SP: Francuzi iskoristili pogreške Enyeame i Nigeriju ponovno ostavili pred vratima četvrtfinala

Osmina finala: Francuska – Nigerija 2:0 (Pogba 79', Yobo 90'+1 – ag.)

Enyeama je u završnici loše reagirao, a Yobo zabio autogol/Getty Images

Osmina finala

FRANCUSKA – NIGERIJA 2:0

Stadion: Estádio Nacional Mané Garrincha, Brasília. Gledatelja: 67.882. Sudac: Mark Geiger (SAD).

Poluvrijeme: 0:0.

Strijelci: 1:0 Pogba (79′), 2:0 Yobo (90’+1, ag.).

Žuti karton: Matuidi (Francuska).

Francuska (4-1-4-1): Lloris 7 – Debuchy 6, Varane 6,5, Koscielny 7 , Evra 6 – Cabaye 6,5 – Valbuena 6,5 (od 90’+4 Sissoko -), Pogba 7, Matuidi 6, Benzema 6,5 – Giroud 5,5 (od 62′ Griezmann 7). Izbornik: Didier Deschamps (45).

Nigerija (4-2-3-1): Enyeama 6 – Ambrose 6,5, Oshaniwa 6, Yobo 5,5, Omeruo 6 – Mikel 6,5, Onazi 6 (od 59′ Gabriel 6) – Musa 6,5, Odemwingie 6, Moses 6,5 (od 89′ Nwofor -) – Emenike 6. Izbornik: Stephen Keshi (52).

Francuska je u završnici slomila otpor Nigerije i zahvaljujući „žutim minutama“ dotad odličnog vratara Vincenta Enyeame ušla u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. Vodeći je gol u 79. minuti zabio Pogba, a konačnih 2:0 autogolom postavio Yobo. Nigerija je treći put ispala u osmini finala.

Francuzi su u prvom poluvremenu imali najbolju šansu kada je Pogba nakon akcije s Valbuenom pucao iz voleja, ali Enyeama je sjajnom paradom spriječio pogodak.

Nigeriji je u toj dionici zbog zaleđa poništen gol Emenikea, a isti je igrač tik prije odlaska na odmor stavio Llorisa na kušnju jakim udarcem s ruba kaznenog prostora. Vratar Tottenhama bio je na pravom mjestu, a Musa je u nastavku akcije igrao rukom.

Nigerija je veći dio drugog dijela dominirala i stvarala akcije pred Llorisom, no Ambrose, Moses, Musa, Emenike i Odemwingie nikako nisu uspijevali pronaći završni dodir za vodstvo.

Neefikasnost je, kako to već biva, kažnjena na drugoj strani. Prvo je Cabaye snažnim udarcem s ruba šesnaesterca uzdrmao prečku, a onda je Enyeama nakon kornera odletio u prazno i omogućio Paulu Pogbi da mirno glavom dovede „les bleuse“ u vodstvo.

Nigerijci se nakon toga više nisu oporavili. Enyeama je obranio još jedan Griezmannov pokušaj, a onda u sudačkoj nadoknadi ponovno uprskao. Loše je procijenio Valbuenin ubačaj koji je u želji da spriječi Griezmanna zahvatio Yobo i poslao ga u vlastitu mrežu.

Francuska će u četvrtfinalu igrati protiv boljeg iz večernjeg okršaja Njemačke i Alžira.