SP: Hrvatska izgubila od odličnog Meksika, Vatreni bez osmine finala

Skupina A, 3. kolo: Hrvatska - Meksiko 1:3. Nakon svega prikazanog u devedeset minuta nije preostalo ništa nego čestitati Meksiku

Skupina A

HRVATSKA – MEKSIKO 1:3

Stadion Itaipava Pernambuco. Gledatelja: 41.212.  Sudac: Irmatov (Uzbeksitan).

Strijelac: 0:1 Marquz (72′), 0:2 Guardado (75′), 0:3 Hernandez (82′), 1:3 Perišić (87′).

Žuti kartoni: Rakitić (Hrvatska), Marquez, Vazquez (Meksiko).

Crveni karton: Rebić (89′).

HRVATSKA: Pletikosa, Srna. Ćorluka, Loven, Vrsaljko (od 58′ Kovačić), Modrić, Pranjić (od 74′ Jelavić), Rakitić, Perišić, Olić (od 69′ Rebić), Mandžukić.

MEKSIKO: Ochoa, Marquez, Rodríguez, Guardado, Aguilar, Moreno, Layun, Herrera, Vazquez, Peralta (od 79′ Pena), Dos Santos (od 62′ Hernandez).

Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je od Meksika i ostala bez osmine finala Svjetskog prvenstva. Nakon svega prikazanog u devedeset minuta nije preostalo ništa nego čestitati Meksiku koji je bio objektivno bolja momčad i poželjeti mu svu sreću protiv Nizozemske jer Meksikanci su osvojili sve ljubitelje nogometa svojim pristupom i igrom.

Silne najave o utakmici i priče da Hrvatska zna kako igrati protiv Meksika pale su u vodu praktički od prve minute kada je vrlo brzo postalo jasno da će se napadi svesti na napucavanja prema Mandžukiću i poneki proboj po boku. Luka Modrić igra u Real Madridu, Ivan Rakitić od iduće sezone u Barceloni, ali nažalost za Hrvatsku ne igraju imena klubova već igrači. Dovoljno je reći da je prodor Modrića na otvaranju drugog poluvremena i jedno dodavanje prema Mandžukiću bilo sve što je Luka napravio.Trebalo je dočekati ulazak Rebića i 77. minutu da netko pokaže malo drskosti i prošeta se obranom. Malo je nedostajalo da lopta završi u mreži. Naravno da se sva krivnja ne može svaliti na jednog igrača, ali to je bio samo jedan detalj koji je opisao nemoć reprezentacije.

Nada je tinjala do prvog pogotka Meksika iako je i ranije bilo jasno da Hrvatska jedino slučajno može zabiti gol. Problemi s iznošenjem lopte iz zadnje linije bili su konstanta kroz utakmicu, lopta se teško osvajala, a lagano gubila. Obrana je držala Hrvatsku u igri sve do 72. minute utakmice. Kada se trebalo otvoriti i krenuti po gol došla je do izražaja sva nemoć.

Nitko u redovima Hrvatske nije impresionirao, stoperi su uspijevali uglavnom otklanjati opasnost, vezna linija je ponovo bila daleko od potrebne razine, krila i napad uglavnom odsječeni. Pokušaj s Danijelom Pranjićem u vezi se nije pokazao uspješnim, kao ni  uvođenje Matea Kovačića umjesto Šime Vrsaljka.

Meksiko je u prvom dijelu ostavio bolji dojam, činilo se da puno lakše dolazi do gola Hrvatske, dok je s druge strane dosta lako zatvarao prilaze golu. Najbolji detalj hrvatske sporosti u transformaciji igre bio je ubačaj Ivice Olića u završnici prvog dijela. Olić je ubacio u sredinu kaznenog prostora, a u šesnaestercu nije bilo niti jednog hrvatskog nogometaša! Sjajan šut Herrere kojega je zaustavila greda u 16. minuti bila najveća prilika prvog dijela u kojem su Vatreni stihijskim pritiscima pokušavali doći do gola.

Kada se na sve nadoda činjenica da je Meksiko objektivno oštećen za nedosuđeni kazneni udarac u drugom dijelu nakon što je Srna rukom zaustavio loptu na putu u mežu, postaje jasno da je dalje prošla bolja momčad. Sve što se na kraju treba spomenuti kada je Hrvatska u pitanju je jedna brza akcija Rakitića za Perišića koji je poentirao – 1:3. Nažalost, Hrvatska je počela igrati kada je na semaforu svijetlilo 0:3. Prekasno da bi se nešto napravilo.