SP: Nezapamćena katastrofa Brazila, Njemačka osramotila domaćine i s čudesnih 7:1 ušla u finale!

Polufinale: Brazil – Njemačka 1:7 (Oscar 90'; Müller 11', Klose 23', Kroos 24', 26', Khedira 29', Schürrle 69', 79').

Philipp Lahm tješi Oscara/Getty Images

Polufinale

BRAZIL – NJEMAČKA 1:7

Stadion: Mineirão, Belo Horizonte. Sudac: Marco Rodríguez (Meksiko).

Poluvrijeme: 0:5.

Strijelci: 0:1 Müller (11′, as. Kroos), 0:2 Klose (23′), 0:3 Kroos (24′, as. Lahm), 0:4 Kroos (26′, as. Khedira), 0:5 Khedira (29′, as. Özil), 0:6 Schürrle (69′, as. Lahm), 0:7 Schürrle (79′, as. Müller), 1:7 Oscar (90′).

Žuti karton: Dante (Brazil).

BRAZIL (4-2-3-1): Júlio César – Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo – Fernandinho (od 46′ Paulinho), Luiz Gustavo – Hulk (od 46′ Ramires), Oscar, Bernard – Fred (od 70′ Willian). Izbornik: Luiz Felipe Scolari (65).

NJEMAČKA (4-2-3-1): Neuer – Lahm, Boateng, Hummels (od 46′ Mertesacker), Höwedes – Khedira (od 76′ Draxler), Schweinsteiger – Özil, Kroos, Müller – Klose (od 58′ Schürrle). Izbornik: Joachim Löw (54).

Nevjerojatna večer u Belo Horizonteu! Njemačka je u roku od pola sata zabila pet golova Brazilu, dodala još dva u nastavku za nezamislivih 7:1, bacila 60.000 ljudi na stadionu i još 200 milijuna u državi u depresiju te ušla u finale Svjetskog prvenstva. Jeste li očekivali da ćete ikada vidjeti ovako nešto?

Dezorijentirani i potopljeni „seleção“ doživio je najteži poraz u povijesti, a brazilski reprezentativci najgoru večer koja će im obilježiti ostatak karijere. Stadion su napustili u suzama, praćeni zaglušujućim zvižducima. Kada je cijela katastrofa završila, sitauciju je duhovitim komentarom najbolje sumirao engleski kriketaš Joe Root na Twitteru: „Jedina osoba koja će sutra nositi žutu majicu bit će pobjednik etape na Tour de Franceu…“

Dvoboj je počeo u vrlo intenzivnom tempu, tranzicije napada bile su takve da su gledatelji morali okretati glave gotovo kao na teniskom meču. Prvi je prema vratima zapucao Marcelo, koji je nakon dvije i pol minute s lijeve strane s 20-ak metara pokušao ugroziti Neuera, ali njegov je udarac prošao daleko od gola.

Nijemci su prvi put preplašili domaću publiku u osmoj minuti. Khedira je u šesnaestercu nakon Özilovog dodavanja iz prve zapucao prema golu, ali mu se na putu ispriječio Kroos.

Bila je to samo najava početka raspada sistema u 11. minuti. Korner je izveo Bastian Schweinsteiger, Dante i David Luiz potpuno su zaboravili na Thomasa Müllera, a osvajač Zlatne kopačke s prošlog SP-a smireno je s pet metara matirao Júlija Césara za vodstvo Njemačke 1:0.

Brazilci su u 17. minuti počeli gubiti živce. Lahm je u kaznenom prostoru uklizavanjem oduzeo loptu Marcelu, meksički sudac nije ni pomišljao o penalu, ali su se zato Marcelo i Boateng počeli svađati i naguravati pa je Rodríguez morao gasiti požar da ne počne prerano dijeliti kartone.

Kratko zatišje i onda bura, neviđeni potop i brazilska havarija. Na tribinama se u roku od šest minuta stvorio muk, plač, šok i nevjerica. Svijet je između 23. i 29. minute vidio scene koje će ući u sve nogometne enciklopedije, o kojima će se prepričavati budućim generacijama. Njemačku su na 5:0, slovima pet-nula, redom odveli Klose, pa s dva gola Kroos i naposljetku Khedira.

Klose je u 23. minuti zabio svoj 16. gol na svjetskim prvenstvima i time postao najbolji strijelac u povijesti Mundijala, s jednim pogotkom više od Ronalda. Dodao mu je Kroos, Klose je prvo pucao u Césara, ali lopta mu se opet odbila na nogu i drugi put je bio precizan.

U roku od 179 sekundi, koliko je prošlo između drugog i četvrtog gola, 201 milijun Brazilaca bio je zaleđen. U 24. na 3:0 povisuje Kroos. Lopta je stigla s desne strane, Müller ju nije uspio zahvatiti, ali njegov suigrač iz Bayerna nemilosrdno zakucava iza Césara.

Dok su gledatelji počeli vaditi maramice, stigao je četvrti. I to čim je lopta izvedena s centra. Loptu je izgubio Fernandinho, Kroos je odigrao za Khediru, ovaj mu vratio nazad i César je opet morao po loptu u mrežu.

Čavao u lijes iz kojeg brazilski nogomet, metaforički rečeno, još dugo neće ustati, zakucao je u 29. Sami Khedira. Gol je bio vrlo sličan prethodnom, samo što je ovog puta asistirao Özil. Brazilska obrana izgledala je u svojoj izgubljenosti istovremeno žalosno i smiješno, podsjećajući na kakvu seosku momčad sastavljenu u zadnji čas.

Na njihovu nesreću, moralo se odigrati i drugo poluvrijeme. Kada je završilo prvih 45 minuta, navijači su ih izviždali kao nikada prije, a Luiz Felipe Scolari vjerojatno je zajedno sa svojih 11 nesretnika htio potonuti u zemlju.

Brazilci su u nastavku ipak krenuli po počasni gol, samo da bi im sol na ranu stavljao Manuel Neuer. Pucali su redom Oscar, Ramires pa dvaput Paulinho, ali Bayernov vratar skidao je te pokušaje kao od šale.

Iako je domaćin već bio dokrajčen, Nijemcima nije bilo neugodno zabiti još dva pogotka i pretvoriti sve zajedno u veliku travestiju, gotovo sprdnju. Učinio je to džoker s klupe André Schürrle. Za prvi pogodak mu je s desne strane u 69. minuti ponovno asistirao Philipp Lahm, a drugi je bio remek-djelo s ruba kaznenog prostora. Na lijevoj strani pogubio se Marcelo, a Schürrle je bez oklijevanja silovitim udarcem „poderao“ rašlje.

A tada se dogodilo nešto što nitko ni u snu nije očekivao. Brazilska publika ustala je sa svojih stolica i počela pljeskati Nijemcima. Što im je drugo uopće preostalo nakon što je njihova momčad doživjela najveći debakl koji je nogometna povijest ikada vidjela?

Brazil je ipak dočekao počasni pogodak. Zabio ga je u posljednoj minuti Oscar, premda se dobio dojam da se njemačka obrana smilovala potučenom suparniku.