SP Rukomet (Ž): Nizozemska nakon dramatične završnice osvojila broncu

Švedska u svojem prvom susretu za treće mjesto na Mundijalu nije uspjela osvojiti medalju.

Od 2010. godine Švedska ne zna za pobjedu u službenim utakmicama protiv Nizozemske. Upisale su tri poraza i tri remija, a danas su se ponovno susrele s njima u dvoboju za brončanu medalju na Svjetskom rukometnom prvenstvu za žene. Unatoč vrlo uzbudljivom dvoboju i činjenici da su Šveđanke vodile s dva gola prednosti sedam minuta prije kraja, pokleknule su i izgubile 24:21.

Jamina Roberts u 45. sekundi dovela je Šveđanke u vodstvo, a u šestoj minuti Bont je otvorenom šakom udarila najbolju švedsku igračicu Gullden u oko te zaradila isključenje. Nevjerojatno, ali Broch je svega deset sekundi kasnije udarila po licu i Lagerquist pa je i ona zaradila isključenje. Iskoristile su to Šveđanke i povele 4:2, a Bella se u igru vratila tek u 11. minuti. Ipak, tada Lagerquist zarađuje isključenje i Nizozemska dolazi do prvog vodstva, 6:4.

Tess Wester u međuvremenu je zaključala svoja vrata i gol primila tek deset minuta kasnije. Henrik Signell stoga je bio primoran pozvati minutu predaha, koja nije urodila plodom. Previše izgubljenih lopti, njih šest u 23 minute utakmice, rezultirale su prvom osjetnijom prednošću Nizozemske, 11:6.

Bella je postigla posljednja tri švedska gola, no nije pomoglo i na odmor se otišlo s ogromnih 14:8. Wester je na golu Nizozemske bila odlična, imala je šest obrana iz 15 udaraca, a u svim segmentima igre, sedmercima, kontrama i napadima bolja je bila Nizozemska. Lois Abbingh s pet i Yvette Broch sa četiri gola zabile su više od pola nizozemskih golova i bile nerješiva enigma za Johannu Bundsen.

Blagult je poznat po brojnim povratcima i preokretima, kako na ovom, tako i na brojnim Svjetskim i Europskim prvenstvima. Signell je u nastavku uveo Filippu Idehn na gol, koja je obranila prva dva od tri udarca, no neprisiljene pogreške Šveđanki dozvoljavale su da Nizozemska poveća prednost na sedam pogodaka, 16:9.

Skandinavke su se tada zainatile. Pisali smo o njihovoj želji, volji, srčanosti i borbenosti, koja je u nastavku bila na samom vrhuncu. Idehn se razbranila, Hagman, Blomstrand, Gullden i Lagerquist su zabijale i Švedska je nevjerojatnom 8-0 serijom preokrenula rezultat i povela 17:16 na polovici drugog dijela.

Helle Thomsen pozvala je minutu odmora, no Yvette Broch dobila je treće isključenje nakon još jednog udarca u glavu Blomstrand. Gullden je iskoristila sedmerac i odvela Švedsku na 18:16, a Nizozemska je postigla prvi gol nakon 19 minuta i s igračicom više smanjila na 18:17.

Uspjele su Nizozemke doći do izjednačenja, 19:19, što je rezultiralo prvim time-outom Signella u nastavku. No, probudila se tada Malestein i s dva uzastopna gola donijela Nizozemskoj prednost od 21:20. Nakon nove minute odmora Mellegard je pogodila stativu, a Polman s dva gola donijela pobjedu Nizozemskoj od 24:21.

Najbolji strijelac za Nizozemsku bila je Abbingh s osam pogodaka, a Polman je dodala pet. Kod Švedske, Gullden je zabila sedam, a Blomstrand, Lagerquist i Mellegard po tri. U finalu, koje će se igrati za nešto manje od 90 minuta, sastaju se Norveška i Francuska.