SP Atletika: Edris pobijedio Faraha, zlata za Lasitskene, Pearson i Vettera

Pretposljednji, deveti dan Svjetskog atletskog prvenstva je iza nas, a saznali smo nove osvajače medalja u čak šest disciplina.

Zlato u ženskom skoku u vis uzela je Maria Lasitskene, nekada Kuchina. Ona je s preskočenih 2,03 metara uzela zlato ispred iznenađenja ove discipline, Yuliije Levchenko iz Ukrajine, koja je završila kao srebrna s osobnim rekordom od 2,01. Broncu je uzela Kamila Licwinko iz Poljske, dok je olimpijska pobjednica Ruth Beitia završila kao posljednja, 12.

Kod trkačica na 100 metara s preponama zlatom se okitila legendarna Sally Pearson. Australka je s vremenom od 12,59 osvojila zlato ispred Amerikanke Harper Nelson, koja je s 12,63 i rezultatom sezone bila brža od trećeplasirane Njemice Pamele Dutkiewicz. Iako su Amerikanci priželjkivali sve tri medalje, njihove preostale natjecateljice Harrisson, Manning i Alli završile su na četvrtom, petom i osmom mjestu.

U dramatičnoj utrci na 5 000 metara za muškarce pobjedu odnio Etiopljanin Muktar Edris. Iako je pet puta poražen i na svim velikim natjecanjima bio je četvrti ili peti, ovaj put s vremenom od 13:32,79 pobijedio je Mo Faraha, koji je svoju posljednju utrku na ovoj daljini okončao srebrom. Broncu je uzeo Amerikanac Chelimo.

Nijemac Johannes Vetter pobjednik je natjecanja u bacanju koplja, s bačenih 89,89 metara. Slavio je tako ispred dva Čeha Vadlejcha i Frydrycha, dok je olimpijski prvak Rohler ostao na četvrtom mjestu. Kevin Mayer naslijedio je Ashtona Eatona, koji je otišao u mirovinu, kao najbolji desetobojac svijeta. S ukupnih 8768 bodova osvojio je zlato s najboljim rezultatom ove sezone i to ispred dva Nijemca, Rice Freimutha i Kai Kazmireka.

Za kraj dana uslijedila je i štafetna 4×100 utrka za atletičarke, u kojoj su u konačnici pobjedu odnijele reprezentativke SAD-a u vremenu 41,82. Srebrnu medalju osvojila je domaća Velika Britanija, a na trećem mjestu ostale su braniteljice naslova iz Jamajke.