Svjetsko prvenstvo: Italiji derbi u Manausu, vrućina, Marchisio i Balotelli dokrajčili ‘tri lava’

Skupina D: Engleska – Italija 1:2 (Sturridge 37'; Marchisio 35', Balotelli 50')

Mario Balotelli slavi drugi gol Italije/Getty Images

ENGLESKA – ITALIJA 1:2

Skupina D

Stadion: Arena Amazônia, Manaus. Sudac: Björn Kuipers (Nizozemska).

Poluvrijeme: 1:1.

Strijelci: 0:1 Marchisio (35′, as. Verratti), 1:1 Sturridge (37′, as. Rooney), 1:2 Balotelli (50′, as. Candreva).

Žuti karton: Sterling (Engleska).

ENGLESKA (4-2-3-1): Hart – Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Gerrard, Henderson (od 73′ Wilshere) – Welbeck (od 61′ Barkley), Sterling, Rooney – Sturridge (od 80′ Lallana). Izbornik: Roy Hodgson (66).

ITALIJA (4-5-1): Sirigu – Damian, Barzagli, Paletta, Chiellini – De Rossi, Pirlo, Verratti (od 57′ Thiago Motta), Marchisio, Candreva (od 79′ Parolo) – Balotelli (od 73′ Immobile). Izbornik: Cesare Prandelli (56).

Prvi kraljevi džungle u Manausu su postali Talijani. U vrućini Arene Amazônia i u okršaju koji je s obzirom na uvjete ispunio očekivanja, četverostruki su svjetski prvaci s 2:1 svladali Englesku te napravili veliki korak prema drugom krugu. S obzirom na broj prilika, igrači Roya Hodgsona zaslužili su barem remi, no nedostajalo im je preciznosti, a ono što je išlo u okvir, obranio je sjajni Salvatore Sirigu.

Ispitivanje snaga je zbog prilagodbe na tešku klimu potrajalo duže od očekivanog, iako su Englezi u prvih pola sata imali konkretnije prilike. Već je u 4. minuti iz daljine u malu mrežicu silovito potegnuo Sterling, a za njim su sreću testirali Henderson i Welbeck, no Sirigu je bio spreman. Najbliže je pogotku Gordi Albion bio u 24. minuti, kada je Barzagli u zadnji čas spriječio udarac Sturridgea koji bi završio u mreži.

Kada već Englezi nisu iskoristili svoje šanse, povela je Italija. Lopta je iz kornera išla prema Andrei Pirlu, koji ju je kroz noge propustio do Marchisia, a ovaj je imao dovoljno vremena da se na 20-ak metara mirno namjesti, nanišani i kroz šumu nogu engleskih braniča pogodi mrežu.

Igrač utakmice

Salvatore Sirigu

Italija nije osjetila izostanak ozlijeđenog Buffona. Tri boda „azzurrima“ je u drugom dijelu spašavao čuvar mreže Paris Saint-Germaina koji je obranio sve opasne i snažne udarce iz daljine, a u situaciji kada je zabio Sturridge bio je nemoćan.

Vodstvo „azzurra“ trajalo je samo dvije minute. Englezi su krenuli u kontru, a Sterling je sjajnom dijagonalom na lijevoj strani pronašao Waynea Rooneyja. Ovaj je još ljepše visoko ubacio u sredinu, gdje je na loptu natrčao Daniel Sturridge pa je poluvolejem s vrha peterca zakucao u mrežu.

Do poluvremena je Italiju u vodstvo ponovno mogao odvesti Mario Balotelli, no njegov je lob iz gotovo nemogućeg kuta u zadnji čas ispred mreže izbio Jagielka.

Engleska je drugo poluvrijeme počela na sličan način kao i prvo. Iz daljine je ovog puta snažno pucao Sturridge, ali Sirigu se odlično bacio i spriječio pogodak.

Replika je u 50. minuti stigla od Balotellija. Candreva je na desnom krilu prevario Bainesa i poslao visoki centaršut s felšom, a Milanov je napadač skočio na drugoj vratnici i glavom matirao Joea Harta. Balotelliju je to prvi pogodak za Italiju nakon listopada prošle godine.

U 62. minuti se prvi (i jedini) put u napadu ozbiljnije ukazao Wayne Rooney, koji je dotad odrađivao značajan posao u obrani. Napadač Uniteda primio je loptu na desetak metara od gola, okrenuo se i odapeo pokraj vratnice. Već u sljedećem napadu Englezi su zaprijetili nakon kontre. Lijevu stranu probio je svježi Ross Barkley koji je sam odlučio završiti akciju, ali njegov je prizemni udarac Sirigu uspio pročitati.

Englezima nije nedostajalo kreacije, ali kako je vrijeme odmicalo i igrači se trošili, tako su im mogućnosti da probuše talijanski bedem postajale sve manje. Cesare Prandelli naredio je obranu s jedanaestoricom iza lopte, tako da su najveće prilike „tri lava“ do kraja stigle iz prekida. S više od 20 metara prvo je u desnu stranu pucao Leighton Baines, ali sjajni Sirigu i to je dobro procijenio. Nakon njega je u 85. minuti Steven Gerrard pucao preko gola.

Briljantan „slobodnjak“ u završnici je na drugoj strani izveo i Andrea Pirlo, čija je lopta s tridesetak metara preskočila živi zid i uzdrmala prečku.

Italija je upisala prvu pobjedu na svjetskim prvenstvima nakon polufinala 2006., budući da su u finalu SP-a u Njemačkoj pucali jedanaesterce, a prije četiri godine u Južnoj Africi upisali su dva remija i poraz. Englesku pak čeka teška misija ako želi vidjeti nokaut fazu…