Svjetsko prvenstvo: Nizozemska čudesnim preokretom pregazila Španjolsku sa 5:1

Skupina B: Španjolska – Nizozemska 1:5 (Xabi Alonso 27'-11 m/Van Persie 44', 72', Robben 53', 80', De Vrij 64')

Wesley Sneijder i Arjen Robben/Getty Images

ŠPANJOLSKA – NIZOZEMSKA 1:5

Skupina B

Stadion: Itaipava Arena Fonte Nova, Salvador. Gledatelja: 48.173. Sudac: Nicola Rizzoli (Italija).

Poluvrijeme: 1:1.

Strijelci: 1:0 Xabi Alonso (27′, 11 m), 1:1 Van Persie (44., as. Blind), 1:2 Robben (53., as. Van Persie), 1:3 De Vrij (64., as. Sneijder), 1:4 Van Persie (72.), 1:5 Robben (80.).

Žuti kartoni: Casillas (Španjolska), De Guzmán, De Vrij, Van Persie (Nizozemska).

ŠPANJOLSKA (4-3-3): Casillas – Azpilicueta, Piqué, Ramos, Jordi Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso (od 63. Pedro) – Silva (od 78. Fàbregas), Diego Costa (od 63. Torres), Iniesta. Izbornik: Vicente del Bosque (63).

NIZOZEMSKA (5-2-1-2): Cillessen – Janmaat, De Vrij (od 77. Veltman), Vlaar, Martins Indi, Blind – De Guzmán (od 62. Wijnaldum), De Jong – Sneijder – Van Persie (od 79. Lens), Robben. Izbornik: Louis van Gaal (62).

Senzacija u Salvadoru! Aktualni europski i svjetski prvak Španjolska doživjela je neviđen potop na startu Svjetskog prvenstva. Iako su gubili 0:1, Nizozemci su razbili „furiju“ sa 5:1 uz dva gola Robbena i Van Persieja, osvetivši se time za poraz iz finala 2010. Španjolski će navijači još dugo proklinjati brazilski pljusak i pogreške Ikera Casillasa koji od večeras više ne nosi nadimak „sveti“.

Nizozemci su već u 8. minuti imali stopostotnu priliku za vodstvo. Robben je elegantno otključao suparničku zadnju liniju i uposlio Wesleyja Sneijdera, ali Iker Casillas je u situaciji jedan na jedan pročitao namjeru bivšeg suigrača.

Igrač utakmice

Arjen Robben

Priznao je da ga proganja promašaj iz finala 2010. Sada je zauvijek istjerao duhove prošlosti i to na najefektniji mogući način. Zabio je dva pogotka, od kojih je prvi bio pravo remek-djelo.

Španjolci su poveli iz jedanaesterca. Diego Costa je krenuo u prodor i posijao strah u kaznenom prostoru, a naturaliziranog Brazilca nogom je zakačio branič Stefan de Vrij. Kontakt se nije činio preoštrim, no za talijanskog suca Rizzolija nije bilo dvojbe. Najstrožu kaznu sigurnim je prizemnim udarcem u desni kut realizirao Xabi Alonso.

Nakon 15-minutnog zatišja, „oranje“ je u veći zaostatak mogao gurnuti David Silva, ali ofenzivac Cityja je preslabo reagirao nakon fantastične okomice Andrésa Inieste. Odlučio se za lob koji je nizozemski vratar Cillessen vršcima prstiju odbacio pored vratnice.

Kazna je stigla ekspresno. Nizozemski kapetan Robin van Persie, kojeg dotad nije bilo nigdje, poravnao je rezultat briljantnim lobom glavom. Danny Blind je dugim ubačajem s lijeve strane pronašao napadača Uniteda, a Van Persie je na najbolji mogući način iskoristio činjenicu što je Casillas izašao predaleko, bacio se pa tjemenom prebacio Realovu legendu za 1:1.

Nastavak je počeo snažnim tropskim pljuskom. Travnjak je postao vrlo sklizak, što je prvi pokušao iskoristiti Iniesta. Potegnuo je iz daljine, ali Cillessen je bio spreman za nezgodan udarac.

I onda – preokret. Arjen Robben briljantno je uštopao Van Persiejevu „svijeću“ s lijeve strane, prevario Piquéa i potom udarcem s desetak metara, uz odbijanac od zemlje, probušio Casillasa.

Nizozemska je nastavila jurišati na suparnički gol. U 60. su minuti Robben i Van Persie zamijenili uloge: Bayernov je veznjak pronašao napadača na desnom rubu kaznenog prostora, a Van Persie je silovitim udarcem stresao gredu.

Bila je to samo najava trećeg pogotka u 64. minuti, čiji je sukrivac ponovno bio tragičar Casillas. Krivo je procijenio visoku loptu u šesnaesterac, a ona je završila na nogi stopera Stefana de Vrija koji ju je samo gurnuo u mrežu. Španjolci su tražili prekršaj na golmanu, ali Rizzoli ih nije doživio.

Casillasovoj noćnoj mori ni tu nije bio kraj. Osam minuta kasnije, pripremio je novi poklon-bon za Robina van Persieja. Poskliznuo se na rutinsku povratnu loptu, što je Van Persie lako oduzeo i poslao u praznu mrežu za 4:1.

Za potpuni potop Španjolaca i najveći poraz aktualnih svjetskih prvaka u povijesti pobrinuo se u 80. minuti Arjen Robben u one-man showu. Pokupio je dugu loptu, sjurio se u šesnaesterac, prevario Casillasa koji se bacio za loptom, vratio se u sredinu, namjestio loptu na ljevicu i pogodio u rašlje za 1:5. Malo je reći da su Španjolci izgledali kao razbijena vojska.

Nizozemska je u završnici mogla zabiti i šesti gol, ali uzdrmani je Casillas pronašao dovoljno sabranosti da obrani udarac Wijnalduma, a onda i sjajan Robbenov volej iz daljine. Time ni približno nije ispravio ranije kikseve zbog kojih je Španjolska doživjela najteži poraz od 1963. godine.

Španjolska je i prije četiri godine izgubila prvu utakmicu od Švicarske pa kasnije osvojila svjetski naslov. Postoji li nakon ove utakmice netko tko misli da se povijest može ponoviti?