SP: De Bruyne i Lukaku u ponajboljoj utakmici turnira slomili Amerikance tek nakon produžetaka

Osmina finala: Belgija – SAD 2:1 (De Bruyne 93', Lukaku 105'; Green 107')

Strijelac prvog gola Kevin De Bruyne/Getty Images

Osmina finala

BELGIJA – SAD 2:1

Stadion: Arena Fonte Nova, Salvador. Gledatelja: 51.227. Sudac: Djamel Haimoudi (Alžir).

Poluvrijeme: 0:0.

Strijelci: 1:0 De Bruyne (93′, as. Lukaku), 2:0 Lukaku (105′, as. De Bruyne), 2:1 Green (107′, Bradley).

Žuti kartoni: Kompany (Belgija); Cameron (SAD).

BELGIJA (4-2-3-1): Courtois – Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mertens (od 60′ Mirallas), De Bruyne, Hazard (od 111′ Chadli) – Origi (od 91′ Lukaku). Izbornik: Marc Wilmots (45).

SAD (4-1-4-1): Howard – Cameron, Besler, Gonzalez, Beasley – Jones – Johnson (od 32′ Yedlin), Zusi (od 72′ Wondolowski), Bradley, Bedoya (od 105’+2 Green) – Dempsey. Izbornik: Jürgen Klinsmann (49).

Nezaboravna utakmica u Salvadoru! Nakon čiste demonstracije napadačkog nogometa uz koju su nogometni sladokusci lizali prste, Belgija je tek nakon produžetaka slomila Amerikance i njihovu „hobotnicu“ Tima Howarda.

Dvije kombinacije De Bruynea i Lukakua bile su dovoljne za četvrtfinale i okršaj s Argentinom, a Julian Green stigao je tek ublažiti poraz za konačnih 2:1. Među najboljih osam na kraju su prošli svi pobjednici skupina.

Marc Wilmots, koji i dalje ne zna za poraz u službenoj utakmici na kormilu Belgije, nije lupao u prazno kada je najavio fizički i trkački rat u Salvadoru. Bio je to daleko najdinamičniji od svih dvoboja osmine finala i pravo je čudo da od 34 udarca na gol u 90 minuta baš nijedan nije ušao u mrežu. Kontre su sijevale jedna za drugom iz minute u minutu, a braniči obiju sastava imali neviđeno puno posla.

Nijedna riječ neće opisati utakmicu preciznije od konačne statistike. Belgijci su imali 38 udaraca prema golu, a Amerikanci 15. Ukupno nevjerojatna 53 pokušaja ili u prosjeku jedan svake dvije i pol minute.

Kronološki, to je izgledalo ovako. Amerikanci jedva da su dodirnuli loptu, a Belgija je već bila u stopostotnoj šansi. Tinejdžer Divock Origi, koji je dobio prednost pred Lukakuom, pobjegao je obrani i našao se oči u oči s Timom Howardom, ali vratar SAD-a nogom je zaustavio njegov udarac za odličan ulazak u utakmicu.

Nakon što su konsolidirali obranu i zapodjenuli ravnopravnu bitku na sredini terena, Amerikanci su prvi put pokazali zube u 20. minuti. Dempsey je pronašao Bradleyja, koji se loptom prošetao do šesnaesterca i vratio napadaču Seattlea, a njegov je udarac obranio Courtois.

Nekoliko trenutaka kasnije, na drugoj je strani veliku šansu propustio Kevin De Bruyne, kojemu se otvorio prostor za udarac na 12 metara, no krilni igrač Wolfsburga pucao je pokraj vratnice. Belgija je nastavila s pritiskom, već u sljedećoj akciji Beasley je u korner izbacio opasnu loptu Vertonghena koju je sâm pred golom čekao Fellaini.

Klinsmann je u 32. minuti morao mijenjati nakon što se Johnson uhvatio za butni mišić. Ušao je DeAndre Yedlin, odmah napravio mali kaos na desnoj strani i izborio korner nakon kojeg je Jermaine Jones odapeo prizemni udarac pokraj gola.

Kompany (Belgija) i Dempsey (SAD) u borbi za loptu

Kompany (Belgija) i Dempsey (SAD) u borbi za loptu/foto: Getty Images

Šest minuta kasnije, svježi Yedlin je uputio odličan centaršut, a na putu se našao Van Buyten i onemogućio Dempseyja u prilici. Yedlin je u 41. minuti ponovno u kontri prihvatio odličnu dugu loptu Bradleyja i u sredini potražio Zusija, koji se spetljao u pokušaju udarca.

Belgijci nisu ostali dužni. Origi je prije odlaska na odmor potegnuo još jednu kontru i poslužio De Bruynea, čiji je udarac vješto ukrotio Howard.

Baš kao i u prvom dijelu, Belgija je zaprijetila odmah na početku nastavka. Origi je zadržao loptu pred kaznenim prostorom i proslijedio desno za De Bruynea. Ovaj je lijepo naciljao Mertensovu glavu, a Howard je skočio i obranio opasan udarac koji mu je padao u paraboli.

