Sjajni Hajduk slomio estonski otpor

Hajduk je u uzvratnoj utakmici svladao Sillamae Kallev 6:2 i plasirao se u drugo pretkolo Europske lige...

Na stadionu u Dugopolju Hajduk je odigrao odličnih 75 minuta i uvjerljivom pobjedom protiv estonskog Sillamae Kalleva 6:2 plasirao se u drugo pretkolo Europske lige. Splićani su bili mnogo agresivniji nego u prvoj utakmici prvog pretkola Europske lige i to se odrazilo na rezultatu. Omjer u udarcima prema vratima bio je 23:3 u korist Hajduka. Gosti su uoči utakmice ostali bez vratara Starodubceva jer je kolabirao od visokih temperatura.

U sjajnoj atmosferi Burićeva momčad je od prve minute krenula po pogodak. U osmoj minuti je Vlašić uputio odličan udarac s dvadesetak metara, no Usakov je sigurnom reakcijom spasio svoju mrežu. Već u idućoj akciji Hajduk je imao novu priliku kad je Roguljić lijepo ubacio s lijeve strane, ali Maloku glavom nije pogodio. Estonska mreža se prvi puta tresla u 15. minuti nakon savršene akcije mladih nada splitske momčadi. Balić je lijepom dubinskom loptom uposlio Vlašića, koji je ušao u kazneni prostor pored nesigurne obrane gostiju i precizno vratio Baliću, a on je snažnim udarcem poslao loptu pod gredu za veliko slavlje u Dugopolju.

Hajduk je nastavio dominirati i u 21. minuti je Roguljić iz kornera pronašao Milovića, koji je glavom pucao pored gola. Igrala se 23. minuta kad je Tudor savršeno uposlio Balića, on je zaobišao Usakova i uputio udarac, no Tjapkin je uklizavanjem spasio svoju momčad novog pogotka. Efektnim udarcem s 25 metara Roguljić je u 30. minuti pogodio gredu. Onda smo vidjeli drugu stranu igranja s mladim igračima. Hajduk je potpuno stao, izgledao je kao da Splićani žele rutinski čuvati prednost do kraja i gosti su to iskoristili. U 36. minuti je Sillich iskoristio nepažnju na sredini terena i uposlio Russa, koji je spretnom reakcijom iz blizine izjednačio rezultat. Bio je to prvi udarac Estonaca, te se ponovila situacija iz prve utakmice.

Samo pet minuta potom Toomet je ubacio s desne strane, a Russo je ostao usamljen u kaznenom prostoru i glavom je svladao Kalinića za potpuni šok u Dugopolju. U tim je trenucima Hajduku zaista prijetila katastrofa, no strah ipak nije dugo trajao. U posljednjoj minuti prvog dijela Caktaš je fantastičnim slobodnim udarcem s 25 metara pogodio za izjednačenje. U drugom smo dijelu opet gledali Hajduk kao u prvih pola sata i gosti su se grčevito branili dok je Burićeva momčad ofenzivnom igrom tražila treći pogodak. Ohdandza je u 52. minuti iskoristio pogrešku čuvara i krenuo sam prema vratima, no Usakov je krajnjim naporom uspio odbiti njegov udarac u gredu. Četiri minute kasnije Tudor lijepo ubacio s desne strane, a kamerunski napadač je glavom poslao loptu u mrežu za svoj prvijenac u Hajduku.

U 58. minuti je Roguljić s dvadesetak metara pucao pored gola, a minutu kasnije je Vlašić sa slične pozicije poslao loptu nekoliko milimetara uz vratnicu. Sve je bilo gotovo kad je u 64. minuti Vlašić precizno pronašao Ohandzu, a on je iz blizine lako povisio rezultat. U 72. minuti je sjajni Kamerunac uzvratio asistenciju odličnom Vlašiću, koji je s desetak metara preciznim udarcem pogodio za 5:2. Splićani su u završnici malo smanjili tempo i mirno su čuvali uvjerljivu pobjedu. Maloku je u 86. minuti imao sjajnu priliku iz blizine, ali vratar gostiju je uspio obraniti. Dvije minute potom Maloku je lijepo proigrao Maglicu, a on je snažnim udarcem postavio konačnih 6:2. Idućeg tjedna na rasporedu su prve utakmice drugog pretkola u kojem će Hajduk igrati protiv Kopera ili Vikingura.

Hajduk: Kalinić, Tudor, Milović (od 81. Billy), Nižić, Pejić, Caktaš, Balić, Roguljić, Vlašić (od 86. Kiš), Maloku, Ohandza (od 73. Maglica)

Sillamave Kalev: Usikov, Cinikas, Cheminava, Vnukov, Silich, Ratnikov, Toomet, Tjapkin, Dudarev, Šišov, Russo