Svjetsko prvenstvo: Hummels ranim pogotkom odveo Nijemce u četvrti polufinale zaredom

Četvrtfinale: Francuska – Njemačka 0:1 (Hummels 13')

Muller i Hummels slave pobjednički gol/Getty Images

Četvrtfinale

FRANCUSKA – NJEMAČKA 0:1

Stadion: Maracanã, Rio de Janeiro. Gledatelja: 74.240. Sudac: Néstor Pitana (Argentina).

Poluvrijeme: 0:1.

Strijelci: 0:1 Hummels (13′, as. Kroos).

Žuti kartoni: Khedira, Schweinsteiger (Njemačka).

FRANCUSKA (4-3-2-1): Lloris – Debuchy, Varane, Sakho (od 72′ Koscielny), Evra – Pogba, Cabaye (od 73′ Rémy), Matuidi – Valbuena (od 85′ Giroud), Griezmann – Benzema. Izbornik: Didier Deschamps (45).

NJEMAČKA (4-2-3-1): Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes – Khedira, Schweinsteiger – Özil (od 83′ Götze), Kroos (od 90’+2 Kramer), Müller – Klose (od 69′ Schürrle). Izbornik: Joachim Löw (54).

Ispodprosječna predstava na Maracani, ali njemački navijači neće se buniti. Njihova je reprezentacija ranim pogotkom Matsa Hummelsa s minimalnih 1:0 svladala Francusku i u utorak će se u Belo Horizonteu protiv Brazila ili Kolumbije boriti za finale Svjetskog prvenstva.

Deschampsova je momčad platila visoku cijenu dekoncentracije prilikom slobodnog udarca koji je izveo Kroos. Poraza ju je koštala i napadačka nemaštovitost kao suprotnost onoga što su pokazivali ranije na turniru. Nijemci su tako kao prvi u povijesti izborili četvrti polufinale zaredom.

Njemačka je u uvodnim minutama „sakrila“ loptu suparniku, ali bilo je to uglavnom besplodno dodavanje na sredini terena. Dok su oni tražili kanale prema Llorisu, stiglo im je upozorenje na suprotnoj strani terena. Valbuena je u osmoj minuti u kaznenom prostoru vratio visoku povratnu loptu za Benzemu, a Realov napadač iz prve potegnuo pokraj gola.

Tri minute kasnije, Griezmann je prevario njemačku obranu i trebao je samo uposliti Benzemu, ali Hummels je očistio njegov pokušaj asistencije.

„Elf“ je do zlata vrijednog gola stigao u 13. minuti. Kroos je izveo slobodni udarac s lijeve strane, u blizini aut-linije, a Borussijin stoper Mats Hummels otarasio se čuvara Varanea, skočio najviše i poslao loptu u gornji desni kut Llorisovog gola.

Igrač utakmice

Mats Hummels

Ne znamo je li najbolja, ali ovo je bila zasigurno najvažnija njegova partija za reprezentaciju. Odlično je vladao kaznenim prostorom pa Manuel Neuer ovog puta nije ni morao istrčavati na lopte i glumiti libera. Hummelsov visoki skok u 13. minuti i pogodak glavom odveli su Nijemce među četiri najbolje momčadi svijeta.

Nijemci su u 24. minuti kod argentinskog suca Pitane agitirali za jedanaesterac, nakon što se Miroslav Klose prilikom duela s Debuchyjem srušio u šesnaestercu. Molba im nije uslišana.

Francuska se nakon primljenog pogotka dugo nije pojavljivala pred Neuerovim golom, a onda je vratar Bayerna prvi put spasio njemačko vodstvo. Griezmann je probio desnu stranu i pronašao Valbuenu čiji je udarac iz blizine Neuer obranio vrhunskim refleksom. Iz odbijanca je pucao Benzema, ali preko gola.

Pred kraj poluvremena je Benzema primirio dugu dijagonalnu loptu, utrčao u šesnaesterac i odlučio se za udarac koji je išao točno u Neuera.

Punih 15 minuta u drugom poluvremenu nije bilo nikakvih opasnih izleta prema Neueru ili Llorisu, sve dok u 60. minuti Matuidi nije uzbunio njemačku obranu. Dosprintao je u kazneni prostor s lijeve strane, ali Schweinsteiger je presjekao njegovu loptu i rasteretio svoju momčad.

Dok Deschampsovi igrači nisu znali na koji bi način ugrozili Neuera, Nijemci su uspjeli umrtviti igru. Nedostatak uzbuđenja nakratko je u 70. minuti prekinuo Thomas Müller kada je s desne strane pucao pored suprotne vratnice.

Vrhunsku partiju u Riju strijelac Mats Hummels podebljao je u 76. minuti kada je na nekoliko metara od gola sjajno tempiranim uklizavanjem blokirao Benzemin udarac.

Nijemci su u 82. minuti mogli sve razriješiti i učiniti ostatak utakmice opuštenim, ali Lloris je obranio stopostotnu priliku Schürrlea. Povratnu loptu s lijeve strane Müller je propustio, a Chelseajev napadač, potpuno sam, pucao slabo i predvidljivo za francuskog vratara.

Drugu mat-situaciju Schürrle je upropastio pet minuta kasnije. Lopta mu je ovog puta stigla s desne strane od Müllera, a on je ispred sebe naciljao Varanea.

U doslovno zadnjim sekundama utakmice, Manuel Neuer ponovno je postao njemački spasitelj. Posljednju šansu imao je Benzema, koji se na lijevoj strani našao oči u oči s 28-godišnjim vratarom, a ovaj je mrtav-hladan njegov udarac zaustavio rukom.