Sve Hrvatske utakmice na Poljudskoj ljepotici

Hrvatska je od samostalnosti odigrala jedanaest utakmica na Poljudu. Jedina pobjeda ostvarena je u kvalifikacijama za Euro 2012. u Poljskoj i Ukrajini kad su izabranici Slavena Bilića golovima Mandžukića i Kalinića preokrenuli utakmicu protiv Gruzije.

Hrvatska nogometna reprezentacija/Foto: Mario Ćužić - Zna.hr

Hrvatska će u petak protiv Italije odigrati (tek) petu službenu utakmicu na gradskom stadionu Poljud u Splitu. Uz dosadašnje četiri kvalifikacijske utakmice za europska i svjetska prvenstva, u Splitu je odigrano i sedam prijateljskih/pripremnih susreta.

U prve tri službene utakmice Hrvatska nije uspjela pobijediti Italiju (1:1), Dansku (1:1) i Sloveniju (3:3) da bi 2011. protiv Gruzije (2:1) upisala prvu pobjedu uopće na Poljudskoj ljepotici. U razdoblju između utakmica protiv Slovenije 1997. i Gruzije 2011. godine, Hrvatska je Poljudu ugostila šest reprezentacija u prijateljskim dvobojima.

U Split su dolazile svjetske nogometne velesile Španjolska (0:0), Njemačka (1:2), Brazil (1:1) i Nizozemska (0:3). Još dvije utakmice odigrane su protiv Danske (0:1) i Poljske (0:0) a u sklopu proslave 100 godina Hrvatskog nogometnog saveza, na Poljudu je 15. kolovoza 2012. odigrana i utakmica protiv Švicarske (2:4).

Na jedanaest dosadašnjih utakmica na Poljudu, Hrvatska je postigla isto toliko golova a primila čak 17. Gledatelja je ukupno bilo 212.000 što daje prosjek od nešto iznad 19.000 gledatelja po utakmici (19.273). Osam različitih strijelaca je treslo gostujuću mrežu na Poljudu: Zvonimir Boban, Eduardo i Davor Šuker su postigli po dva gola, a Nikola Kalinić, Niko Kranjčar, Mario Mandžukić, Mato Neretljak i Robert Prosinečki su jednom bili uspješni.

Najviše nastupa u Splitu ima Stipe Pletikosa (7). Iza njega slijede Dario Šimić i Darijo Srna (oba po 6). Izbornik Niko Kovač je pet puta igrao na Poljudu, kao i Ivica Olić. Ukupno je 76 različitih igrača nosilo kockasti dres na Poljudu. Zvonimir Boban četiri je puta kao kapetan predvodio reprezentaciju.

Naš izbornik Niko Kovač, a i trenutni kapetan Darijo Srna, dva puta su na Poljudu bili kapetan momčadi. Darijo bi se do kraja ovog kvalifikacijskog ciklusa trebao izjednačiti s Bobanom. Nakon utakmice s Italijom, HNS je najavio i sraz protiv Bugarske na Poljudu.

Niko Kovač će sutra postati šesti izbornik koji će Hrvatsku voditi u Splitu. Miroslav Blažević je s pet utakmica ‘daleko’ na vrhu. Slijede Otto Barić i Slaven Bilić sa po dvije te Zlatko Kranjčar i Igor Štimac s jednom utakmicom.

8. listopada 1995. na Poljud je u sklopu kvalifikacija za Euro 1996. godine u Engleskoj došao svjetski doprvak Italija. U ambijentu koji je i dan danas pojam za fenomenalnu atmosferu, igrače je na stadionu nosilo gotovo 40.000 navijača (službeni podatak je 35.000, no toga dana su i stubišta stadiona bila napunjena)!

Italija je već u 10. minuti doživjela šok, kada je zbog starta izvan kaznenog prostora golman Luca Bucci zaradio isključenje. Zamijenio ga je tada još ne baš toliko poznati Francesco Toldo. Demetrio Albertini je u 29. minuti sjajno pogodio iz slobodnog udarca za vodstvo gostiju, no na početku drugog poluvremena Davor Šuker je realizirao kazneni udarac na oduševljenje cijele Hrvatske! Do kraja se rezultat više nije mijenjao, a Hrvatska je na Euro u Englesku otišla kao prvoplasirana momčad skupine.

