SP Rukomet (Ž): Švedska nadigrala Dansku i izborila prvo polufinale u povijesti!

Šveđanke su prikazale još jednu, odličnu partiju.

Velikim skandinavskim dvobojem između Švedske i Danske započela je četvrtfinalna faza natjecanja na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Njemačkoj. Šveđanke, koje su u osmini finala izbacile Sloveniju, a u grupnoj fazi završile kao prvoplasirane zahvaljujući 31:28 pobjedi nad Norveškom, bile su blage favoritkinje ispred Dankinja, koje su u grupi završile iza Rusije, a u osmini finala izbacile domaću Njemačku. Švedska je pobijedila 26:23 i izborila prvo, povijesno polufinale.

Dankinje su grubo krenule u susret pa je Tranborg već nakon 90 sekundi zaradila prvo isključenje. Ipak, obrane su bile vrlo dobre te smo u šestoj minuti bili pri rezultatu 1:1. Čim su se Dankinje malo odvojile na rezultat 4:2, ponajviše zahvaljujući golmanici Toft (tri obrane od pet udaraca), Henrik Signell odlučio je pozvati minutu odmora. No, Toft je upisala još jednu obranu, a Woller iz sedmerca odvela Dansku na tri gola prednosti.

Nezaustavljiva je bila Stina Jorgensen, koja je zabila četiri pogotka iz četiri pokušaja, sve dok Filippa Idehn nije zamijenila Johannu Bundsen na golu Švedske. S dvije uzastopne obrane omogućila je da Isabelle Gullden i Anna Lagerquist izjednače rezultat i u 21. minuti na semaforu je stajalo 8:8. Bella je minutu kasnije dovela Blagult i u vodstvo pa su Danci zatražili time-out. Do kraja odmora igrala se igra gol za golom i na odmor se otišlo sa švedskom prednošću od 13:11.

Svega osam minuta prošlo je u nastavku, a Šveđanke su se već odvojile na četiri gola prednosti (17:13) i Danska je ponovno morala zatražiti time-out. Odluka trenera bila je očajnička. Obrana 3-3 nikako nije funkcionirala te se ubrzo Švedska odvojila na 22:15 i priči oko danskog sna za polufinale bio je kraj.

Posljednji taktički pokušaj Danske bila je igra bez golmanice i s dva pivota. I to je urodilo velikom 6-1 serijom Danske. Ipak, tada se ukazala Hanna Blomstrand, koja je imala nevjerojatan dan, zabivši sedam pogodaka iz isto toliko pokušaja. 102 sekunde prije kraja Bella Gullden dokrajčila je Dansku odvevši Šveđanke na tri gola prednosti, a u konačnici je završilo 26:23.

Igračicom utakmice proglašena je Hanna Blomstrand. 21-godišnjakinja, kojoj je ovo prvi Mundijal, sa sedam golova i stopostotnim učinkom apsolutno zasluženo uzela je tu nagradu. Za Švedsku je još Gullden zabila pet, Hagman četiri, a Roberts tri. Tranborg je s druge strane postigla sedam, a Jorgensen šest.