SP: Nizozemska praktički osigurala osminu finala, Oranje teško protiv Australije

Skupina B, 2. kolo: Australija - Nizozemska 2:3. Utakmica protiv Australije, koja više nema šanse za drugi krug, bila je sve samo ne lagan zadatak za Oranje

Slavlje Nizozemaca i tuga Australaca/Getty Images

Skupina B

AUSTRALIJA – NIZOZEMSKA 2:3

Stadion José Pinheiro Borba. Gledatelja: 42.877. Sudac: Haïmoudi (Alžir).

Strijelci: 0:1 Robben (20′), 1:1 Cahill (21′), 2:1 Jedinak (54′-11m), 2:2 Van Persie (58′), 2:3 Depay (68′).

Žuti kartoni: Cahill (Australija), Van Persie (Nizozmeska).

AUSTRALIJA: Ryan, Špiranović, McGowan, Wilkinson, Davidson, Bresciano (od 51′ Bozanić), Cahill (od 69′ Halloran), Jedinak,  McKay, Leckie, Oar (od 77′ Taggart).

NIZOZEMSKA: Cillessen, Vlaar, Janmaat, Blind, De Vrij, Martins Indi (od 46′ Depay), Robben, Sneijder, De Jong, Guzman (od 79′  Wijnaldum), Van Persie (od 87′ Lens).

Nogometaši Nizozemske pobijedili su Australiju 3:2 i tako praktički potvrdili prvo mjesto jer ih od plasmana u osminu finala  dijeli samo teorija. Naime, još se teoretski može zatvoriti krug tri reprezentacije sa šest bodova kada bi poredak odlučivala  ukupna gol razlika, ali Nizozemci uoči posljednjeg gola imaju gol razliku 8:2 i moralo bi se dogoditi čudo da ne osvoje prvo  mjesto. Utakmica protiv Australije,  koja više nema šanse za drugi krug,  bila je sve samo ne lagan zadatak za Oranje.

Nizozemska u prvih dvadesetak minuta nije pružila igru za pamćenje. Ipak, Oranje su dočekale svoju priliku u 20. minuti.  Australija je izgubila loptu na sredini terena, Robben se sjurio prema kaznenom prostoru. Iako je imao dva suigrača koje je  mogao proigrati, Robben je kao i obično odlučio sam završiti posao – 0:1.

Činilo se da će to biti trenutak koji će otvoriti put Nizozemskoj prema lakoj pobjedi. Ali tek što su krenuli s centra Australci  su izjednačili. McGowan je ubacio loptu u kazneni prostor,  nizozemska obrana je zaspala, a Cahill je sjajnim volejem pospremio  loptu u mrežu – 1:1. U tom trenutku bilo je jasno da će Nizozemska imati problema s Australijom koja je u 31. minuti mogla  povesti da je Bresciano bio precizniji nakon ubačaja Leckiea.   Nizozemska je probala slomiti suparnika na otvaranju drugog dijela, pokušaj Sneijdera s dvadesetak metara sjajno je obranio Ryan.

I onda novi šok za Oranje. Bozanić je 54. minuti u kaznenom prostoru pokušao ubaciti loptu i pogodio je u ruku Janmaata. Sudac Haïmoudi je na trenutak promislio i onda pokazao na bijelu točku. Jedinak je poslao Cillessena u krivu stranu – 2:1.

Australija je zatim imala i jednu izglednu kontru koju nije iskoristila, a onda je Nizozemska izjednačila. Davidson je zakasnio  izaći i propala je zamka zaleđa. Van Persie je ostao u idealnoj situaciji i pospremio loptu u mrežu – 2:2.

Australski nogometaši se nisu prepali, u 67. minuti Oar je ostao sam na lijevoj strani kaznenog prostora. Umjesto da puca, Oar  se predomislio i ubacio jaku loptu koju je prsima prema golu skrenuo Leckie, ali nedovoljno precizno da bi svladao Cillessena. Kada nisu iskoristili priliku, to im se osvetilo na drugoj strani samo minutu kasnije. Depay je potegnuo iz velike daljine,  lopta je odskočila pred vratarom Ryanom koji je loše reagirao i lopta je njegovom krvinjom završila u mreži – 2:3