Svjetsko prvenstvo: Njemačka razbila desetkovani Portugal, Thomas Müller stigao do hat-tricka!

Skupina G: Njemačka – Portugal 4:0 (Müller 12', 45'+1, 78', Hummels 32').

Pepe i trostruki strijelac Thomas Müller - situacija zbog koje je Portugalac isključen/Getty Images

NJEMAČKA – PORTUGAL 4:0

Skupina G

Stadion: Arena Fonte Nova, Salvador. Gledatelja: 51.081. Sudac: Milorad Mažić (Srbija).

Poluvrijeme: 4:0.

Strijelci: 1:0 Müller (12′, 11 m), 2:0 Hummels (32′, as. Kroos), 3:0 Müller (45’+1), 4:0 Müller (78′).

Žuti karton: João Pereira (Portugal).

Crveni karton: Pepe (37′).

NJEMAČKA (4-1-4-1): Neuer – Boateng, Mertesacker, Hummels (od 73′ Mustafi), Höwedes – Lahm – Özil (od 63′ Schürrle), Khedira, Kroos, Götze – Müller (od 82′ Podolski).

Izbornik: Joachim Löw (54).

PORTUGAL (4-3-3): Rui Patrício – João Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fábio Coentrão (od 65′ André Almeida) – João Moutinho, Miguel Veloso (od 46′ Ricardo Costa), Raul Meireles – Nani, Hugo Almeida (od 28′ Éder), Ronaldo.

Izbornik: Paulo Bento (44).

Nesmotrenost Pepea, kardinalne pogreške u obrani i nespremni Cristiano Ronaldo koštali su Portugal katastrofe na startu Svjetskog prvenstva. Njemačka je u Salvadoru uz hat-trick Thomasa Müllera slavila s uvjerljivih 4:0 te zadržala pobjedničke navike protiv starog rivala koji za pobjedu protiv „elfa“ ne zna već punih 14 godina…

Joachim Löw malo je iznenadio početnom postavom u formaciji 4-1-4-1 u kojoj se ipak nije našlo mjesta za Lukasa Podolskog, a mjesto u špici zauzeo je Müller. Pokazalo se, pun pogodak 54-godišnjeg stratega.

Nakon što je Neuer u 8. minuti obranio opasan udarac Ronalda, na drugoj je strani veliki kiks napravio vratar Rui Patrício. Ono što je trebalo biti rutinsko ispucavanje završilo je u nogama Samija Khedire, ali Realov je veznjak s 30-ak metara uspio promašiti prazan gol.

Nijemci su poveli u 12. minuti iz jedanaesterca. João Pereira oborio je Marija Götzea u čistoj gol-prilici, a Portugal je pritom dobro i prošao jer srpski sudac Mažić nije isključio braniča Valencije. Najstrožu kaznu realizirao je Thomas Müller preciznim i snažnim udarcem u donji lijevi kut.

Igrač utakmice

Thomas Müller

Hat-trick na otvaranju: Zlatna kopačka prošlog Svjetskog prvenstva teško je mogla zamisliti bolji start u obranu titule iz 2010. Zabio je jednom iz jedanaesterca pa dvaput iz igre, a u međuvremenu je isprovocirao crveni karton Pepea. Utrka za najboljeg strijelca u Brazilu već je dobila najizglednijeg kandidata.

Portugalci su nakon kraćeg zatišja zaprijetili u 25. minuti preko Nanija koji je s desnog ruba šesnaesterca gađao suprotni kut mreže, no lopta je otišla iznad grede.

Njihova neefikasnost ubrzo je ponovno kažnjena. Korner je u 32. minuti izveo Toni Kroos, a Mats Hummels je bio najviši u skoku i neobranjivo pogodio glavom za 2:0.

Pet minuta kasnije, Ronaldu i društvu definitivno su potopljene sve nade. U duelu s Pepeom, Thomas Müller iskoristio je malo jače „milovanje“ po licu i srušio se na zemlju, što je Mažić ocijenio dostatnim za izravni crveni karton. Pepeu nije pomoglo ni to što je nakon Müllerovog pada došao do Bayernovog napadača i naslonio mu glavu o glavu, što je izgledalo kao očita provokacija. Müller se digao i počeo galamiti na Realovog braniča, no sudac je ionako već donio odluku o isključenju – Portugalci su nastavili s desetoricom.

Demontaža Portugala nastavljena je tik prije kraja prvog dijela. Kroos je ubacio u šesnaesterac, lopta se od Alvesa odbila ravno na nogu Mülleru, a on nije propustio šansu da prednost „elfa“ digne na 3:0. Precizni udarac pokraj nemoćnog Patrícija bio je njegov sedmi gol na svjetskim prvenstvima.

Mogućnost da se pridruži strijelcima u 50. je minuti upropastio Mesut Özil, kojemu je nakon Götzeove lopte udarac u mat-situaciji obranio Patrício.

Nijemci su nakon toga očekivano usporili ritam, čuvajući energiju za preostale dvije utakmice u skupini. Götze je dvadesetak minuta prije kraja imao čistu situaciju za 4:0, ali je predugo čekao i na kraju pucao u blok.

Ono što je propustio učiniti njegov klupski suigrač, ponovno je ispravio Müller. S desne strane ubacio je Schürrle, Patrício nije uspio uhvatiti loptu, a otpadak je ponovno pokupio njemački junak dana i gurnu loptu u mrežu za svoj prvi hat-trick u njemačkom dresu

Cristiano Ronaldo ostao je nevidljiv veći dio utakmice. Očito nedovoljno spreman, najbolji igrač svijeta kreirao je premalo šansi, a jedinu izgledniju zapucao je početkom utakmice. U nastavku su ga pri svakom kontaktu s loptom pratili zvižduci, da bi mu u sudačkoj nadoknadi Neuer obranio slobodan udarac s 25 metara. Ranije ih je Ronaldo sve pucao u živi zid ili pokraj gola.