Hrvatska: Ladić, Jurčević (od 46’ Kozniku), Mladenović, Štimac, Jerkan, Pavličić, Asanović, Stanić, Šuker, Boban, Bokšić
Italija: Bucci, Apolloni, Maldini, Albertini, Ferrara (od 81’ Benarrivo), Costacurta, Di Livio, Di Matteo, Del Piero (od 84’ Crippa), Zola (od 10’ Toldo), Ravanelli

29. ožujka 1997. Hrvatska je na Poljudu u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo 1998. godine u Francuskoj igrala protiv Danske. Te večeri smo svi upoznali Briana Laudrupa i splitsku buru. Nakon što je Davor Šuker u 50. minuti Hrvatsku doveo u vodstvo, Danska je sedam minuta prije kraja susreta uspjela doći do izjednačenja.

Laudrup je bio u blizini korner zastavice na lijevoj obrambenoj strani, a njegov centaršut je bio upućen negdje prema
vrhu peterca. Kada su svi mislili da će Dražen Ladić loptu uhvatiti bez problema, pojavila se splitska bura. Lopta je nekom čudnom putanjom završila u golu a Hrvatska ostala bez dva boda.

Hrvatska: Ladić, N. Kovač, Jarni, Soldo, Jerkan, Bilić, Asanović (od 82’ Pralija), Prosinečki, Šuker, Boban, Bokšić (od 73’ Vlaović)
Danska: Schmeichel, Laursen, Rieper, Hogh (od 13’ Schjonberg), Heintze, Helveg, Thomsen, Frandsen (od 70’ Tomasson), Nielsen, Beck (od 58’ Pedersen), B. Laudrup

Četiri dana nakon utakmice s Danskom, Hrvatska je na Poljudu imala ‘popravni’ ispit protiv Slovenije. Dva puta smo vodili s dva gola prednosti (2:0 i 3:1), no i to nije bilo dovoljno za prvu pobjedu na Poljudu i važne bodove u borbi za odlazak u Francusku.

Robert Prosinečki je Hrvatsku doveo u vodstvo koje je pri samom kraju prvog poluvremena podebljao kapetan Zvonimir Boban. No odmah u sljedećem napadu Primož Gliha (i njega smo tih dana u Splitu upoznali!) vratio je slovencima nadu. U 60. minuti Boban ponovno donosi Hrvatskoj dva gola prednosti, no u manje od tri minute (65’ i 67’) Gliha postiže dva gola za svoj prvi i jedini hattrick u dresu slovenske reprezentacije.

Hrvatska: Gabrić (od 46’ Mrmić), Šimić, I. Cvitanović, Jurić, Jerkan, Bilić, Asanović, Prosinečki, Vlaović (od 75’ Pralija), Boban, Bokšić
Slovenija: Bošković, Englaro, Križan, Srebrnić, Rudonja, Čeh (od 75’ Sešlar), Novak, Gajser (od 46’ Šiljak), Udović (od 46’ Karić), Zahović, Gliha

10. veljače 1999. na Poljud je opet stigla Danska. Hrvatska je nakon bronce u Francuskoj pola godine ranije ugostila skandinavce u prijateljskoj utakmici. Početna postava Hrvatske bila je puna ‘brončanih Francuza’ no nije bilo dovoljno. Pred samo 7.000 navijača Ebbe Sand je pogodio za pobjedu gostiju na samom kraju prvog poluvremena.

Hrvatska: Mrmić (od 46’ Pletikosa), Stanić (od 46’ Šarić), Jarni (od 78’ M. Cvitanović), Šimić (od 46’ Tokić), Štimac, Milinović, Asanović (od 46’ Rapaić), Soldo, Šuker, Boban, Vlaović (od 46’ Peternac)
Danska: Schmeichel, Colding, Henriksen, Hogh, Heintze, Helveg, A. Nielsen (od 59’ Laursen), Thomsen (od 31’ B. Nielsen), Molnar (od 66’ Frederiksen), Sand, Jorgensen (od 56’ Gravesen)

Španjolci su pred Euro 2000. u Nizozemskoj i Belgiji izabrali Hrvatsku za što bolje pripreme, HNS Poljud za domaćinstvo, a izbornik Miroslav Blažević Davora Šukera za kapetana. Pred oko 10.000 navijača utakmica je završila bez golova.

