Svjetsko prvenstvo: Kostarika izdržala s igračem manje i preko jedanaesteraca ušla u četvrtfinale!

Osmina finala, Kostarika - Grčka 5:3 (1:1 - Ruiz 52'/ Papastathopoulos 90'+1). Junak Kostarike bio je vratar Navas koji je sjajne intervencije tijekom utakmice okrunio obranjenim jedanaestercem iskusnom Gekasu

Slavlje Kostarike/Getty Images

Osmina finala

KOSTARIKA – GRČKA 1:1, 5:3 11 m

Stadion: Arena Pernambucano, Recife. Gledatelja: 41.242. Sudac: Ben Williams (Australija).

Poluvrijeme: 0:0.

Strijelci: 1:0 Ruiz (52′, as. Bolaños), 1:1 Papastathopoulos (90’+1)

Žuti kartoni: Duarte, Tejeda, Granados, Ruiz, Navas (Kostarika); Samaris, Manolas (Grčka).

Crveni karton: Óscar Duarte (66′, drugi žuti).

Jedanaesterci: 1:0 Borges / 1:1 Mitroglou / 2:1 Ruiz / 2:2 Christodoulopoulos / 3:2 González / 3:3 Holebas / 4:3 Campbell / Gekas – brani Navas / 5:3 Umaña

KOSTARIKA (5-4-1): Navas – Gamboa (od 77′ Acosta), González, Umaña, Duarte, Díaz – Ruiz, Borges, Tejeda (od 66′ Cubero), Bolaños (od 83′ Brenes) – Campbell. Izbornik: Jorge Luis Pinto (61).

GRČKA (4-5-1): Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Salpingidis (od 69′ Gekas), Karagounis, Maniatis (od 78′ Katsouranis), Samaris (od 58′ Mitroglou), Christodoulopoulos – Samaras. Izbornik: Fernando Santos (59).

Kostarikansko čudo živi i dalje! Fanatični ‘los ticosi’ u osmini finala su nakon jedanaesteraca izbacili Grčku te prvi put u povijesti ušli u četvrtfinale Svjetskog prvenstva gdje će u subotu u 22 sata igrati protiv Nizozemske. Junak Kostarike ponovno je bio vratar Keylor Navas koji je sjajne intervencije tijekom utakmice okrunio obranjenim jedanaestercem iskusnom Theofanisu Gekasu.

Nakon negledljivog prvog poluvremena, Kostarika je u 52. minuti povela pogotkom Bryana Ruiza, da bi samo 14 minuta kasnije ostala bez isključenog Duartea. I kada su već pomislili da će izdržati do kraja, Grci su ih u svom stilu šokirali u sudačkoj nadoknadi te izjednačujućim pogotkom Papastathopoulosa izborili produžetke.

Nakon početnog mjerkanja s obje strane, prvi su uzdisali kostarikanski navijači. Bolaños se našao u prilici na lijevoj strani, ali njegov je udarac otišao preko vratnice.

U 20. minuti su Kostarikanci tražili jedanaesterac, no sudac Ben Williams dobro je procijenio da se prekršaj Karagounisa nad Campbellom dogodio izvan kaznenog prostora. Ubačaj iz slobodnog udarca nisu iskoristili Borges i González.

Grci su se pojavili na utakmici tek nakon pola sata, kada je kapetan Karagounis prizemnim udarcem iz daljine pokušao iznenaditi Navasa. Bila je to prva lopta prema okviru gola, ali kostarikanski vratar nije spavao.

U 37. minuti je najbolju šansu prvog dijela upropastio Salpingidis. Holebas je centrirao s lijevog krila, napadač PAOK-a loptu je zahvatio u padu, ali njegov je udarac desnim koljenom fantastično obranio Navas.

Sve ostalo je u prvom poluvremenu bilo za zaborav. Miroljubivih 0:0 od dva sastava koji ničime nisu htjeli riskirati mogućnost da im vlak za četvrtfinale prerano pobjegne.

Igrač utakmice

Keylor Navas

Bila je to večer života briljantnog čuvara mreže Levantea. Ponajbolji golman Primere iz prošle sezone nekoliko je puta u produžecima spašavao desetkovane Kostarikance, a onda je obranio jedanaesterac Gekasu i postao apsolutni heroj. Ako će u Kostariki doista proglasiti nacionalni praznik, Navasu bi trebali izgraditi spomenik.

