Svjetsko prvenstvo: Brazil pobijedio sjajnu Hrvatsku, Nishimura darovao penal domaćinu

Prvo kolo, skupina A: Brazil - Hrvatska 3:1 (Neymar 29', Neymar 71'-11m, Oscar 90'/ Marcelo 11'-ag), .

Svjetsko prvenstvo

BRAZIL – HRVATSKA 3:1

Corinthians Arena. Gledatelja. 65.000. Sudac: Yuichi Nishimura (Japan).

Strijelci: 0:1 Marcelo (11′-ag), 1:1 Neymar (29′), 2:1 (Neymar 71′-11m), 3:1 Oscar (90′).

Žuti kartoni: Neymar, Gustavo (Brazil), Lovren, Srna, Ćorluka (Hrvatska).

BRAZIL: Cesar, Alves, Silva, Luiz, Marcelo, Paulinho (od 63′ Hernanes), Oscar, Gustavo, Fred, Neymar (od 88′ Ramires), Hulk (od 68′ Bernard).

HRVATSKA: Pletikosa, Srna, Ćorluka, Lovren, Vrsaljko, Perišić, Rakitić, Modrić, Kovačić (od 61′ Brozović), Olić, Jelavić (od 78′ Rebić).

Hrvatska nogometna reprezentacija poražena je u ogledu s Brazilom na otvaranju Svjetskog prvenstva. Izabranici Nike Kovača pružili su odličan otpor Brazilu koji je opasno živio do posljednjih trenutaka kada je Oscar iz kontre postavio konačnih 3:1. Samo tridesetak sekundi ranije pokušaj Perišića obranio je Cesar.  Hrvatska je na otvaranju pokazala dobru igru protiv jedne od najboljih reprezentacija svijeta.

Pitanje je kako bi utakmica završila da u 71. minuti na scenu nije stupio japanski sudac dosudivši penal za Brazil nakon duela Freda i Lovrena, kontakt koji samo kao da je dočekao.  To je izazvalo buru prosvjeda hrvatskih nogometaša… Neymar je pak krenuo izvesti penal, Pletikosa pogodio stranu, ali lopta je bila prejaka – 2:1.

Hrvatska je odlično otvorila utakmicu i povela u 11. minuti. Rakitić je odigrao za Olića koji se sjurio po lijevoj strani. Ubačenu loptu Jelavić je kratko proslijedio, a Marcelo uz veliku dozu nesreće proslijedio u mrežu za prvi autogol u povijesti Brazila na Svjetskom prvenstvu. Bolje otvaranje Niko Kovač nije mogao poželjeti, ne samo da je Hrvatska izdržala početni pritisak nego je i povela.

Hrvatska je stala u čvrsti blok što je bila i logična odluka jer malo koja reprezentacija na svijetu može se nadigravati s Brazilom. Domaćin je praktički u svakoj akciji pokazivao kojom lakoćom dolazi do gola, bilo da se radi o preskakanju igre ili  brzom protoku lopte.

U tijeku pritiska domaćina, Hrvatska je stvorila novu priliku. Rakitić je u 29. minuti pronašao Perišića koji se uspio okrenuti u kaznenom prostoru i nabaciti, a Jelavićev pokušaj glavom obranio je Cesar. Brazil je brzo krenuo u kontranapad, nonšalancija na sredini terena otvorila je Neymaru okomit put prema golu. Napadaču Brazila  nije  trebala druga prilika – 1:1. Prije pogotka treba izdvojiti pokušaj Paulinha u 21. minuti kojega je odlično obranio  Pletikosa.

Brazil je žestoko krenuo na otvaranju drugog poluvremena, Hrvatska je ponovo čekala svoju priliku iz kontre. I dalje je Ivica  Olić bio najopasniji na lijevom boku. U jednoj akciji odlično se sjurio i ubacio na pet metara, ali se nije dobro razumio s  Jelavićem koji je čekao povratnu loptu.

Kada već Brazilci nisu mogli sami doći do gola, to im je olakšala Hrvatska. Vedran Ćorluka opušteno je reagirao u 65. minuti, prepustivši Neymaru loptu. Branič hrvatske na kraju ga je jedino mogao zaustaviti prekršajem za žuti karton na 25 metara. Srećom, Alves nije bio precizan iz slobodnog udarca. I onda je uslijedila već spomenuta 71. minuta i penal za domaćina

Hrvatskoj je trebalo nekoliko minuta da se sabere, a onda je krenuo pritisak u zadnjih deset minuta. Pokušaj Modrića iz daljine, udarac Ćorluke glavom… Perišić je sjajno potegnuo u 90., ali nije bilo dovoljno. Razloga za optimizam ne nedostaje,  igru i želju samo treba prenijeti na utakmice protiv Meksika i Kameruna.