SP: Luis Suarez s dva pogotka srušio Englesku i ostavio joj samo matematičke šanse

Skupina D: Urugvaj – Engleska 2:1 (Suárez 39', 84'; Rooney 75')

Luis Suárez/Getty Images

URUGVAJ – ENGLESKA 2:1

Skupina D

Stadion: Arena Corinthians, São Paulo. Gledatelja: 62.103. Sudac: Carlos Velasco Carballo (Španjolska).

Poluvrijeme: 1:0.

Strijelci: 1:0 Suárez (39′, as. Cavani), 1:1 Rooney (75′, as. Johnson), 2:1 Suárez (85′).

Žuti kartoni: Godín (Urugvaj); Gerrard (Engleska).

URUGVAJ (4-4-2): Muslera – Cáceres, Giménez, Godín, A. Pereira – González (od 79′ Fucile), Arévalo Ríos, Lodeiro (od 67′ Stuani), Rodríguez – Cavani, Suárez (od 88′ Coates). Izbornik: Óscar Tabárez (67).

ENGLESKA (4-2-3-1): Hart – Johnson, Cahill, Jagielka, Baines – Gerrard, Henderson (od 87′ Lambert) – Sterling (od 64′ Barkley), Rooney, Welbeck (od 71′ Lallana) – Sturridge. Izbornik: Roy Hodgson (66).

Nezaustavljivi Luis Suárez kao da nikada nije bio ozlijeđen. U Salvadoru je s dva pogotka nokautirao Englesku (2:1) i reanimirao šanse Urugvaja za drugi krug, a suparnicima ostavio tek matematičku nadu. Englezi još uvijek nisu ispali, no više ne ovise samo o sebi. Za početak se moraju nadati da će Italija sutra pobijediti Kostariku.

Roy Hodgson suprotstavio je Urugvajcima identičnu jedanaestoricu koja je izgubila od Italije, s Wayneom Rooneyjem kao polušpicom. Pokazalo se da su njegove zamisli bile dobre, ali Gordi Albion je ponovno platio cijenu pehova, pogrešaka i dekoncentracije u presudnim trenucima.

Dvoboj u kišnom São Paulu, na stadionu gdje su SP otvorili Brazil i Hrvatska, počeo je u visokom tempu. S jedne strane su zaprijetili Suárez iz kornera i Rodríguez silovito iz daljine, a s druge Sturridge i Rooney iz slobodnog udarca. Njegova je lopta prošla nekoliko milimetara od vratnice.

Rooney je u prvom dijelu u nekoliko navrata htio počupati i ono malo kose na glavi. Igraču koji prije ove utakmice u 684 minute na najvećem natjecanju nije zabio pogodak, sreća je u 31. minuti po tko zna koji put okrenula leđa. Nabacio je Gerrard, Rooney je visoko skočio, ali njegov je udarac glavom završio na spoju grede i vratnice!

Igrač utakmice

Luis Suárez

„El Pistolero“ je jedva dočekao da mu liječnici daju zeleno svjetlo za nastup i raspištoljio se u svojoj prvoj utakmici na SP-u. Prvo je glavom završio impresivnu akciju Lodeira i Cavanija, a onda u finišu nakon duge lopte probio Harta. Time je svoj konto pogodaka na Mundijalima povećao na četiri, a u reprezentaciji na 40!

I onda – tko će kome nego svoj svome. Urugvajce je u 39. minuti u vodstvo doveo nitko drugi nego Luis Suárez. Ikona Liverpoola fantastično je ispratila akciju koju je inicirao Nicolas Lodeiro. On je u polukontri na lijevoj strani uposlio Cavanija, koji je iz kuta kaznenog prostora ubacio visoku loptu u sredinu, a Suárez je dotrčao, oslobodio se Jagielke i glavom matirao Joea Harta za 1:0.

Englezi su odgovorili protuudarom u kojem je Rooney poslao loptu u prostor za Sturridgea, a ovaj iz teškog kuta zapucao prema bližoj vratnici, no Muslera je bio na mjestu. Do kraja poluvremena „tri lava“ više nisu dočekali takvu priliku, a Suárezova majstorija napravila je, kao i toliko puta dosad, razliku u kvaliteti.

Nastavak je počeo još intenzivnije nego prva dionica. Na 2:0 je u 52. minuti mogao povisiti asistent Edinson Cavani, ali je nakon efektne akcije oči u oči s Hartom promašio cijeli gol.

Dvije minute kasnije, Rooney je produljio članstvo u klubu nesretnika. Prihvatio je loptu u kaznenom prostoru i potegnuo ljevicom, ali Muslera je sjajno obranio njegov pokušaj.

„Djevičanstvo“ Waynea Rooneyja na Svjetskim prvenstvima napokon je skinuto u 75. minuti. Sturridge se na desnoj strani riješio dvojice čuvara i poslužio Glen Johnsona, a on je u padu te kroz noge Rodríguezu pronašao natrčalog Rooneyja koji je samo postavio nogu za 1:1. Nakon 769 minuta, Rooney je napokon postao strijelac, poslavši pritom poruku svim engleskim medijima koji su agitirali da ga se izbaci iz početne postave.

I baš kada su se Englezi poveselili prvom bodu u Brazilu, roletu im je ponovno spustio Suárez. Pogodak je pao kao iz vedra neba. Muslerino ispucavanje prošlo je preko cijelog terena, preskočilo engleske linije obrane i okrznulo glavu nonšalantnog Stevena Gerrarda. Poklon suigrača iz Liverpoola Suárez nije mogao propustiti. U punom trku napravio je još nekoliko koraka, namjestio se na udarac i rasparao mrežu iza Joea Harta za prvu pobjedu Urugvaja na Svjetskom prvenstvu.

England 1-2 Uruguay All Goals (Fifa World Cup… by hdgoals11