Najveća mat-prilika Belgijancima je promakla u 55. minuti. Vertonghen je s desne strane zavrnuo brzu loptu u sredinu, ali ona je nekako prošla ispred De Bruynea, a onda i kroz noge Origija koji ju je samo trebao gurnuti u mrežu.

Nezadrživog Origija to je samo još više raspalilo. Samo minutu kasnije, glavom je nakon ubačaja Alderweirelda pogodio gredu. Amerikanci u tim trenucima nisu uspjeli doći do zraka. Jan Vertonghen na trenutak se iz braniča transformirao u špicu i prvo prizemno pucao u Howarda, a onda nakon dijagonale iz prve raspalio volej pokraj gola.

Američka obrana počela je puštati na sve strane; u 60. minuti Origi je zavrtio trojicu čuvara na lijevoj strani, sjurio se do gol-crte i na prvoj vratnici pronašao Mertensa, no ovaj je bio neprecizan.

Uslijedilo je kraće zatišje, a u 69. minuti ga je prekinuo Witsel, čiji je dalekometni udarac otišao samo nekoliko centimetara pored vratnice. Sličnim pokušajem odgovorio je Dempsey, da bi u 72. minuti ponovno bljesnuo Origi, koji je iz blizine pucao točno u Howarda.

Igrač utakmice

Kevin De Bruyne

Nije bilo rupe u američkoj obrani koju tijekom utakmice nije iskoristio da bi ili sâm došao pred Howarda ili uposlio nekog suigrača. Na kraju je sam na početku produžetka zabio vodeći pogodak, a onda asistirao Lukakuu.

Dempsey je nastavio vući već pomalo umorne Amerikance. Povukao je po sredini, prodao „lažnjak“ i prebacio s desne na lijevu nogu pa s 20-ak metara opet gađao u Courtoisa.

Za svaki Dempseyjev pokušaj Origi je imao dva. Hazard je oduzeo loptu Yedlinu i nakon dugog trka dodao mladom napadaču. Ovaj u čistu šansu gura Mirallasa, no nevjerojatni Howard pročitao je i taj udarac te ponovno spasio Amerikance.

Ni tri minute kasnije, vidjeli smo novu bravuru Evertonova čuvara mreže. Mirallas je na desnom krilu stvorio višak i ubacio Fellainiju koji se nije snašao, ali je otpadak pokupio Hazard, potegnuo s vrha šesnaesterva, no Howard je i to obranio.

Nesavladivog ćelavca među vratnicama u 85. minuti iz daljine nakon okreta po tko za koji put testira Origi. Howard je njegov udarac vršcima prstiju izbacio u korner.

Belgijanci ni trenutak nisu zastali. De Bruyne se sjurio u novu kontru, lijevo od sebe uočio Hazarda, a ovaj pogodio vanjski dio mreže. De Bruyne već u sljedećem napadu servira za Kompanyja, čiji šeprtljavi udarac Howard lako čita.

Amerikanci su u sudačkoj nadoknadi mogli isproducirati potpuni šok. Jones je glavom uposlio Wondolowskog, a ovaj je na nekoliko metara od gola, potpuno usamljen, pucao preko grede. Pomoćni sudac je tom prilikom signalizirao zaleđe, iako je snimka pokazala da ga nije bilo.

Nakon pokušaja iz svih oružja, kuteva i distanci, „crveni vragovi“ su napokon zabili na početku prvog produžetka. Devedeset i dvije minute lomili su američku obranu i uspjeli kada je u igru ušao Romelu Lukaku. On je po desnoj strani utrčao u šesnaesterac i vratio za De Bruynea, a ovaj se namjestio na udarac te konačno matirao Howarda pogodivši u suprotni kut. Bio je to 32. udarac Belgije na utakmici!

Amerikanci se od šoka nisu oporavili dobrih desetak minuta, a onda im je stigao novi. Lukaku je u 105. minuti konačno upisao prvi pogodak na SP-u. Briljantno je utrčao u prostor i De Bruyneov pas pokraj nemoćnog Howarda proslijedio u vrh mreže.

Klinsmannova škvadra, međutim, nije posustala. Na 2:1 smanjio je u 106. minuti 19-godišnji Julian Green, koji je netom prije toga ušao u igru umjesto Bedoye.  Briljantnom loptom uposlio ga je Bradley, a Bayernov tinejdžer volejom iz prve probušio Courtoisa.

Pitanje pobjednika mogao je u 110. definitivno razriješiti Lukaku, ali Howard je novom obranom „iz šešira“ opet spasio svoju momčad.

I onda – šansa zbog koje će se Amerikanci gristi još mjesecima. U 114. minuti Jones i Bradley doveli su loptu do usamljenog Dempseyja koji je samo trebao pitati Courtoisa u koji kut da zapuca, ali umjesto toga mu je isporučio loptu ravno u ruke. Nevjerojatan promašaj koji je SAD-u oduzeo jedanaesterce, a time i priliku za četvrtfinale…