SP: Sergio Romero obranio dva jedanaesterca i odveo Argentinu u finale nakon 24 godine!

Polufinale: Nizozemska – Argentina 0:0, 2:4 11 m

Argentinci slave ulazak u finale/Getty Images

Polufinale

NIZOZEMSKA – ARGENTINA 0:0, 2:4 11 m

Stadion: Arena Corinthians, São Paulo.

Sudac: Cüneyt Çakir (Turska).

Žuti kartoni: Martins Indi, Huntelaar (Nizozemska), Demichelis (Argentina).

Jedanaesterci: Vlaar – Romero brani / 0:1 Messi / 1:1 Robben / 1:2 Garay / Sneijder – Romero brani / 1:3 Agüero / 2:3 Kuyt / 2:4 Rodríguez

NIZOZEMSKA (3-4-2-1): Cillessen – Vlaar, De Vrij, Martins Indi (od 46′ Janmaat) – Kuyt, De Jong (od 62′ Clasie), Wijnaldum, Blind – Sneijder – Robben, Van Persie (od 96′ Huntelaar). Izbornik: Louis van Gaal (62).

ARGENTINA (4-3-3): Romero – Zabaleta, Garay, Demichelis, Rojo – Pérez (od 81′ Palacio), Mascherano, Biglia – Messi, Higuaín (od 82′ Agüero), Lavezzi (od 101′ Rodríguez). Izbornik: Alejandro Sabella (59).

U finalu Svjetskog prvenstva u nedjelju će u 21 sat igrati Njemačka i Argentina!

Nakon 24 godine, južnoamerička se momčad plasirala u finale izbacivši Nizozemsku boljim izvođenjem jedanaesteraca. Junak je bio vratar Sergio Romero, Subašićeva zamjena iz Monaca, koji je obranio udarce Vlaaru i Sneijderu. Brazilska rana tako je postala još malo bolnija; domaćinima SP-a definitivno neće biti lako gledati kako se Argentinci na njihovoj Maracani bore za četvrti svjetski naslov.

Lionel Messi konačno je dobio priliku u svoju kolekciju staviti jedini trofej koji mu nedostaje, titulu svjetskog prvaka. Nizozemska pak nije uspjela ući u finale drugi put zaredom i utjehu će u subotu potražiti u borbi za broncu protiv Brazila.

Najavljivao se bombastični dvoboj dvojice zvijezda, Arjena Robbena i Lionela Messija, ali na Areni Corinthians najveći dio utakmice nismo vidjeli ni jednog ni drugog. Ostali su suzdržani, uglavnom zagušeni u obrambenim obručima, bez mogućnosti za bijeg i solo-akcije.

Malotko je mogao pretpostaviti da će ovaj polufinale biti jedna od najdosadnijih utakmica na cijelom Svjetskom prvenstvu, ali Argentina i Nizozemska kao da su se bojale da ne naprave krivi korak. Jedini vrijedni spomena pokušaji u prvom dijelu bili su Messijev iz slobodnog udarca u 15. minuti te Garayev glavom u 24.

Nastavak je počeo jednako monotono, a igru je dodatno usporio pljusak koji se spustio u São Paulu. Argentina se nekoliko puta sjurila do suparničkog šesnaesterca, gdje su udarce Zabalete i Lavezzija blokirali nizozemski braniči.

Oni koji u međuvremenu nisu zaspali, u 75. minuti su već vidjeli pogodak, ali bila je to samo optička varka. Higuaín je, naime, Pérezov ubačaj s desne strane u padu iz prve lansirao u vanjsku stranu mreže. U 84. je iz daljine potegnuo Marcos Rojo, no Cillessen je bez problema pokupio taj udarac.

Tri minute kasnije, Messi je dubinskom loptom pronašao Sergija Agüera, ali Vlaar je već bio na toj lopti i odnio je prije nego ju je svježi napadač Cityja uspio preusmjeriti prema vratima.

Argentinci su doslovno promrli u sudačkoj nadoknadi, kada je, nakon Sneijderovog proigravanja petom, Robben prevario dvojicu čuvara i okomito ušao u šesnaesterac. Javier Mascherano je u zadnji čas uklizao, izbacio loptu u korner i osigurao produžetke.

U 99. minuti na udarac se odvažio Robben, čiju je loptu s 20 metara Romero uhvatio u naručje.

Pet minuta prije kraja produžetaka Rodrigo Palacio je upropastio možda i najbolju priliku u cijeloj utakmici. S nekoliko je metara glavom pokušao lobati Cillessena, no on je rukama uhvatio njegov udarac. Samo minutu kasnije, Cillessen je još jednom spasio Nizozemsku nakon što je Messi s desne strane uposlio Maxija Rodrígueza, a ovaj odapeo volej točno u njega. A budući da je Louis van Gaal do tog trenutka potrošio sve tri zamjene, to je značilo da će jedanaesterce ovog puta braniti vratar Ajaxa, a ne Tim Krul koji se proslavio protiv Kostarike.

Argentina je odmah na početku raspucavanja stekla prednost. Van Gaal se kockao s Vlaarom kao prvim izvođačem, ali Romero je lako pročitao njegov udarac i argentinske navijače bacio u trans. Nakon toga je siguran bio Messi, a iza njega i Robben.

Na 2:1 je Argentinu odveo Garay, a onda je Romero definitivno odlučio pitanje o finalistu obranivši udarac Wesleyju Sneijderu. Agüero je povisio na 3:1, malu nadu Nizozemskoj ostavio Kuyt, da bi Maxi Rodríguez pogodio pod prečku i odveo Argentince pred vrata raja, na mitsku Maracanu gdje će se sučeliti moćnoj Njemačkoj.