Što li nas tek očekuje u nastavku: Prvi dan EuroBasketa pali Francuzi i Litavci!

Prvi dan Eurobasketa koji je započeo jučer, pobjedom Slovenije nad Poljskom 90:81 u grupi A koja se igra u Helsinkiju, obilježili su fantastični preokreti te krahovi glavnih favorita za odličja.

Sve je počelo susretom Gruzije i Litve u Tel Avivu na otvaranju skupine B. Favorit utakmice, Litva, u neizmjerno napetoj završnici ispustila je pobjedu.  Prvi je dio susreta prošao u znaku Litve koja je očekivano držala prednost. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 21:16. No, Gruzija se nije predala, hrabromm i žestokom igrom  došla  je do vodstva  od 74:77 pri samome kraju susreta.

Zadnje je minute obilježila pogreška suca koja je mogla utjecati na cijeli rasplet ionako zanimljivog susreta. Naime, napravljen je prekršaj nad Gruzijcem Šengelijem pri  zadnjem slobodnom bacanju Litve kojeg je izvodio njihov ponajbolji igrač Kuzminskas.  Suci to nisu vidjeli te je položio za vodstvo Litve 78:77. No, ni to nije uplašilo Gruzijce koji su na krilima Tornike Šengelija, koji je ubacio 29 poena i bio najbolji igrač susreta, te razigravaču Michaelu Dixonu koji je postigao pet od posljednjih sedam poena, stigli do velike pobjede.

Još je jedan susret izazvao veliku pažnju prvog dana. Radi se o onome između Finske i Francuske u Helsinkiju. Prva je dionica otišla u korist domaćina, rezultatom 23:15, u drugoj se Francuska budi, dolazi u vodstvo, ali Finska se ne predaje te na odmor odlazi sa minimalnim zaostatkom. U nastavku vođeni prepunom dvoranom Finci dolaze do serije pogodaka za 40:33, da bi u utakmici prepunoj preokreta opet protivnik stigao u vodstvo i zadržao ga do zadnjih minuta susreta.  Sa dvije trice vraća se Finska već kad se činilo da Francuska grabi ka prvoj pobjedi. Za dodatnih pet minuta pogađa Amerikanac u dresu domaćina, Wilson, koji je i prelomio susret za još jedan šok i veliku euforiju u Skandinaviji.

Ako je ovakav bio prvi dan, što nam tek slijedi u nastavku? Čini se da će ovaj EuroBasket biti jedan od najzanimljivijih dosad, sudeći po svemu…