SP u košarci: Senegal šokirao Hrvatsku, loša obrana odnijela bodove

Utakmica 3. kola, skupina B: Hrvatska - Senegal 75:77 (16:18, 16:23, 20:18, 23:18)

SP u košarci, skupina B, 3. kolo

HRVATSKA – SENEGAL 75:77 (16:18, 16:23, 20:18, 23:18)

HRVATSKA: Tomić 14, Andrić 3, Lafayette 5, Bogdanović 15, Šarić 15, Rudež 6, Ukić 3, Simon 6, Markota 2, Hezonja 2, Žorić 4, Babić.

SENEGAL: Niang, Dalmeida 15, Thomas, M. Ndoye 1, Diop 5, M. Ndoye 9, Thiam, Faye 11, Ndour, Ndiaye 5, Dieng 27, Badji 4.

Hrvatski košarkaši poraženi su u ogledu protiv Senegala u trećem kolu Svjetskog prvenstva. Nakon teške utakmice protiv Filipina i pobjede protiv Argentine, stigao je i poraz u utakmici u kojoj su izabranici Jasmina Repeše bili izraziti favoriti što se nikako nije moglo vidjeti u 60 minuta na parketu. Činjenica je da je Senegal odigrao na gornjoj granici mogućnosti, ali zabrinjavajuća je zapravo igra Hrvatske koja nije uspjela preokrenuti utakmicu iako je nekoliko puta uhvatila rezultatski priključak.

Sva nelogičnost u igri Hrvatske može se sumirati u šutu Krune Simona u jednom od posljednjih napada kada je iz teške pozicije pokušao tricom donijeti izjednačenje (72:75).  Senegal je zatim realizirao dva slobodna bacanja, a onda je Rudež sa zvukom sirene pogodio tricu da malo popravi statistiku. Hrvatska je od 26 pokušaja pogodila sedam trica.

Nakon priča i najava uoči utakmice kako je Senegal atletski potentna reprezentacija koja kvalitetom ipak nije  na razini Hrvatske, bilo je pomalo tragikomično gledati šezdeset minuta u kojima Senegal u svakom trenutku kada se Hrvatska priključila uspijeva pronaći dobitnu kombinaciju da se odvoji, a hrvatski košarkaši ne mogu pogoditi otvorene šuteve.

Napad Hrvatske pedesetak sekundi prije kraja kod zaostatka 69:72 i dva promašaja za tricu Bogdanovića i Rudeža bila su prikaz cijele utakmice u desetak sekundi odnosno nemoći hrvatskih košarkaša da budu mirne ruke u ključnim situacijama. Jednostavno nije išlo, iako je Bogdanović tricom za 69:70 dvije minute prije kraja donio nadu da se može izbjeći poraz.

Hrvatska je dobro otvorila utakmicu, ali nekoliko izgubljenih lopta u napadu, pokoja trica i Senegal je tri minute prije kraja prve četvrtine   zaključio  seriju 7:0 (13:13). Nakon što je Hrvatska prokockala još dva napada, Bogdanović je ušao u  igru umjesto Hezonje, a Šarić je solo prodorom prekinuo post Hrvatske (15:13).

U završnici četvrtine Dalmeida je pogodio tricu za prednost Senegala 16:18, a nakon promašaja Bogdanovića, NDaye je imao otvoren šut za tricu u posljednjim sekundama, ali nije bio precizan. Ukić je umjesto Laffayeta otvorio drugu četvrtinu,  a Žorić je zakucavanjem donio prve koševe u drugoj četvrtini nakon dvije i pol minute igre (18:24). Hrvatska je zatim prešla na zonsku obranu, ali Senegal je uspijevao držati nekoliko poena prednosti. U završnici je Hrvatska zaradila i tehničku pogrešku i Senegal je minutu i pol prije poluvremena pobjegao na plus devet (29:38).

I kada se očekivalo da Hrvatska napokon proigra, Senegal je nevjerojatnom lakoćom održavao prednost, a hrvatsku igru i dalje je karakteriziralo nevjerojatan broj pogrešaka i loših reakcija u obrani. Bojan Bogdanović promašivo je kao na traci, te je od prvih šest slobodnih bacanja promašio čak pet! Uz takvu igru bilo je nemoguće pobijediti Senegal koji je Hrvatsku ostavio u igri do samog kraja budući da ni senegalski košarkaši nisu mogli zadržati visoki nivo realizacije kakav su imali veći dio utakmice.