Povijesni pogodak za Kostariku pao je u 52. minuti. Strijelac je bio Bryan Ruiz koji je na vrhu šesnaesterca dočekao Bolañosovo ubacivanje s lijeve strane te ga iz prve preusmjerio u donji desni kut mreže. Lijepo plasirana lopta je putovala i putovala, a Grci su je samo pratili pogledom pritom se ne pomaknuvši.

U 55. minuti Kostarikanci su opravdano tražili jedanaesterac budući da je Torosidis ubačaj prema golu zaustavio rukom. Suci to nisu vidjeli.

Grci nakon toga više nisu imali izbora, nakon sat vremena morali su početi razmišljati i o suparničkom golu. Šansu im je ni krivima ni dužnima otvorio Óscar Duarte. Stoper Kostarike je u 66. minuti zaradio drugi žuti karton zbog prekršaja na Joséu Holebasu i perspektiva je za Grčku odjednom postala puno svjetlija. Bio je to signal za Fernanda Santosa da iz igre odmah izvadi Salpingidisa i zamijeni ga napadački još ambicioznijim Gekasom, iskusnom špicom koja je u dresu reprezentacije zabila 24 gola.

U 71. su Grci prvi put iskoristili višak i probili lijevu stranu, a Kostariku je uklizavanjem spasio González. U nastavku akcije Navas je boksao opasan ubačaj Samarasa.

Deset minuta prije kraja, Karagounis je dobio priliku da Kostarikance ugrozi „slobodnjakom“ s 25 metara, ali uspio je ugroziti samo komfor gledatelja negdje između desetog i dvadesetog reda tribina. U 84. minuti je dugu dijagonalu Torosidisa lijepo uštopao Gekas, ali Umaña ga je odmah spriječio u nakanama i izbio loptu daleko od opasne zone.

U 88. je sjajan prodor u šesnaesterac uspio Christodoulopoulosu. Navas je ponovno reagirao sjajno i pravovremeno se bacio da uhvati njegov ubačaj.

Ako je netko tada već požurio otpisati Grčku, napravio je početničku pogrešku. Momčad s devet života ponovno je uskrsnula na početku sudačke nadoknade. Samaras je ubacio loptu u kazneni prostor, udarac Gekasa obranio je Navas, samo da bi stoper Sokratis Papastathopoulos zakucao odbijanac u mrežu za 1:1.

Grčka je potom čak mogla i izbjeći produžetke, ali Navas je briljantnom obranom iščupao dalekometni udarac Mitrogloua i odbio ga iznad grede.

Na početku prvog produžetka Navasa je glavom mogao matirati Theofanis Gekas, no loše je reagirao nakon ubačaja Mitrogloua. U 100. minuti je potencijalno fatalni prodor Katsouranisa zaustavio González, da bi sâm Katsouranis prije kraja produžetka nakon ubačaja Brenesa izveo sličnu intervenciju na drugoj strani.

Nakon samo 17 sekundi nastavka, dugu loptu prihvatio je Brenes, a njegov je udarac s desne strane prohujao pokraj gola.

Iako brojčano inferiorni, Kostarikanci su nastavili napadati pa su grčki braniči u 112. minuti u zadnji čas očistili ubacivanje Cubera. To im je otvorilo sjajnu priliku iz kontre: pet Grka napali su dvojicu kostarikanskih braniča, a odgovornost je naposljetku preuzeo Christodoulopoulos i pucao je točno u Navasa.

Nevjerojatnu šansu za četvrtfinale u zadnjim je sekundama stigao prokockati i Mitroglou, čiju je „svijeću“ na peterac obranio Navas. Mali milijun šansi nije iskorišten, što je značilo da odluka pada preko jedanaesteraca.

U raspucavanju nije bilo promašaja sve dok loptu na bijelu točku nije položio 34-godišnji Theofanis Gekas. Pucao je u lijevu stranu, a Navas se sjajno bacio i obranio njegov udarac. Nakon toga je Umaña bio siguran i veliko slavlje Kostarikanaca moglo je početi.