SP Kvalifikacije (Ž): Španjolska, Engleska i Švicarska uvjerljive, Nizozemskoj samo bod

Posljednje ovogodišnje utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u nogometu za žene su iza nas, a vidjeli smo i pokoje iznenađenje.

U skupini 1 Wales je i dalje ostao nepobijeđen nakon pobjede protiv Bosne i Hercegovine s minimalnih 1:0. Gol odluke postigla je Green u 58. minuti, a zlatnu priliku za bod propustila je Nikolić, koja je sedam minuta prije kraja promašila kazneni udarac. U drugoj utakmici Engleska je s 5:0 deklasirala Kazahstan. Golom Lawley iz 15. minute Tri Lava su započela svoj lov, a u razmaku od 12 minuta pala su preostala četiri pogotka. Kirby ga je zabila iz kaznenog udarca, Parris je dodala dva, a točku na i stavila je Christiansen 14 minuta prije kraja.

Skupina 2 ponudila nam je susret između Švicarske i Albanije, kojeg su Švicarke bez većih problema pobijedile s 5:1. Ismaili je u osmoj minuti dovela domaću momčad u vodstvo, no Krasniqi je u 29. minuti izjednačila. Ipak, do poluvremena Ramona Bachmann je vratila prednost Švicarskoj, da bi Kiwic, Clligaris i Ismaili svojim drugim pogotkom postavile konačnih 5:1.

Dva iznenađenja vidjeli smo u skupini 3. Tamo je Slovačka izgubila od Sjeverne Irske nakon preokreta s 3:1. Povele su Slovakinje preko Vojtekove u 20. minuti, no Nelson, Furness i Milligan preokrenule su rezultat. U drugoj utakmici europske prvakinje Nizozemke samo su remizirale bez pogodaka protiv Republike Irske.

Susjedski dvoboj Rumunjske i Moldavije u skupini 6 otišao je na stranu Rumunjki, koje su upisale 3:1 pobjedu, poglaviše zahvaljujući odličnoj Voicu, koja je postigla oba gola. Miron je prvo zabila za Moldaviju, a zatim i autogol u rumunjsku mrežu za konačnih 3:1. U drugom susretu pogodak Sabatino iz 37. minute bio je dovoljan da Italija upiše minimalnu, 1:0 pobjedu protiv Portugala.

I konačno, u skupini 7, Španjolska je deklasirala Austriju 4:0. Alexia, Guijarro i Paredes pobrinule su se da već u prvom dijelu Furija osigura pobjedu, a nju je samo potvrdila Virginia u 73. minuti.

Kvalifikacije za SP 2019., žene:

Skupina 1

BiH 0:1 Wales (58. Green)

Engleska 5:0 Kazahstan (Lawley 15., Kirby 64. – 11m, Parris 69., 75., Christiansen 76.)

Skupina 2

Švicarska 5:1 Albanija (Ismaili 8., 87., Bachmann 35., Kiwic 73., Calligaris 80. / 29. Krasniqi)

Skupina 3

Slovačka 1:3 Sjeverna Irska (Vojtekova 20. / 34. Nelson, 52. Furness, 61. Milligan)

Nizozemska 0:0 Republika Irska