Hrvatska: Pletikosa, Šarić, Jarni, Štimac, Soldo, Tomas, Asanović (od 81’ M. Cvitanović), Jurčić, Šuker, N. Kovač (od 67’ Vučko), Vugrinec
Španjolska: Molina, Velasco, Aranzabal, Fernandez, Hierro (od 46’ Jemez), Engonga, Fran (od 46’ Mendieta), Valeron, Urzaiz (od 77’ Salva), Enrique (od 65’ Victor), Etxeberria (od 81’ Romero)

Nakon tri godine Hrvatska se 12. veljače 2003. godine vratila na Poljud. U Splitu je organiziran ‘Trofej Marjan’ a jedna od utakmica bila je i ona između Hrvatske i Poljske. Po ružnom vremenu i pred manje od 1.000 navijača, i druga utakmica reprezentacije zaredom na Poljudu završava bez golova.

Izbornik Otto Barić, koji je na klupu reprezentacije došao nakon svjetskog prvenstva u Japanu i Koreji, nije previše miješao početni sastav, no protiv kompaktnih i agresivnih Poljaka nije išlo.

Hrvatska: Pletikosa, Živković (od 46’ Šimić), Šimunić, Tomas, R. Kovač, Tudor (od 63’ Leko), Srna (od 46’ Šerić), Rosso (od 88’ Mumlek), T. Marić (od 67’ M. Marić), Babić (od 46’ Mornar), Olić
Poljska: Dudek, Glowacki, Stolarczyk, Baszczynski, Kosowski, Bak, Swierczewski, Karwan (od 57’ Dabrowski), Zurawski (od 80’ Dawidowski), Kaluzny (od 70’ Radomski), Olisadebe

Godinu dana kasnije, opet je u Splitu tada aktualni doprvak svijeta. Ovaj put je to Njemačka. U sklopu priprema za Euro 2004. u Portugalu, Hrvatska i Njemačka su odigrale jako čvrstu i borbenu utakmicu. Gosti su golom Miroslava Klosea poveli u 34. minuti.

Četiri minute prije kraja, poljudski ljubimac Mato Neretljak, zabija za izjednačenje, no u sudačkoj nadoknadi Carsten Ramelow ipak donosi pobjedu ‘Elfu’. Utakmica je odigrana pred nešto manje od 10.000 navijača.

Hrvatska: Pletikosa, Živković, Šimunić, R. Kovač (od 46’ Šimić), Tomas, Srna (od 63’ Bule), Babić (od 74’ Neretljak), Rosso (od 46’ Leko), Pršo (od 58’ Olić), N. Kovač, Klasnić
Njemačka: Kahn, Friedrich, Lahm, Wörns, Nowotny, Baumann, Frings (od 63’ Ramelow), D. Hamann, Klose (od 80’ Lauth), Freier (od 76’ Schneider), Kuranyi (od 68’ Bobić)

Ljeto, sunce, more, turisti, Brazil! Tako nekako je bilo u kolovozu 2005. u Splitu. Tada aktualni svjetski prvaci došli su na Poljud, a pred nešto više od 27.000 navijača Hrvatska je bila ravnopravna protiv momčadi svjetskih zvijezda. Niko Kranjčar je u 32. minuti pospremio jednu od stative odbijenu loptu za vodstvo Hrvatske i delirij na stadionu. Deset minuta kasnije Ricardinho je sjajno pogodio iz slobodnog udarca za, kako se ispostavilo, konačnih 1:1.

Hrvatska: Butina (od 60’ Pletikosa), Srna, Šimunić, R. Kovač, Tomas (od 46’ Šimić), Tudor, Kranjčar (od 83’ Šerić), Babić, Olić (od 51’ Eduardo), N.
Kovač (od 87’ Vranješ), Klasnić (od 78’ Balaban) Brazil: Dida, Cafu, Lucio (od 83’ Luisao), Juan, Carlos, Emerson, Ricardinho (od 46’ Robinho), Ze Roberto (od 66’ Renato), Ronaldo (od 75’ Oliveira), Kaka (od 66’ Juninho), Adriano (od 75’ Baptista)

U veljači 2008. u Splitu je gostovala Nizozemska. Momčad na čelu s izbornikom Marcom van Bastenom privukla je nešto više od 30.000 navijača na Poljud. Hrvatska se tada pripremala za Euro 2008. u Švicarskoj i Austriji isto kao i Nizozemska.

