Sjajna Hrvatska demolirala Norvešku pred punim Maksimirom!

Hrvatska je pred punim Maksimirom uvjerljivo svladala Norvešku rezultatom 5:1...

Zadatak je uspješno izvršen! Hrvatska nogometna reprezentacija bez prevelikih je poteškoća svladala Norvešku pred gotovo ispunjenim maksimirskim tribinama, a gledatelji su napokon mogli vidjeti konkretnu i efikasnu Hrvatsku, koja je proigrala tek nakon šezdesetak minuta igre i iskoristila praktički pet od sedam pravih šansi.

Kovač: “Odigrali smo slabo”
Rakitić: “Rezultat je mnogo bolji od igre, ali važna su samo tri boda”

Norveški izbornik Per-Mathias Hogmo ipak je popustio ogromnom pritisku norveške agitatorske kombinacije ‘mediji – navijači’ te je u početnoj jednaestorki osvanuo toliko željeni Realov as Martin Odegaard. Nije im, nažalost, večeras ni on mogao pomoći.

U početnih 20-ak minuta borba se uglavnom vodila na sredini terena – niti jedna ekipa nije stvorila osobito izglednu šansu, a tek prvi slabašni pokušaj zabilježili smo u petoj minuti kad je Brozović ‘opalio’ s dvadesetak metara, no uspio izboriti tek korner iz kojega Olić loše puca pored vrata.

Držala je prvih petnaestak minuta Norveška u potpunosti korak s pulenima Nike Kovača, ostvarile su se najave izbornika Hogmoa kako se neće zatvoriti na svoju polovicu, a u početnom je periodu ogleda iz slobodnog udarca čak i solidno zaprijetio Johansen. Spreman je pred Subašićem ipak bio Domagoj Vida te uspješno otklonio opasnost. Nije Norveška, mora se priznati, imala ni pomoć božice Fortune – Hogmo je bio primoran mijenjati koncepciju već u 19. minuti te je umjesto ozlijeđenog kapetana Skjelbreda ušao Samuelsen

Prve uzdahe na maksimirskim tribinama izazvao je raspoloženi Marcelo Brozović, u 20. minuti okušao je udarac s dvadesetak metara, no lopta je okrznula nekoga iz norveške obrane te je njegov pokušaj sijevnuo iznad vratnice.

Treća sreća ipak se osmjehnula Dinamovu veznjaku u 30. minuti. Hrvatska je poentirala iz prve prave, izrađene akcije – Modrić je na rubu šesnaesterca dodao malo iza leđa Oliću, a neuništivi se hrvatski veteran odlično snašao i na povratnoj lopti pronašao Brozovića, koji neobranjivo pogađa donji desni kut Nylandova gola.

Isti se scenarij iz prvih 45 minuta ponovio na maksimirskim ‘daskama’ u drugom poluvremenu. Hrvatska je bila nešto aktivnija, Srna je u 47. minuti iz slobodnog udarca pucao visoko iznad vrata, ali ponovno je sve prošlo bez konkretnog učinka. Norvežani su konačno drugi put kapitulirali u 54. minuti – sjajno su kombinirali Rakitić i Perišić, a potonji je sa samog ruba šesnaesterca neobranjivo naciljao suprotni kut gostujućeg gola.

Rasplamsala se utakmica nakon šezdeset minuta borbe – Brozović je u 65. ubacio visoku loptu u kazneni prostor, a najviši je u skoku bio – Mario Mandžukić. Podijelit će Mandža, ipak, pogodak s Ivicom Olićem, jer kako nam se čini – 35-godišnji je napadač poprilično zasmetao norveškom vrataru, kojemu je lopta na koncu kroz noge završila iza leđa, no loptu nije dirao.

Samo tri minute kasnije neoprezno je u hrvatskom šesnaestercu startao Vedran Ćorluka, španjolski sudac nije nimalo dvojio, no sjajnu prigodu za smanjenje vodstva nije iskoristio Elyounoussi – zatresla se tek vratnica. Zaslužio je Čarli vrlo brzo i drugu javnu opomenu te ostavio ekipu s deset igrača u terenu. Komentar – potpuno zasluženo.

Prvi je put Subašić morao ozbiljnije intervenirati tek u 78. minuti – vratar Monaca sjajno je skinuo Samuelsonov pokušaj praktički s 11 metara, no nemoćan je bio dvije minute kasnije, nakon što je Mandžukićev solo prodor zaustavo Nyland. Sijevnula je brza norveška kontra, a na 3:1 smanjio je Tettey.

Četvrti je pogodak postigao, pak, povratnik u kockasti dres – igrala se 87. minuta, udarac iz kuta fantastično je izveo Darijo Srna te milimetarskom preciznošću  naciljao glavu Gordona Schildenfelda. Konačan rezultat postavio je u sudačkoj nadoknadi, iz drugoga pokušaja Danijel Pranjić.

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2016.
Stadion Maksimir, Hrvatska, gledatelja: 23.912
Suci: Carlos Velasco Carballo, Roberto Alonso, Juan Yuste, Pau Cebrian Devis (Španjolska)
Strijelci: Brozović 30′, Perišić 54′, Mandžukić 66′, Schildenfeld 87′, Pranjić 90+3/Tettey 81′
Žuti kartoni: Ćorluka 69’/Linnes 17′, Elyounoussi 36′, Nordtveit 36′, Samuelsen 82′
Crveni kartoni: Ćorluka 74′ (drugi žuti)
Hrvatska: Subašić, Ćorluka, Srna, Vida, Pranjić, Perišić, Rakitić (Schildenfeld 76′), Modrić, Brozović, Mandžukić (Badelj 88′), Olić (Kramarić 70′)
Norveška: Nyland – Linnes, Nordtveit, Forren, Høgli – Skjelbred (Samuelson 19′), Tettey, Johansen, Dæhli (Nielsen 61′) – Ødegaard, Elyounoussi (Abdellaoue 80′).