalinića. U idućoj akciji se Roguljić lijepo probio kroz sredinu i pucao s 18 metara, no nije bio precizan.

I u drugom dijelu Hajduk je dominirao. Pokušaj Balića iz daljine u 50. minuti nije bio opasan. Wikheim je tri minute kasnije ubacio, a Olsen je loše pucao glavom. U 61. minuti je Vlašić pokušao s vrha kaznenog prostora, no gosti su odbili u korner. Igrala se 67. minuta kad je Jefferson ubacio u kazneni prostor, braniči Stromsgodseta su odbili loptu, ali točno na prsa Andrije Balića. Hajdukov dragulj si je rutinski spustio loptu na nogu i veličanstvenim volejem s dvadesetak metara svladao Pettersena za veliko slavlje na Poljudu. Nakon vodstva je Hajduk također nastavio napadati i gosti su bili gotovo nemoćni.

U 78. minuti je Jradi trebao biti isključen zbog brutalnog starta na Nižićevu potkoljenicu. Dvije minute potom je Soerum loše reagirao nakon lijepog ubačaja Vilsvika. Pettersen je u 86. minuti zaustavio dobar pokušaj Vlašića iz daljine. Dvije minute kasnije norveški je vratar je sjajnom obranom spasio svoju mrežu nakon prekrasno izvedenog slobodnog udarca Caktaša s dvadesetak metara. U trećoj minuti sudačke nadoknade borbeni Vlašić je prošao po lijevoj strani i ubacio za Kiša, koji je glavom pogodio za 2:0 i poljudsku euforiju. Uzvrat u Norveškoj na rasporedu je idućeg četvrtka. Hajduk je napravio veliki posao, ali sigurno je da Burićevu momčad očekuje još jedan težak ispit.

Hajduk: Kalinić, Tudor, Nižić, Milović, Pejić, Jefferson, Roguljić (od 61. Maloku), Balić (od 74. Sušić), Caktaš, Vlašić, Ohandza (od 77. Kiš)

Stromsgodset: Pettersen, Hamoud, Vilsvik, Madsen, Valsvik, Roening (od 82. Moen), Abu, Fossum, Kastrati ( od 72. Jradi), Olsen ( od 66. Soerum), Wikheim

Žuti kartoni: Hamoud (5), Madsen (52), Kastrati (65), Jradi (78), Moen (89)