Svjetsko prvenstvo: Belgija krenula pobjedom, Fellaini i Mertens slomili Alžir

Skupina H, 1.kolo: Belgija - Alžir 2:1. Belgijanci su bili izraziti favorit, ali veći dio utakmice tu ulogu nisu opravdali na terenu

Nogometaši Belgije slave pogodak s izbornikom Marcom Wilmotsom/Getty Images

Skupina H

BELGIJA – ALŽIR 2:1

Stadion Governador Magalhães Pinto. Sudac: Rodríguez (Meksiko).

Strijelci: 0:1 Feghouli (25′-11m), 1:1 Fellaini (70′), 2:1 Mertens (80′).

Žuti kartoni: Vertonghen (Belgija), Bentaleb (Alžir).

BELGIJA: Courtois, Kompany, Van Buyten, Vertonghen, Alderweireld, Dembélé (od 65′ Fellaini), Witsel, Hazard, Chadli (od 46′  Mertens), De Bruyne, Lukaku (od 58′ Origi).

ALŽIR: M’Bolhi, Bougherra, Halliche, Ghoulam, Medjani (od 84′ Ghilas), Mostefa, Feghouli, Taïder, Bentaleb, Soudani (od 66′ Slimani), Mahrez (od 71′ Lacen).

Nogometaši Belgije pobijedili su Alžir u utakmici 1. kola skupine H. Izabranici Marca Wilmotsa dobro su se pomučili protiv afričke reprezentacije koja je bila blizu da stigne do pobjede na Svjetskom prvenstvu nakon 32 godine posta. Belgijanci su bili izraziti favorit, ali veći dio utakmice tu ulogu nisu opravdali na terenu. Alžir je iskoristio priliku i poveo u 25. minuti, a Belgija je strepila do 80. minute.

U 66. minuti Origi se sjurio prema golu, ali vratar M’Bolhi odlično je reagirao. Bila je to prva izgledna prilika u drugom poluvremenu. Belgija je malo živnula, ali sve je to i dalje bilo mučenje. I onda je u 70. minuti, De Bruyne ubacio, Fellaini je nadskočio Hallichea i lopta je od grede završila u mreži – 1:1.

Belgija je nastavila pritiskati. Alžir je izgubio jednu loptu na sredini terena, Belgija se sjurila u kontru. Hazard je odlično poslužio  usamljenog  Mertensa koji je topovskim udarcem pospremio loptu u mrežu – 2:1. Tri minute kasnije Belgija je skoro stigla do trećeg  pogotka. Nakon tko zna kojeg ubačaja s boka, Fellaini je još jednom bio najviši, ali vratar Alžira izvukao je loptu ispod grede.

Inače, Alžir nije ostavio previše prostora za igru Belgiji, čekao je strpljivo svoju priliku. Nju je pomalo neočekivano dočekao u 25. minuti, nakon ubačaja Vertonghen je zakasnio za Feghoulijem i povukao Alžirca za ruku.  Sudac Rodríguez nije previše razmišljao i pokazao je bijelu točku. Feghouli je odlučio sam izvesti penal – 0:1.

Belgija je od tog trenutka krenula po izjednačenje, ali bez izrazitih prilika. Alžir je na drugoj strani drugo poluvrijeme otvorio s nekoliko ubačaja iz kornera. Izabranici  Vahida Halilhodžića dobro su se branili, ali na kraju nisu izdržali.