Gosti su sasvim nadigrali prenervozne Hrvate, koji su u to vrijeme bili i među skrivenim favoritima za osvajanje Eura nakon fenomenalnih kvalifikacija i dvije pobjede protiv Engleske. No Nizozemci su utakmicu odigrali na vrhunskom nivou i golovima Heitinge (9’), Huntelaara (37’) i Vennegoora (89’) slavili s 3:0.

Hrvatska: Pletikosa, Ćorluka, Šimunić, Šimić (od 46’ Pranjić), R. Kovač (od 70’ Knežević), N. Kovač (od 70’ Leko), Srna (od 86’ Babić), Modrić, Eduardo (od 70’ Rakitić), Kranjčar (od 46’ Olić), Petrić
Nizozemska: van der Sar, Melchiot (od 71’ de Jong), Heitinga, Mathijsen, de Cler, de Zeeuw, van der Vaart (od 84’ Vennegoor), van Bronckhorst, Huntelaar (od 75’ Emanuelson), Sneijder, Babel (od 55’ Affelay)

Nakon nešto vise od 14 godina, Hrvatska je 04. lipnja 2011. ponovno na Poljudu odigrala jednu službenu utakmicu! Pred nešto manje od 30.000 navijača Hrvatska je dočekala Gruziju. Gosti su poveli u 16. minutu golom Kankave i cijeli stadion je zanijemio.

Valja napomenuti kako je na isteku 14. minute Torcida pirotehnikom ‘proslavila’ 14 godina bez službene natjecateljske utakmice na Poljudu, pa mnogi i nisu primijetili kako su gosti došli do vodstva.

Hrvatska je u drugom poluvremenu morala riskirati što se na kraju i isplatilo. U samo dvije minute (76’ i 78’) Hrvatska je golovima Mandžukića i Kalinića preokrenula rezultat i ostvarila prvu (povijesnu) pobjedu na Poljudu!

Hrvatska: Runje, Srna, Pranjić, Ćorluka, Šimunić, Vukojević (od 71’ Dujmović), Perišić (od 71’ Klasnić), Modrić, Jelavić (od 46’ Kalinić), Eduardo, Mandžukić
Gruzija: Loria, Salukvadze, Khubutia, Kaladze, Grigalava, Kashia (od 80’ Ananidze), Kankava, Kvirkvelia, Iashvili (od 62’ Daushvili), Khizanishvili, Siradze (od 56’ Dvalishvili)

Posljednja utakmica koja je odigrana na Poljudu bila je u čast 100 godina Hrvatskog nogometnog saveza. Na Veliku Gospu 2012. godine u goste je došla Švicarska i s četiri gola pokvarila proslavu i debi Igora Štimca na klupi Hrvatske.

Švicarci su poveli preko Xhake (11’) a Eduardo je sve vratio na pocetak (20’). Gosti golom Barnette (37’) na poluvrijeme ipak odlaze s vodstvom. S dva gola Gavranovića (51’ i 81’) Švicarska je potvrdila pobjedu. Eduardo je još jednim golom (64’) samo ublažio poraz Hrvatske.

Hrvatska: Pletikosa, Srna, Pranjić, Maloča, Ćorluka (od 46’ Vida), Badelj (od 60’ Vukojević), Rakitić, Kranjčar (od 46’ Perišić), Mandžukić (od 46’ Vukušić), Eduardo (od 67’ Modrić), Olić (od 46’ Strinić)
Švicarska: Benaglio, Lichtsteiner (od 46’ Fernandes), Rodriguez (od 62’ Ziegler), Dlourou, von Bergen, Behrami (od 46’ Gavranović), Barnetta (od 46’ Stocker), Inler (od 46’ Dzemaili), Mehmedi (od 88’ Emeghara), Shaqiri

Pred sutrašnju utakmicu dodajmo i kako je Hrvatska i dalje neporažena protiv Italije. U sedam odigranih utakmica, Hrvatska je slavila tri puta, a četiri utakmice su završile bez pobjednika. Isto tako, Italija još nije poražena u Lijepoj Našoj (1:1 u Splitu 1995. i 0:0 u Zagrebu 1999.). Hrvatska je dva puta slavila u Italiji (2:1 u Palermu 1994. i 2:0 u Livorno 2006.) te jednom na svjetskom prvenstvu 2002. u Ibarakiju (2:1).