[VIDEO] SP Kvalifikacije: Japan osigurao nastup u Rusiji, kiks Uzbekistana nije iskoristila Južna Koreja

Odigrano je pretposljednje, deveto kolo azijskih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Rusiju i saznali smo novog sudionika Svjetskog prvenstva.

U skupini A posljednjeplasirana Kina priredila je prvoklasnu senzaciju pobijedivši Uzbekistan s minimalnih 1:0. Jedini gol pao je šest minuta prije kraja, a postigao ga je Gao Lin iz kaznenog udarca. Kiks Uzbekistana nije iskoristila Južna Koreja, koja je remizirala 0:0 s Iranom pa sada kolo prije kraja ima samo dva boda prednosti ispred Uzbeka, prije posljednjeg kola u kojem se ove dvije momčadi međusobno sastaju.

Posljednja utakmica ove skupine bila je ona između Sirije i Katra, koju je pobijedila Sirija 3:1. Khribin je već u sedmoj minuti pod samu gredu donio prednost Siriji, a Assadalla je u 36. minuti izjednačio. Khribin je svojim drugim golom u 54. minuti vratio u vodstvo Siriju, da bi u petoj minuti sudačke nadoknade Al Mawas postavio konačnih 3:1.

Skupinu B otvorio je susret Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije, a domaćin je pobjedom od 2:1 dodatno zakomplicirao situaciju ove skupine. Gosti su poveli u 20. minuti preko Al-Abeda, koji je uspješno realizirao najstrožu kaznu, no samo minutu kasnije Hassan je s desne strane centrirao, a Mabkhout pogodio za izjednačenje. Pobjedu je UAE-u donio Khalil, koji je pola sata prije kraja probio lijevu stranu i s 20 metara neobranjivo pogodio za sva tri boda.

Japan je osigurao nastup u Rusiji, jer je na Saitama Stadium s 2:0 pobijedio Australiju i time osigurao prvo mjesto skupine. U 41. minuti Yuto Nagatomo s lijeve strane je centrirao, a Asano se našao sam pred golmanom i zabio za 1:0, da bi osam minuta prije kraja vizu za Mundijal osigurao Ideguchi, koji je nakon Haraguchijevog dodavanja soloprodorom prošao između četvorice Klokana i postavio konačnih 2:0.

U susretu dvije posljednjeplasirane momčadi igranom samo za prestiž, Tajland je na domaćem terenu poražen od Iraka 2:1. Goste je u vodstvo doveo Meram u 34. minuti, a bi nesretni Khalaf u 63. minuti postigao autogol. Ipak, šest minuta prije kraja Saad je iz kaznenog udarca donio pobjedu gostima.

Azijske kvalifikacije za SP 2018., deveto kolo:

Skupina A

Kina 1:0 Uzbekistan (Gao Lin 84.)

Južna Koreja 0:0 Iran

Sirija 3:1 Katar (Khribin 7., 54., Al Mawas 90+5. / 36. Assadalla)

Skupina B

Ujedinjeni Arapski Emirati 2:1 Saudijska Arabija (Mabkhout 21., Khalil 60. / 20. – 11m Al-Abed)

Japan 2:0 Australija (Asano 41., Ideguchi 82.)

Tajland 1:2 Irak (Khalaf 63. – ag / 34. Meram, 84. – 11m Saad)