[VIDEO] SP 2018: Povijest – međusobni susreti Hrvatske i Engleske

Sutrašnji susret između Hrvatske i Engleske bit će osmi međusobni ogled. U prethodnih sedam susreta Engleska je uspješnija s četiri pobjede, Hrvatska je upisala dvije pobjede dok je jedna utakmica završila neodlučenim rezultatom.

Prvu utakmicu odigrali su 24. travnja 1996. godine u Londonu i to prijateljsku utakmicu uoči Europskog prvenstva u Engleskoj 1996. godine. Utakmica je završena 0:0.

Drugi međusobni dvoboj bio je prijateljski te je odigran 20. kolovoza u Ispwichu. Engleska je povela pogotkom Beckhama, na 2:0 je povisio Owen, dok je za treći pogodak zabio Lampard. Za Hrvatsku je smanjio Mornar.

12. lipnja 2004. godine u Lisabonu na Europskom prvenstvu u Portugalu bolja je bila Engleska rezultatom 4:2. Hrvatska je povela golom Kovača (5), no do poluvremena Engleski okreću rezultat golovima Scholesa (40) i Rooneya (45). Na 3:1 povećava Rooney u 68. minuti, Tudor smanjuje na 3:2 u 73. minuti, a konačan rezultat postavlja Lampard (78). Tako se Hrvatska porazom oprostila od Europskog prvenstva u Portugalu.

Sljedeći susret odigran je u sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u Austriji i Švicarskoj. Hrvatska je dočekala Englesku u Zagrebu pred prepunim Maksimirom i pobijedila rezultatom 2:0. Povela je Hrvatska golom Eduarda u 60. minuti, a na 2:0 je povisio Gary Neville autogolom. Susret je ostao zapamćen po „maksimirskoj krtici” tako što je Neville vratio povratnu loptu vrataru Robinsonu te ju je vratar engleske reprezentacije promašio.

Jednu od najvećih pobjeda u kvalifikacijama Hrvatska je ostvarila u posljednjem kolu kvalifikacija za EURO ’08 na mitskom Wembleyu 21. studenog 2007. godine. Hrvatska je prije zadnjeg susreta osigurala prvo mjesto, a Engleskoj je bio dovoljan i bod za prolazak na Europsko prvenstvo. Povela je Hrvatska golovima Kranjčara (8) i Olića (14). Englezi smanjuju preko Lamparda (56-11 m), a izjednačenje donosi Crouch (56). Za 3:2 zabija Petrić (77).

Sljedeća utakmica odigrana je u sklopu kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2010. godine. U Zagrebu je bila bolje Engleska sa 4:1. Strijelci za goste bili su Walcott (26, 59, 82) i Rooney (63), a za Hrvatsku je zabio Mandžukić (78). Hrvatska je igrala s igračem manje zbog crvenog karton Roberta Kovača. Ovim rezultatom prekinut je niz nepobjedivosti Hrvatske u službenim utakmicama na domaćem terenu koji je iznosio 18 godina.

Najteži poraz u kvalifikacijama Vatreni su doživjeli u Londonu upravo od Engleske. „Gordi albion” je slavio sa 5:1. Strijelci su bili Lampard (7-11 m) (59), Gerard (18, 66) te Rooney (77). Za Hrvatsku je zabio Eduardo (71).