Svjetsko prvenstvo: Lionel Messi najavio velike stvari u Brazilu, Ibišević ublažio poraz Bosne

Skupina F: Argentina – Bosna i Hercegovina 2:1 (Kolašinac 3'-ag., Messi 65'; Ibišević 84')

Lionel Messi/Getty Images

ARGENTINA – BOSNA I HERCEGOVINA 2:1

Skupina F

Stadion: Maracanã, Rio de Janeiro. Gledatelja: 74.738. Sudac: Joel Aguilar (Salvador).

Poluvrijeme: 1:0.

Strijelci: 1:0 Kolašinac (3′, ag.), 2:0 Messi (65′, as. Higuaín), 2:1 Ibišević (84′, as. Lulić).

Žuti kartoni: Rojo (Argentina), Spahić (BiH).

ARGENTINA (5-3-2): Romero – Zabaleta,  Campagnaro (od 46′ Gago), Garay, Fernández, Rojo – Rodríguez (od 46′ Higuaín), Mascherano, Di María – Messi, Agüero (od 87′ Biglia). Izbornik: Alejandro Sabella (59).

BiH (4-2-3-1): Begović – Mujdža (od 69′ Ibišević), Bičakčić, Spahić, Kolašinac – Bešić, Hajrović (od 71′ Višća) – Pjanić, Misimović (od 74′ Medunjanin), Lulić – Džeko. Izbornik: Safet Sušić (59).

Senzacija na Maracani nije se dogodila. Argentina je uz dozu sreće i Messijev bljesak genijalnosti stigla do prve pobjede u Brazilu, a navijači Bosne i Hercegovine morat će se zadovoljiti prvim pogotkom na Svjetskim prvenstvima kojeg je u završnici utakmice zabio Vedad Ibišević.

Sušićeva momčad predstavila se u vrlo dobrom i ofenzivom izdanju. Dominirala je praktički cijelo prvo poluvrijeme, imala više udaraca na gol (15) i u okvir (10) te uoči okršaja s Nigerijom i Iranom definitivno raspolaže argumentima za plasman u drugi krug.

Bosanski igrači jedva da su se uspjeli pribrati od veličanstvene atmosfere, a već su primili prvi pogodak na SP-u. Nakon 120 sekundi, Lionel Messi izveo je slobodni udarac s lijeve strane, Rojo je skočio i glavom skrenuo do Seada Kolašinca koji se nije stigao snaći i poslao loptu u mrežu pokraj nemoćnog Begovića.

Nakon uvodnog šoka, Bosna se posložila i malo-pomalo počela preuzimati inicijativu. Hajrović je u 13. minuti izbjegao zaleđe, ali nije najbolje ukrotio Pjanićev ubačaj pa je Romero uklonio opasnost. Odmah nakon toga Pjanić je imao odličnu poziciju iz slobodnog udarca s 20-ak metara, ali njegov je pokušaj zapeo u živom zidu.

Sušićevi su igrači u prvih 20-ak minuta nekoliko puta oduzeli loptu na sredini igrališta i krenuli u kontru, ali nisu uspjeli kreirati ozbiljnije prijetnje zbog široke zadnje linije Argentinaca (trojica stopera i bokovi) koja je zatvarala koridore prema golu.

Igrač utakmice

Lionel Messi

Nikada nećeš biti najbolji u povijesti ako ne zablistaš na Svjetskom prvenstvu, poručili su mu kritičari. Messi je uspješno započeo „osvetničku misiju“. Bio je arhitekt prvog pogotka i strijelac drugog. U drugom poluvremenu, kada se povukao na polušpicu, igrači BiH nisu ga uspijevali zaustaviti.

S druge strane je panika oglašena kada se s loptom u šesnaestercu našao Lionel Messi, no četverostruki osvajač Zlatne lopte nije uspio šutirati pokraj trojice suparničkih braniča.

Nova prilika Bosne ponovno je stigla iz prekida u 26. minuti, ali Argentinci su pravovremeno očistili Misimovićev ubačaj.

U 33. minuti probudio se i Edin Džeko. Primio je dodavanje na vrhu šesnaesterca i odapeo iz okreta, no njegov je šut završio na gornjem dijelu tribina Maracane.

I dok Argentine nakon pogotka gotovo da i nije bilo pred Begovićem, najbolju priliku u prvom poluvremenu BiH je propustila u 40. minuti. Lulić je nakon kornera stigao do lopte prije Campagnara i pucao u donji desni kut, ali Romero se bacio i briljantnom paradom spriječio izjednačenje.

Sabellini su igrači na odmor možda i nepravedno otišli s vodstvom, jer Argentina je zabila gol uz puno sreće, a BiH je propustila nekoliko šansi, od kojih jednu stopostotnu.

Argentinski stručnjak priznao je grešku u koracima i na poluvremenu napravio čak dvije izmjene. Izašli su Campagnaro i Rodríguez, ušli Gago i Higuaín, a sterilnih 5-3-2 postalo je logičnijih 4-3-3.

Bosna je unatoč tim korekcijama nastavila s pritiskom. Prvi je priliku dobio Hajrović, ponovno iz slobodnog udarca s otprilike 25 metara, ali Romero je uhvatio snažan felš koji je preskočio zid. Četiri minute kasnije, Hajrović ponovno provjerava Romerovu koncentraciju, ovog puta s desne strane ispred šesnaesterca, ali i taj je udarac završio u naručju Subašićeve rezerve iz Monaca.

Argentinci su odgovorili akcijom u kojoj je Messi servirao loptu Agüeru, a ovaj je lansirao visoko iznad gola. U 60. minuti Messi ponovno proigrava, ovaj put Higuaína na desnoj strani koji je bio precizniji od Agüera, ali Begović se našao na pravom mjestu.

Bila je to najava Messijevog velikog bljeska koji se toliko čekao. Argentina je u 65. minuti povela 2:0, a Leo je zabio svoj prvi pogodak na brazilskim travnjacima u povijesti i tek drugi na svjetskim prvenstvima. I pobrinuo se da to bude za pamćenje. Nakon brze akcije primio je Higuaínovu loptu na desnoj strani, napravio 10-metarski slalom paralelno s vratima i pucao s ruba šesnaesterca. Lopta se od lijeve vratnice odbila u mrežu, Messi je proslavio gol kao nijedan u životu, a stadion pun argentinskih navijača ponovno je proključao.

Argentina je u 82. minuti mogla zakucati zadnji čavao u lijes Sušićeve momčadi, ali Spahić je spasio novi pogodak izbivši nakon kontre Agüerovu loptu u gol-aut.

A onda se u povijest upisao Vedad Ibišević, zabivši u 84. minuti prvi pogodak Bosne i Hercegovine na Svjetskim prvenstvima! Lulić je poslao okomicu, a Stuttgartov napadač utrčao je u prazan prostor pa Romeru kroz noge gurnuo loptu koja se polako ali sigurno otkotrljala u mrežu za 1:2.

Bosna se ohrabrila i fanatično krenula po izjednačenje, ali do kraja više nije stvorila šansu za pogodak…