SP Rukomet (Ž): Švedska srušila Norvešku i nanijela joj prvi poraz nakon 477 dana!

Senzacionalna pobjeda Šveđanki odjeknula je rukometnim svijetom!

Odigrane su i posljednje utakmice posljednjeg, petog kola Svjetskog rukometnog prvenstva za žene i poznate su sve sudionice osmine finala.

Derbi dana igrale su Švedska i Norveška. Skandinavski derbi otišao je na stranu Šveđanki, koje su pobijedile 31:28. Ovo je bio prvi poraz Norveške nakon 477 dana, još od polufinalnog poraza od Rusije na Olimpijskim Igrama 18. kolovoza 2016. godine.

Bella Gullden i Johanna Westberg na brzinu su dovele Švedsku u 2:0 prednost, no Norvežanke su 3-0 serijom preokrenule rezultat. U prvih pet minuta susreta palo je čak deset pogodaka te je primjetno kako obrane nisu funkcionirale. Imale su svjetske prvakinje i dva gola prednosti, no golom Jamine Roberts Blagult je izjednačio na 8:8 pa su Norvežanke zatražile time-out.

Nije ni minuta predaha pomogla, jer su Šveđanke nastavile s odličnom igrom te golom Mellegard povele 9:8. Ipak, kako je poluvrijeme odmicalo Norveška je bila sve bolje, a uz pomoć tri uspješno realizirana sedmerca Nore Mork povela je s dva gola prednosti pa je Švedska zatražila minutu odmora. Međutim, razbranila se Grimsbo i Norveška je imala velikih 18:14, no na odmor se otišlo s vodstvom Norveške od dva gola, 18:16.

Nastavak je, baš kao i prvi dio, fenomenalnim pogotkom otvorila ponajbolja svjetska igračica Bella Gullden, a Švedska je u prvih šest minuta serijom 3-0 preokrenula rezultat i povela 19:18 pa je Norveška ponovno zatražila time-out. Šveđanke su i dalje vodile, no u 43. minuti Lagerquist je zaradila prvo isključenje na susretu. Iskoristile su to braniteljice naslova i povele, no u posljednjih 15 minuta ušlo se s neodlučenih 24:24.

Šest minuta prije kraja momčad Henrika Signella dobila je igrača više, a Westberg i Blomstrand iskoristile su ga na najbolji mogući način i četiri minute prije kraja Šveđanke su vodile 30:28. A kada je Louise Sand 61 sekundu prije kraja zabila za plus tri, svim je bilo jasno da će Norvežanke izgubiti. Igračicom utakmice proglašena je Bella Gullden, a Švedsku su do pobjede predvodile Gullden s devet, Westberg s pet te Roberts i Lagerquist sa četiri gola, dok je Hagman pridodala tri. Nora Mork na drugoj strani zabila je devet pogodaka, no ostale igračice nisu bile previše raspoložene, Oftedal je postigla svega četiri gola.

U ostalim susretima odigranima ove večeri, Španjolska je u skupini A s 33:26 pobijedila Sloveniju, Ruskinje su pobjedom nad Danskom od 32:27 bez poraza osvojile skupinu C, dok je Srbija pobijedila Južnu Koreju 33:28 i na taj način osvojila skupinu D.

Time smo saznali sudionice osmine finala, to su Crna Gora, Češka, Danska, Francuska, Japan, Južna Koreja, Mađarska, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Rumunjska, Rusija, Slovenija, Srbija, Španjolska i Švedska.