Svjetsko prvenstvo: Nova ‘četvorka’ u mreži Kameruna, Neymar zabio dva gola i postao vodeći strijelac turnira

Skupina A: Kamerun – Brazil 1:4 (Matip 26'; Neymar 17', 34', Fred 49', Fernandinho 84')

Dvostruki strijelac Neymar/Getty Images

KAMERUN – BRAZIL 1:4

Skupina A

Stadion: Nacional Mané Garrincha, Brasília. Gledatelja: 69.112. Sudac: Jonas Eriksson (Švedska).

Poluvrijeme: 0:1.

Strijelci: 0:1 Neymar (17′, as. Luiz Gustavo), 1:1 Matip (26′, as. Nyom), 1:2 Neymar (34′, as. Marcelo), 1:3 Fred (49′, as. David Luiz), 1:4 Fernandinho (84′, as. Oscar).

Žuti kartoni: Enoh, Salli, Mbia (Kamerun).

KAMERUN (4-3-3): Itandje – Nyom, N’Koulou, Matip, Bedimo – Mbia, N’Guémo, Enoh – Choupo-Moting (od 81′ Makoun), Aboubakar (od 72′ Webó), Moukandjo (od 58′ Salli). Izbornik: Volker Finke (66).

BRAZIL (4-2-3-1): Júlio César – Dani Alves, David Luiz, Thiago Silva, Marcelo – Paulinho (od 46′ Fernandinho), Luiz Gustavo – Hulk (od 63′ Ramires), Oscar, Neymar (od 71′ Willian) – Fred. Izbornik: Luiz Felipe Scolari (65).

Prvi strijelac Svjetskog prvenstva od večeras je ponovno Neymar. Zvijezda Barcelone u prvom se poluvremenu poigrala s kamerunskom obranom te s nova dva pogotka zaključila otužnu brazilsku priču „neslomljivih lavova“. Pobjedu Brazila podebljali su Fred i Fernandinho.

Finkeovi igrači ukupno su u egalu izdržali 25 minuta. Pritisak Brazila urodio je plodom u 17., nakon što je Luiz Gustavo poslao sjajnu loptu s lijevog krila, a Neymar je bez previše filozofiranja pospremio u donji desni kut.

Joël Matip privremeno je šokirao 70.000 navijača izjednačujućim pogotkom u 26. minuti nakon pogreške Danija Alvesa i ubačaja Nyoma, no već u 34. minuti Kamerunci su spušteni na zemlju. Domaćine je u vodstvo ponovno doveo Neymar, nakon što je pokupio Marcelovu loptu, istrčao dvadesetak metara te nakon varke dvojici kamerunskih braniča snažnim udarcem probušio Itandjea.

Sve dvojbe je početkom nastavka otklonio Fred glavom nakon Luizovog ubačaja s lijeve strane, premda je u tom trenutku bio u malom zaleđu. Golgetersku priču zatvorio je u 84. minuti Fernandinho nakon impresivne mini-akcije u kojoj su se kamerunski braniči potpuno izgubili. Brazil je ostvario cilj, sačuvao prvo mjesto i izborio subotnji dvoboj osmine finala protiv Čilea.