Svjetsko prvenstvo: Vahin Alžir remizirao s Rusijom i prvi put u povijesti ušao u drugi krug!

Skupina H: Alžir – Rusija 1:1 (Kokorin 6'; Slimani 60')

Veliko slavlje Alžira nakon ulaska u osminu finala/Getty Images

Skupina H

ALŽIR – RUSIJA 1:1

Stadion: Arena da Baixada, Curitiba. Gledatelja: 39.311. Sudac: Cüneyt Çakir (Turska).

Poluvrijeme: 0:1.

Strijelci: 0:1 Kokorin (6′, as. Kombarov), 1:1 Slimani (60′, as. Brahimi).

Žuti kartoni: Mesbah, Ghilas, Cadamuro (Alžir), Kombarov, Kozlov (Rusija).

ALŽIR (4-3-2-1): M’Bolhi – Mandi, Halliche, Belkalem, Mesbah – Medjani, Bentaleb – Feghouli, Brahimi (od 71′ Yebda), Djabou (od 77′ Ghilas) – Slimani (od 90’+1 Soudani). Izbornik: Vahid Halilhodžić (61).

RUSIJA (4-4-1-1): Akinfejev – Kozlov, Ignjaševič, V. Berezuckij, Kombarov – Samedov, Glušakov (od 46′ Denisov), Fajzulin, Šatov (od 67′ Dzagojev) – Kokorin – Keržakov (od 81′ Kanunikov). Izbornik: Fabio Capello (68).

Kao što je i najavio, Vahid Halilhodžić upisao se u antologiju! Njegov je Alžir u Curitibi remizirao s Rusijom (1:1) i prvi put u povijesti izborio drugi krug Svjetskog nogometnog prvenstva. Afrika će u osmini finala imati dvije reprezentacije, nakon što je ranije prošla Nigerija. Alžir će tamo igrati protiv Njemačke, a Belgija ide na Sjedinjene Američke Države.

Rusija se već u šestoj minuti otisnula u vodstvo. Dmitrij Kombarov je prošao po lijevom krilu pa lijevom nogom uputio GPS-ovski precizan centaršut u sredinu gdje je najviše skočio Aleksandar Kokorin i zakucao loptu iza M’Bolhija.

Isti je igrač u 21. minuti nakon ubačaja Samedova mogao povisiti na 2:0, ali njegov je udarac prošao pored vratnice. U 26. je iz daljine snažno zapucao Šatov, a lopta je u velikom felšu također prohujala pokraj gola.

Igrač utakmice

Islam Slimani

Zabio je najvažniji pogodak u povijesti svoje reprezentacije. Konstantno opasan u skoku, imao je nekoliko prilika i strpljivo dočekao veliku pogrešku Akinfejeva koja mu je otvorila priliku da glavom nacilja praznu mrežu.

Alžir je u prvom dijelu imao samo dvije prilike iz kornera, oba puta je glavom pucao Slimani. Prvi udarac nije završio u statistici jer je sudac ranije označio prekršaj, a drugi je Akinfejev uhvatio bez problema. Do odlaska na odmor više nije bilo napetosti.

Rusi su jurnuli prema golu odmah na početku drugog dijela. Samedov je odigrao brzi dupli pas s Kokorinom i utrčao u kazneni prostor, ali M’Bolhi je dobro izašao i obranio udarac.

Šanse Alžira uskrsnule su u 60. minuti. Neumornog skakača Islama Slimanija ovog puta nisu spriječili ni prekršaji, a ni Igor Akinfejev. Upravo je golman Rusije bio ponajveći krivac za izjednačenje. Ubačaj iz slobodnog udarca krivo je procijenio i odletio u prazno, a točno iza njegovih ruku ukazala se Slimanijeva glava. Vahid Halilhodžić skočio je od oduševljenja, a alžirski navijači pali su u trans.

Utakmica je nakon toga ponovno živnula, Rusi su odmah reagirali dalekometnim pokušajem Denisova koji je obranio M’Bolhi, a Djabou je na drugoj strani pucao točno u Akinfejeva.

U 70. je nakon odlično proigravanja Samedova zapucao Keržakov, no alžirski vratar nije se dao iznenaditi.

Posljednju priliku Rusija je imala nakon kornera u 89. minuti, kada je Kozlov pucao glavom pokraj vrata.

Nakon toga je umjesto Slimanija u igru ušao i Dinamov napadač El Arabi Hillel Soudani, taman da se stigne pripremiti za veliko slavlje sa suigračima. Čim je sudac odsvirao kraj, tribine su eruptirale, Alžirci su skakali, Vaha krenuo ljubiti svoje igrače, a potopljeni Rusi u nevjerici promatrali njihovo slavlje.

Kostarika od večeras više nije jedina senzacija Svjetskog prvenstva, a Fabio Capello ima svo vrijeme svijeta da prouči gdje je kiksao i pripremi se za sljedeći SP koji će se 2018. održati u Rusiji.