SP Play-off: Švicarci remizirali sa Sjevernom Irskom i izborili Mundijal

Izabranici Vladimira Petkovića izborili su vizu za Rusiju.

Sjeverna Irska nikad u povijesti nije pobijedila Švicarsku u gostima. Čak štoviše, samo jednom su im zabili gol na gostovanju i to preko legendarnog George Besta prije 53 godine. Danas su imali jednu olakotnu okolnost, a to je bio teren St. Jakob-Parka, koji je bio na granici neregularnosti, s obzirom da je cijeli dan u Baselu padala kiša. Međutim, ni to im nije pomoglo. Remizirali su bez pogodaka i zahvaljujući porazu od 1:0 iz prve utakmice ispali.

I mogli su gosti povesti već u četvrtoj minuti, no Bruntov pokušaj krajnjim naporom Sommer je izbio u korner. Od tada smo gledali dominaciju Švicaraca. U šestoj minuti Shaqiri je fantastičnom loptom pronašao Harisa Seferovića, koji glavom puca zamalo pored gola. Isti igrač u 11. minuti ponovno glavom nije pronašao okvir gola, da bi Shaqirijev udarac iz 25. minute McGovern obranio. Četiri minute kasnije McGovern je obranio i udarac Zubera, koji se našao sam ispred golmana, a isti igrač u 31. minuti pucao je preko gola i na odmor se otišlo bez pogodaka.

Nastavak je ponovno bolje otvorila gostujuća momčad i nakon centaršuta Washington je ostao nečuvan, no glavom je pucao pored gola. U 63. minuti Saville je pucao ravno u Sommera, a Vladimir Petković uvidjeo je da su gosti počeli preuzimati terensku inicijativu pa je u igru uveo Mehmedija i Freulera. Do kraja susreta igra se primirila, a Seferović je propustio još jednu stopostotnu šansu.

Ipak, mogli su gosti izboriti produžetke u drugoj minuti sudačke nadoknade. Nakon kornera Evans je pucao glavom i prevario istrčalog Sommera, no Ricardo Rodriguez je u svojoj 50. utakmici za Švicarsku sa crte izbio loptu i odveo Švicarsku na svoj 11. Mundijal.