SP: Sjajna Hrvatska pobijedila Kamerun, četiri gola za nadu u osminu finala!

Skupina A, 2. kolo: Kamerun - Hrvatska 0:4. Vatreni su prekinuli post od 12 godina bez pobjede na svjetskim smotrama

Skupina A, 2. kolo

KAMERUN – HRVATSKA 0:4

Arena Amazônia. Sudac: Pedro Proença (Portugal).

Strijelci: 0:1 Olić (11′), 0:2 Perišić (48′), 0:3 Mandžukić (61′), 0:4 Mandžukić (73′).

Žuti karton: Eduardo (Hrvatska).

Crveni karton: Song (udaranje Mandžukića, 41′).

KAMERUN: Itandje, Assou-Ekotto, Chedjou (od 46′ Nounkeu), N’Koulou, Matip, M’Bia, Song, Enoh, Choupo-Moting (od 75′ Salli), Moukandjo, Aboubakar (od 70’Webo).

HRVATSKA: Pletikosa, Srna, Ćorluka, Lovren, Pranjić, Modrić, Rakitić, Perišić (od 78′ Rebić), Sammir, Olić (od 68′ Eduardo), Mandžukić.

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Kamerun u drugom kolu Skupine A Svjetskog prvenstva, te će protiv Meksika tražiti pobjedu i prolaz u osminu finala! Vatreni su ujedno prekinuli post od 12 godina bez pobjede na svjetskim smotrama, a Ivica Olić prestigao je Niku Kovača na ljestvici najstarijih hrvatskih strijelaca na SP-u. Ujedno ovo je bila najveća pobjeda Hrvatske na Mundijalu.

Ivan Perišić igrač utakmice
Iako će mnogi reći da je igrač utakmice zapravo cijela momčad Hrvatske, Ivan Perišić iskočio je u ključnim trencima i slomio otpor suparnika. Odlična asistencija Oliću, drugi pogodak na utakmici, pomogo je i na lijevoj strani kada je curilo… Teško da je mogao više.

Dva detalja odlučila su utakmicu, pogodak Ivice Olića u trenucima kada je Kamerun dominirao, te crveni karton Songa nakon udaranja Mandžukića u 41. minuti! Igrala se 11. minuta, Modrić je jednom dugom loptom pronašao Srnu na boku, a kapetan je ubacio u kazneni prostor. Kamerun nije dobro očistio opasnost, Perišić je sjajno gurnuo loptu iza leđa M’Biji i Olić ju je pospremio u mrežu – 0:1. Bilo je to u trenutku kada je Kamerun dominirao na otvaranju, Aboubakar je na lijevoj strani hrvatske obrane Danijelu Pranjiću stvarao velike probleme. Srećom, pogodak Olića barem je nakratko umirio Kamerun.

Hrvatska je mogla udvostručiti prednost u 16. minuti. Pranjić je izveo korner, lopta je došla do Perišića na pet metara koji je neometan pogodio vratara Itandjea! Kamerun je prijetio u pravilnim razmacima, posebice na lijevoj strani obrane zbog čega je Niko Kovač zamijenio mjesta Ivici Oliću i Ivanu Perišiću.

S obzirom na tijek utakmice Hrvatska se orijentirala na kontre i s obzirom na tijek utakmice i teške vremenske uvjete mogla je biti zadovoljna rezultatom. Ako to nije bilo dovoljno pomogli su i protivnici. Kamerunski nogoemtaši sudarili su se pred kaznenim prostorom Hrvatske u jednoj izglednoj prilici. Ivan Perišić krenuo je u kontru, pratio ga je Mandžukić kojega je s leđa namjerno udario Song.

Portuglaski sudac Proenca nije puno dvojio i odmah je pokazao crveni karton Kameruncu. Doduše, u zadnjih pet minuta prvog dijela teško je bilo zaključiti tko na travnjaku ima brojčanu prednost budući da je Kamerun u nekoliko navrata stigao u kazneni prostor Hrvatske.

Hrvatska je krenula po drugi pogodak, opet je trebalo dočekati pogrešku Kameruna. Itandje je krivo ispucao loptu, Perišić ju je primio na polovici terena. Krenuo je Ivan u sjajan sprint po lijevoj strani, uhvatio vratara Kameruna u raskoraku i pogodio za 0:2. Mandžukić je tri minute kasnije propustio realizirati zicer nakon asistencije Sammira. Kamerun je priprijetio preko Nounkeua i onda je krenula opsada kamerunskog gola.

Redale su se izgledne prilike sve do 61. minute kada je Pranjić izveo korner, a Mandžukić glavom proslijedio loptu u mrežu. Kovač je u međuvremenu uveo Kovačića i Eduarda koji su kreirali akciju za četvrti gol. Kovačić je odlično upsolio Eduarda koji je potegnuo, a Mandžukić je odbijanac pospremio u mrežu. U konačnici Hrvatska je stvorila još nekoliko izglednih prilika i mogla je Kamerun ispratiti s još nekoliko golova, a Kamerun je u završnici propustio priliku postići počasni pogodak, Nounkeu je pogodio gredu.