SP Hokej U20: Švedska dominirala finalom, no Kanada osvojila zlato

Kanađani su, nezasluženo, postali svjetski prvaci.

Prvi put od 2009. godine u finalu Svjetskog hokejaškog U20 prvenstva sastale su se dvije momčadi koje su osvojile skupinu. Baš kao i te 2009. godine bile su to reprezentacije Švedske i Kanade. Unatoč potpunoj dominaciji Šveđana, Kanada je upisala 3:1 pobjedu i osvojila svoj 17. naslov.

Već u 18. sekundi Kanađani su imali veliku priliku, no Gustavsson je upisao prvu večerašnju obranu. Na drugoj strani Jonsson i Andersson imali su obranjene udarce, dok je u četvrtoj minuti Lindstrom zaradio prvo isključenje za Šveđane. No, Gustavsson je upisao tri velike obrane tijekom power playa i ostalo je 0:0. U osmoj minuti i Švedska je dobila igrača više, no Carter Hart obranio je udarce Nylandera i Petterssona. Pet minuta kasnije Dube je doveo Kanađane u vodstvo, no gol je opravdano zbog prekršaja nad Gustavssonom poništen. Dvije velike prilike imao je i Andersson, no Hart je oba puta obranio njegov udarac, dok je Steel palicom sa crte izbio pokušaj Steena i na odmor se otišlo bez pogodaka. Skandinavci su, unatoč ogromnoj podršci za Kanadu s tribina, bili bolji i uputili čak 16 udaraca, naspram devet kanadskih, no golova nije bilo.

Međutim, u 109. sekundi druge trećine, Kanađani su iskoristili polukontru i preko Dillion Dubea poveli. To je bilo prvi put na cijelom Svjetskom prvenstvu da su Šveđani u jednoj utakmici gubili. Lundestrom je imao veliku priliku svega dvije minute kasnije, no Hart je obranio njegov udarac u situaciji jedan na jedan. Hart je nevjerojatno palicom obranio i udarac Zetterlunda, a kasnije i Brannstronov udarac iz daljine. Sedam minuta prije kraja trećine Andersson je zaradio isključenje, no s igračem manje Tre Kronor je krenuo u polukontru tri na dva, Lindstrom je uposlio Tima Soderlunda, koji uz pomoć stative izjednačuje. Dahlin je 41 sekundu prije kraja zaradio isključenje, no trećina je završila rezultatom 1:1. Šveđani su i u ovoj trećini nadigrali Kanadu i imali više udaraca te zasluženo došli do izjednačenja.

Posljednju trećinu otvorio je Dube i to udarcem u stativu, a isto je učinio i Jonnsson na drugoj strani. Konačno smo nešto vidjeli i od Katchouka za Kanadu, no Gustavsson je obranio njegov pokušaj iz 46. minute, a Lindstrom je napravio i svoj drugi prekršaj za isključenje, kojeg Kanađani ponovno nisu iskoristili. No, tada je isključenje zaradio i Zetterlund, što Kanađani koriste preko Tylera Steenbergena i dolaze do vodstva od 2:1. Švedska je tada izvadila golmana, no umjesto izjednačenja, primila je još jedan gol od Formentona i Kanađani su osvojili svoj 17. naslov.

Švedska je imala više udaraca (36 – 28), bolju iskorištenost igrača manje, unatoč činjenici da su Šveđani zaradili sedam isključenja, a Kanađani samo jedno te više uspješnih proigravanja nakon bulija, no Kanada je, pomalo nezasluženo, osvojila zlato. Tim Soderlund i Carter Hart proglašeni su igračima utakmice. Najbolji golman natjecanja je Šveđanin Gustavsson, Rasmus Dahlin je proglašen najboljim braničem, dok je Amerikanac Casey Mittelstadt najbolji napadač. Bila je to 12. srebrna medalja za Švedsku u povijesti, koju je Andersson iz razočarenja bacio u publiku.