Svjetsko prvenstvo: Akinfejev komičnom pogreškom razveselio Korejce, bod Rusiji sačuvao Keržakov

Skupina H: Rusija – Južna Koreja 1:1 (Keržakov 74'; Kook-Young 68').

RUSIJA – JUŽNA KOREJA 1:1

Skupina H

Stadion: Arena Pantanal, Cuiabá. Sudac: Néstor Pitana (Argentina).

Poluvrijeme: 0:0.

Strijelci: 0:1 Keun-Ho (68′, as. Kook-Young), 1:1 Keržakov (74′, as. Ješenko).

Žuti kartoni: Šatov (Rusija); Heung-Min, Sung-Yong, Ja-Cheol (Južna Koreja).

RUSIJA (4-1-4-1): Akinfejev – Ješenko, Ignjaševič, V. Berezuckij, Kombarov – Glušakov (od 72′ Denisov) – Samedov, Žirkov (od 71′ Keržakov), Fajzulin, Šatov (od 59′ Dzagojev) – Kokorin. Izbornik: Fabio Capello (67).

JUŽNA KOREJA (4-4-2): Sung-Ryong – Lee Yong, Jeong-Ho (od 72′ Seok-Ho), Young-Gwon, Suk-Young – Sung-Yong, Kook-Young, Chung-Yong, Ja-Cheol – Heung-Min (od 84′ Bo-Kyung), Chu-Young (od 56′ Keun-Ho). Izbornik: Hong Myung-Bo (45).

U sudaru kojeg su obilježili pogoci igrača s klupe (Keun-Ho pa Keržakov) i nevjerojatna pogreška vratara Igora Akinfejeva, Rusija i Južna Koreja podijelile su bodove te zadržale podjednake šanse da se dočepaju drugog kruga Svjetskog prvenstva.

Ako je utakmica Irana i Nigerije u ponedjeljak proglašena uspavankom, onda je prvo poluvrijeme dvoboja u Cuiabi po uzbuđenjima bilo na razini utrke kornjača.

Najinteresantniji trenutak bio je slobodni udarac Sergeja Ignjaševiča s 35 metara kojeg je vratar Sung-Ryong obranio. I stanka za osvježenje, prva na ovom SP-u… Nakon prvih 45 minuta, igrači obiju momčadi očekivano su pokupili zvižduke.

Igrač utakmice

Alan Dzagojev

Unio je živost u utakmicu kojoj je kronično nedostajalo sadržaja. Premda je ušao u drugom poluvremenu, najbolji ruski igrač s Eura 2012. stigao je pripremiti pogodak i kreirati još nekoliko prijetnji pred korejskim šesnaestercem. Šteta što ga se Capello sjetio tek nakon sat vremena.

Nastavak je počeo naznakom da će stvari postati dinamičnije. Ipak, nakon što je Fajzulin odmah na početku pokušao iz daljine, a Berezuckij poslije kornera pucao glavom, igra je ponovno anestezirana. Teške kapke gledatelja povremeno su dizali pokušaji iz daljine (Ja-Cheol, Young-Gwon), no ništa od toga nije bilo dovoljno snažno i precizno.

Pogrebnu atmosferu konačno je u 68. minuti razbio džoker Lee Keun-Ho i to zahvaljujući golemoj pogrešci ruskog vratara Igora Akinfejeva. Korejci su krenuli u kontru koju je Keun-Ho zaključio udarcem s 20-ak metara. Lopta je išla točno u Akinfejeva, ali umjesto da je uhvati, uspjela mu se od dlanova odbiti preko glave, pa u mrežu. Sve Casillasove pogreške protiv Nizozemske nisu bile ravne kiksu koji je Južnu Koreju doveo u vodstvo. Akinfejev je neko vrijeme ostao skvrčen u nevjerici, suigrači su ga pokušali utješiti, ali nije izgledalo kao da im uspijeva.

Rusija je ipak odgovorila brzo. Već za šest minuta rezultat je ponovno bio poravnan. Prostor se na desnoj strani otvorio Alanu Dzagojevu, čiji je udarac Sung-Ryong obranio, ali lopta se od Ješenkove glave odbila točno pred Aleksandra Keržakova. Napadač Zenita nije oklijevao, bez razmišljanja pogodivši nebranjeni kut mreže za 1:1.

Keržakov se time izjednačio s Vladimirom Beščasnim na vrhu ljestvice najboljih strijelaca u povijesti ruske reprezentacije. Obojica imaju 26 golova na kontu.

Rusi su do kraja trajno preselili igru na korejsku polovicu, a Dzagojev je bio autor posljednja dva ozbiljna pokušaja. Prvo mu je u 82. minuti gromoviti prizemni udarac iz daljine prošao nekoliko centimetara pored vratnice, a u završnici je Kokorin propustio kapitalizirati njegovu loptu u prostor.