SP Kvalifikacije (Ž): Šveđanke i Njemice uvjerljive, Nizozemska srušila Norvešku

Osim što su naše reprezentativke u Zaprešiću sa 4:0 poražene od Danske, danas je na rasporedu bilo još devet utakmica kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo za žene, koje će se 2019. godine održati u Francuskoj.

U skupini 1 Rusija je ugostila Wales i remizirala bez pogodaka. Jednu utakmicu vidjeli smo i u skupini 2 gdje je Škotska očekivano autogolom Begolli te pogotcima Brown, Ross, Emslie Evans s 5:0 pobijedila Albaniju.

Republika Irska u skupini 3 na gostovanju je u Slovačkoj pobijedila 2:0. Već u 11. minuti McCabe je pronašla O’Sullivan, koja je zabila za 1:0, a sama McCabe 22 minute kasnije postavila je konačnih 2:0. Mogle su Irkinje do kraja i zabiti još barem jedan pogodak, no Korenciova je obranila kazneni udarac Littlejohn iz 80. minute. Veliki derbi ove skupine igran je u Groningenu, gdje su europske prvakinje Nizozemke pobijedile Norvešku s minimalnih 1:0. Skandinavke su mogle pobijediti, no van Veenendaal je obranila kazneni udarac Mjelde iz 64. minute. Kazna je stigla u 93. minuti kad je za pobjedu pogodila Vivianne Miedema.

Glavne favoritkinje hrvatske skupine 4, Šveđanke, na kišovitoj Boras Areni pred 5 563 gledatelja su ugostile Mađarsku i deklasirale ju sa čak 5:0. Već u 14. minuti Fridolina Rolfo je centrirala, a Lina Hurtig glavom zabila za 1:0. Samo šest minuta kasnije Linda Sembrant je povratnom loptom nakon kornera Marije Banušić pronašla Nillu Fischer, koja poluvolejom povisuje na 2:0. Ispromašivale su se tada Šveđanke, redom nisu zabijale Hurtig, Blackstenius i Banušić, prije nego je u 42. minuti Karlsson izvela korner, a Kosovare Asllani fenomenalnim volejom s 13 metara lobom prevarila Szocs i povisila na 3:0. Samo minutu kasnije Caroline Seger plasiranim udarcem s 18 metara zabila je za 4:0, a konačnih 5:0 postavila je Kosovare Asllani svojim drugim pogotkom glavom nakon slobodnog udarca Banušić u 50. minuti.

Jedan remi s pogotcima vidjeli smo u skupini 5, gdje su Češka i Island remizirali 1:1. Islanđanke je u vodstvo glavom dovela Brynjarsdottir nakon centaršuta iz slobodnog udarca Votikove, no bod domaćoj momčadi donijela je Bartonova nakon kornera Bertholdove u 63. minuti. U drugom susretu ove skupine Njemačka je s 11:0 deklasirala Farske Otoke, a pogotke su postigle Popp i Kemme po dva, Peter, Hendrich i Magull jednog te Kayikci, koja je zabila njih čak četiri.

Italija je u skupini 6 s 3:0 pobijedila Rumunjsku, a svi pogotci pali su u nastavku. Prvo je u 51. minuti Bergamaschi pronašla Girelli, koja zabija za 1:0, prije nego je ista igračica nakon Bartolijevog centaršuta povisila na 2:0. Konačnih 3:0 djelo je Bonansee samo dvije minute kasnije. U drugom susretu Belgija je upisala i treću pobjedu nakon što je golom De Caigny iz kornera Wullaert pobijedila Portugal s minimalnih 1:0.

SP, žene, kvalifikacije:

Skupina 1

Rusija 0:0 Wales

Skupina 2

Škotska 5:0 Albanija (Begolli 21. – ag, Brown 33., Ross 54., Emslie 56., Evans 82.)

Skupina 3

Slovačka 0:2 Republika Irska (O’Sullivan 11., 33. McCabe)

Nizozemska 1:0 Norveška (Miedema 90+3.)

Skupina 4

Švedska 5:0 Mađarska (Hurtig 14., Fischer 20., Asllani 42., 50., Seger 43.)

Skupina 5

Njemačka 11:0 Farski Otoci (Popp 12., 45+1., Kemme 15., 27., Peter 30., Hendrich 33., Magull 48., Kayikci 63., 76., 83., 89.)

Češka 1:1 Island (Bartonova 63. / 44. Brynjarsdottir)