Svjetsko prvenstvo: Čile na krilima Sancheza nadigrao borbenu Australiju

Skupina B: Čile – Australija 3:1 (Sánchez 11', Valdívia 14', Beausejour 90'+2; Cahill 35')

Alexis Sánchez zabija prvi gol/Getty Images

ČILE – AUSTRALIJA 3:1

Skupina B

Stadion: Arena Pantanal, Cuiabá. Gledatelja: 40.275. Sudac: Noumandiez Doué (Obala Bjelokosti).

Poluvrijeme: 2:1.

Strijelci: 1:0 Sánchez (11′), 2:0 Valdívia (14′, as. Sánchez), 2:1 Cahill (35′, as. Franjić), 3:1 Beausejour (90’+2).

Žuti kartoni: Aránguiz (Čile); Cahill, Jedinak, Milligan (Australija).

ČILE (3-4-1-2): Bravo – Isla, Medel, Jara, Mena – Aránguiz, Díaz, Vidal (od 60′ Gutiérrez) – Valdívia (od 68′ Beausejour) – Sánchez, Vargas (od 88′ Pinilla). Izbornik: Jorge Sampaoli (54).

AUSTRALIJA (4-2-3-1): Ryan – Franjić (od 50′ McGowan), Špiranović, Wilkinson, Davidson – Milligan, Jedinak (od 68′ Halloran) – Oar, Bresciano (od 78′ Troisi), Leckie – Cahill. Izbornik: Ange Postecoglou (48).

Nakon vatrometne utakmice u Salvadoru i debakla aktualnih svjetskih prvaka, Čile se pridružio Nizozemskoj te pobjedom protiv Australije otvorio Svjetsko prvenstvo.

Tri minute panike u australskoj obrani, pokazalo se, bile su dovoljne da Sampaolijevi igrači započnu misiju za ulazak u drugi krug. Večer nakon što je na otvaranju zablistao njegov klupski suigrač Neymar, Australce je blickrigom u prvom dijelu slomio strijelac i asistent Alexis Sánchez, da bi u samoj završnici pobjedu zapečatio džoker s klupe Jean Beausejour.

Nakon početne dominacije u posjedu, Čile je otvorio proizvodnju u 11. minuti. Glavninu posla napravio je Aránguiz koji je dezorijentirao australske čuvare u šesnaestercu, s gol-crte vratio u sredinu, odakle se lopta odbila do Sáncheza koji je pronašao nebranjeni kut Ryanove mreže.

Igrač utakmice

Alexis Sánchez

U roku od tri minute dvaput je napravio kaos u australskoj obrani i to se pokazalo dovoljnim za pobjedu Čilea. Rastrčan, preuzimao inicijativu i stvarao opasnosti. U nastavku se malo umorio, ali dotad je već raskrčio put prema pobjedi.

Samo tri minute kasnije, „socceroosima“ je počeo prijetiti potop. Strijelac Sánchez je prošao sredinom terena kao nož kroz maslac pa lijevo od sebe uposlio Valdíviju. Iskusni veznjak Palmeirasa mirno je s ruba šesnaesterca naciljao gornji dio mreže za 2:0. Australski braniči mogli su se samo pogledavati tražeći krivca…

Slamnku nade „žuti“ su ulovili u 35. minuti. Branič hrvatskog podrijetla Ivan Franjić, koji je prošlog tjedna u prijateljskoj utakmici ozlijedio Danijela Pranjića, ubacio je visok centaršut na peterac, gdje je Tim Cahill nadskočio Medela taman toliko da prvi dočeka loptu i usmjeri je u mrežu.

Već su u sljedećem napadu Australci mogli potpuno reanimirati svoje šanse, no Bravo je bravurozno obranio Cahillov pokušaj, ovaj put nogom.

Australija je na početku drugog poluvremena pokazala veću inicijativu i prva zaprijetila, ali Cahill nije ispratio ubačaj u kazneni prostor. Gonzalo Jara ga je pritom povlačio za dres, što bjelokošćanski sudac Doué nije ocijenio dovoljno ozbiljnim ometanjem da bi pokazao na bijelu točku.

Cahill je nekoliko trenutaka kasnije ponovno glavom pronašao mrežu, no njegov je pogodak opravdano poništen zbog zaleđa.

U 56. minuti kapetan Bravo opet spašava Čileance. Razigrani Cahill je poslao prizemnu loptu u sredinu, Mark Bresciano iz prve opalio prema golu, no golman Real Sociedada predvidio je njegov udarac i obranio ga lijevom rukom.

Čileanski su navijači u 61. minuti već vidjeli novi pogodak, no kao spasitelj Australije ukazao se stoper Alex Wilkinson koji je s gol-crte izbio loptu nakon što je Vargas prebacio Ryana.

U završnici je Australcima ponajviše s lijevog krila prijetio Jean Beausejour, koji je u sudačkoj nadoknadi postavio konačnih 3:1. Gutiérrezov udarac obranio je Ryan, ali Beausejour je prihvatio odbijenu loptu i zabio svoj drugi pogodak na svjetskim prvenstvima.