SP Kvalifikacije (Ž): Hrvatska ispustila pobjedu u zadnjoj sekundi, Dankinje odbile igrati protiv Švedske!

U sklopu trećeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo za žene naše nogometašice su gostovale u Mađarskoj te su ostale neporažene, iako će žal za pobjedom definitivno ostati.

Izabranice Borisa Miletića bile su na pragu pobjede, ali sva tri boda ispustile su u 94. minuti utakmice. U prvih 70 minuta bila je to utakmica s jako malo prilika, ali onda se bude obje ekipe. U 75. minuti utakmice Mađarice postižu pogodak preko Csiszar nakon velike pogreške hrvatske obrane. Naše igračice se ne predaju te četiri minute kasnije izjednačuju preko Sandre Žigić. Samo dvije minute kasnije Kristina Šundov puca glavom, ali nažalost, zatresla se samo greda mađarskoga gola.

U sudačkoj nadoknadi prava nogometna drama. Prvo Izabela Dujmenović zabija glavom za potpuni preokret na utakmici. Kad smo svi već mislili da će naše nogometašice pobijediti na gostovanju, opet se pojavila Csiszar, koja iz slobodnog udarca u posljednjim trenucima utakmice eurogolom postavlja konačan rezultat.

Hrvatske reprezentativke nalaze se na trećem mjestu u skupini s dva osvojena boda iz tri odigrane utakmice, a u slučaju pobjede zauzele bi vrh skupine zbog odgode utakmice u Skandinaviji.

Naime, drugi susret ove skupine, koji se trebao igrati sutra između Švedske i Danske, odgođen je zbog bizarnog razloga. Reprezentativke Danske odbile su putovati u Goteborg na Gamla Ullevi stadion iz razloga što već nekoliko mjeseci nisu dobile plaću. Nakon opetovanih žalbi i pritužbi Nogometnom savezu Danske, koji je svaki put odgovorio u negativnom kontekstu, izabranice Soren Randa-Boldt na čelu s kapetanicom Pernille Harder odlučile su bojkotirati susret i protivno pravilniku Uefe neće doputovati u Švedsku.

Ovu odluku podržale su čak i mnoge igračice Blagulta, na čelu s golmanicom Hedvig Lindahl, koja je u emotivnoj poruci na Facebooku između ostalog izjavila:

“12 godina bavim se nogometom na profesionalnoj reprezentativnoj razini. Kad pogledam unazad, vidim zapravo koliko su se očekivanja od ženskog nogometa povećala i kako je naš sport doživio rapidni rast. Potpuno podržavam Pernille Harder i dansku nogometnu reprezentaciju, koja je odlučila progovoriti naglas, snažno i pošteno. Naravno, svjesna sam da bi se za nacionalni dres trebalo i moralo igrati srcem, no kada iz mjeseca u mjesec, iznova i iznova ne dobivate plaću za ono što radite, onda i vaše ambicije padaju. Iskreno se nadam kako Danska neće snositi ozbiljnije sankcije zbog ove odluke“.

Inače, zbog nepoštivanja Uefinih pravilnika, Danska će vrlo vjerojatno biti kažnjena porazom od 3:0 bez borbe, kao i novčanom kaznom, a u najgorem slučaju mogla bi biti diskvalificirana.