SP: Propast tika-take, Španjolska izgubila od Čilea i ostala bez šansi za osminu finala!

Skupina B: Španjolska – Čile 0:2 (Vargas 20', Aránguiz 43')

Španjolska se oprašta od Svjetskog prvenstva, Čile ide dalje/Getty Images

ŠPANJOLSKA – ČILE 0:2

Skupina B

Stadion: Maracanã, Rio de Janeiro. Gledatelja: 74.101. Sudac: Mark Geiger (SAD).

Poluvrijeme: 0:2.

Strijelci: 0:1 Vargas (20′, as. Aránguiz), 0:2 Aránguiz (43′).

Žuti kartoni: Xabi Alonso (Španjolska), Vidal, Mena (Čile).

ŠPANJOLSKA (4-3-3): Casillas – Azpilicueta, Javi Martínez, Ramos, Jordi Alba – Busquets, Iniesta, Xabi Alonso (od 46′ Koke) – Silva, Diego Costa (od 64′ Torres), Pedro (od 76′ Santi Cazorla). Izbornik: Vicente del Bosque (63).

ČILE (3-4-1-2): Bravo – Medel, Silva, Jara – Isla, Aránguiz (od 64′ Gutiérrez), Díaz, Mena – Vidal (od 88′ Carmona) – Vargas (od 85′ Valdivia), Sánchez. Izbornik: Jorge Sampaoli (54).

Tika-taka je mrtva! Španjolski nogometaši, aktualni svjetski i dvostruki europski prvaci, eliminirani su sa Svjetskog prvenstva nakon samo dvije utakmice. Scenarij koji se prije početka Mundijala činio suludim večeras je postao stvarnost. Del Bosqueova momčad izgubila je od Čilea 0:0 i time ponovila debakl Francuske (2002.) i Italije (2010.), koji su kao branitelji naslova ispali sa SP-a već u skupini.

Dvoboj na Maracani za Španjolsku je bio svojevrsni nastavak katastrofe protiv Nizozemske. Preciznije, za Ikera Casillasa, koji je loše reagirao kod oba pogotka. Španjolci su opet bili usporeni, kontre su umjesto u petoj odrađivali u drugoj brzini, a njihova dodavanja, tako netipično za sustav koji su njegovali svih ovih godina, često su bila nepovezana i neprecizna.

S druge strane, Čile je kao i protiv Australije ponudio visoki presing, agresivnost i kreativnost u napadu te će s Nizozemskom u zadnjem kolu odlučivati tko ide dalje kao prvoplasirani.

Ni pola minute nije prošlo, a u španjolskom šesnaestercu već je bila panika. Sánchez se probio i uposlio Vargasa, no njegov je udarac okrznuo Martíneza pa se odbio u korner. Čile je u prvih desetak minuta imao puno češće loptu u nogama, povremeno i iznad 60 posto, što je uloga na koju Španjolci definitivno nisu naviknuti.

Igrač utakmice

Charles Aránguiz

Veznjak brazilskog Internacionala asistencijom je sudjelovao u akciji kojom je Čile poveo, a zatim upečatljivim pogotkom nakon Casillasove pogreške zapečatio sudbinu Španjolske.

Svjetski prvaci prvu su izgledniju šansu propustili u devetoj minuti, nakon što je Iniesta iz slobodnog udarca nabacio na drugu vratnicu, a Claudio Bravo je preduhitrio Ramosa te „izboksao“ loptu na sigurnu distancu.

Sedam minuta kasnije, vratar koji brani u Španjolskoj (Real Sociedad) opet je zabljesnuo. Lopta se nakon gužve pred čileanskim golom odbila do Xabija Alonsa, koji puca s nekoliko metara, ali Bravo je sjajno izašao i spriječio pogodak „furije“.

Čileanci se nisu obeshrabrili, naprotiv. Nastavili su pritiskati, što je već u 20. minuti urodilo plodom. Nakon Sánchezove brze akcije po desnoj strani, Aránguiz je u sredini uočio Vargasa, a ovaj je lažnjakom poslao Casillasa na koru od banane i potom smireno naciljao praznu mrežu za vodstvo Čilea. Realov vratar ponovno je ispao iz igre na smiješan način, a Vicente del Bosque na klupi se vjerojatno počeo pitati zašto nije vjerovao Pepeu Reini…

Španjolci su u 24. minuti pokušali odgovoriti kombinacijom Silva-Costa, nakon koje je udarac naturaliziranog Brazilca pogodio malu mrežicu. I to je otprilike bilo sve što smo od Del Bosqueove momčadi vidjeli u prvom poluvremenu.

Umjesto da se vrate u igru, potonuli su još dublje. Čile je u 43. minuti poveo 2:0 i gurnuo Španjolsku na rub ispadanja sa Svjetskog prvenstva. Alexis Sánchez izveo je slobodni udarac s desne strane, što je Casillas uspio obraniti, ali ne i uhvatiti. Lopta se odbila točno na noge Aránguizu, koji nije imao milosti te sjajno plasiranim vanjskim felšom pronašao mrežu.

Del Bosqueova prva vatrogasna mjera bio je ulazak Kokea umjesto Xabija Alonsa koji je u prvom dijelu prodavao lopte kao na pokretnoj traci.

Španjolska se u igru mogla vratiti u 49. minuti, nakon što je Iniesta okomicom uposlio Costu, ali budući napadač Chelseaja predugo je čekao pa je obrana Čilea blokirala njegov udarac.

Nakon što je Bravo u 53. minuti obranio Ramosov slobodni udarac, u stopostotnoj prilici spetljao se Busquets. Lopta je stigla s desne strane, a Barçin veznjak trebao ju je samo gurnuti u mrežu, ali je umjesto toga izgubio ravnotežu i nastavio španjolsku noćnu moru.

Čile je u 69. minuti mogao zabiti i treći gol, no Mena je upropastio nevjerojatnu šansu. Po lijevoj strani sjurio se Isla i prizemnom loptom uposlio suigrača na suprotnom boku, ali Mena je s dva metra uspio prebaciti prečku.

U 80. minuti iz daljine je potegnuo Santi Cazorla, no Bravo je pročitao njegovu namjeru i na vrijeme se bacio za loptom. Nakon njega je još bolje pucao Iniesta, ali Bravo se opet rastegnuo i podsjetio nas na bravure koje je večer ranije priređivao Meksikanac Guillermo Ochoa.

Posljednji trzaj Španjolaca bio je slobodni udarac Cazorle, no vrata Claudia Brava i tu su ostala zaključana. Čileanci su mogli početi slaviti, a urednici španjolskih novina ponovno su pripremili crne naslovnice koje će sutra prenijeti svi svjetski mediji.