UEFA LN: Španjolci nemilosrdno trpali mrežu viceprvaka svijeta

Viceprvak svijeta doživio je u Elcheu najteži poraz u povijesti. Španjolci su slavili sa nevjerojatnih 6:0!?

Hrvatska je dobro otvorila utakmicu. Krenuli su visoko na Španjolce na njihovoj polovici i tako par puta ‘krađom’ lopte došli u izgledne prilike. Jednom je Ivan Rakitić sa dvadesetak metara pucao desno kraj gola, a drugi puta je upravo Rakitić predugo zadržao loptu u nogama umjesto da uposli imenjaka Santinija na deset metara pred golom. No, u 15. minuti još jedna odlična prilika za naše. Jednu dugu loptu Šime Vrsaljko primio je na desnom krilu, ubacio pred gol, ali Santini puca pored gola. Šteta. Par minuta nakon toga skoro ista situacija. Luka Modrić poslao ‘na put’ Vrsaljka, ovaj je opet sjajno ubacio pred gol, no ovaj put udarac Ivana Perišića završava u bloku.

A onda šok u 20. minuti. Vrsaljko je pao na teren, o čemu je točno riječ saznati ćemo kasnije, no morai je napustiti igru. Umjesto njega ušao je Marko Rog. Par minuta nakon tiga stigla je kazna za neiskorištene šanse. Duga lopta na desnu stranu, i opet nakon ubačaja primamo pogodak. Ovaga puta u sredini je natrčao Niguez i smjestio loptu iza Lovre Kalinića. Nakon toga se utakmica malo smirila. Desetak minuta smo gledali poluakcije sa jedne i sa druge strane. A onda novi šok. Mateo Kovačić je ispred vlastitog šesnaesterca odigrao paralelnu loptu direktno u noge Španjolcima, a Asensio sa dvadesetak metara pogađa neobranjivo. Dvije minute nakon toga opet mali nered pred našim golom, a Asensio spretno uz pomoć vratnice i leđa Lovre Kalinića pogađa za 3:0!? Do kraja poluvremena domaćini su kontrolirali igru.

Početak drugog dijela odmah je donio novi pogodak za Španjolsku. Brza kombinacija kroz sredinu gdje su ispali svi naši vezni igrači kao i oba stopera, a jedan na jedan sa Kalinićem odlazi na stranu Rodriga koji kroz noge našeg vratara postiže svoj drugi pogodak na utakmici. U 57. minuti Španjolci su ‘opalili’ petardu. Nakon kornera Ramos je nekoliko metara pred golom ostao sam kao Casper i posprenio neometano za 5:0. Hrvatska obrana je nakon prvih 20 minuta igre pokazala početničke greške. Svaki ubačaj pred gol značilo je drhtanje. Kalinić je imao lošu večer u procjenama, dok su stoperi Vida i Mitrović igrali ispod svake razine bez skoka u duel igri.

U 68. minuti vidjeli smo prvi pokušaj kockastih u drugom dijelu. Pokušaj neke vrste loba Santinija sa nekih 45 metara de Gea je pokupio bez problema na vrhu kaznenog prostora. Dvije minute nakon toga domaćin “osvaja prvi set”. Asensio je po desnoj strani prošao Pivarića i ubacio na vrh šesnaesterca gdje je spremno dočekao Isco za 6:0. Dugo dugo nismo vidjeli ovakav pristup igrača u nacionalnom dresu, pogotovo ne otkako je na klupi Zlatko Dalić. Dopustili su da ih se ‘tambura’ na sve strane, bez da su pokazali želju u nastavku da sačuvaju obraz i makar ublaže poraz. Izgledalo kao da čekaju kraj utakmice. U 78. minuti de Gea je po drugi puta u drugom dijelu dodirnuo loptu uz ovacije navijača. Više slučajno.