Velemajstor Payet… Francuska-Rumunjska 2:1

Sjajni Rumunji držali se do 89-e, domaćima je u otvaranju Eura pobjedu donio blistavi Bilićev dijamant

Rumunjska je jučer imala boljeg trenera i u otvaranju Eura ‘Tricolore’ je držala u remiju do 89. minute. No Francuska ima bolje igrače, poglavito dijamanta iz Bilićevog West Hama – Dimitrija Payeta koji je najprije asistencijom, a onda i fenomenalnim golom minutu prije kraja, sa 18 metara ljevicom u suprotne ‘rašlje’, donio noć francuske radosti.

Anghel Iordanescu sjajno je pripremio svoje igrače za moćnog domaćina i za 80.000 navijača na Stade de Franceu. ‘Žuti’ su taktički bili gotovo perfektni, a psihološki stabilni k’o da igraju pripremnu, a ne prvu utakmicu 15. Europskog prvenstva. Nisu pali ni kad je Francuska vodstvom u 58-oj ušla u silnu psihološku prednost. Deschampsova je squadra pokazala znatno više individualnog talenta (Payet i Lloris, prije svih) nego momčadske kvalitete, a Pogba i Griezmann su, najblaže rečeno, razočarali.

Lloris je domaćina spašavao već u 4. minuti skinuvši zicer Stancua s 2 metra. U 58-oj Payet je sjajno ubacio na glavu Oliviera Girouda, Tatarusanu je Francuzima pomogao istrčavanjem u prazno pa je Arsenalov i francuski napadač lako pogodio praznu mrežu. Vodstvo domaćina trajalo je jako kratkih 7 minuta… Prekršaj Evre na Stanciu u 16-ercu Tricolora, Stancu uredno vara Llorisa s 11 metara i – 1:1.

Priča je polako išla prema zasluženom rumunjskom, ali Payetova klasa donijela je silno, već opisano, francusko slavlje. Noć Dimitrija Payeta i posve solidnog nogometa za otvaranje Eura.

Počelo je, napokon, Europsko nogometno prvenstvo. Sutra igraju Švicarska-Albanija (15:00), Wales-Slovačka (18:00) i Engleska-Rusija (21:00), a u nedjelju od 15:00 je… ‘Ajmo Hrvatska!

FRANCUSKA-RUMUNJSKA 2:1
Strijelci: 1:0 Giroud (58′), 1:1 Stancu (65′ – 11m), 2:1 Payet (89′).
FRANCUSKA (4-3-3): Lloris; Sagna, Rami, Koscielny, Evra; Kante, Matuidi, Pogba (77′ Martial); Payet (90′ Sissoko), Giroud, Griezmann (66′ Coman). Izbornik: Deschamps.
RUMUNJSKA (4-2-3-1): Tatarusanu; Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat; Hoban, Pintilii; Popa (82′ Torje), Stanciu (72′ Chipciu), Stancu; Andone (61′ Alibec). Izbornik: Iordanescu.
SAINT-DENIS Stade de France. Gledatelja: 80.000. Sudac: Kassai (Mađarska). Žuti kartoni: Chiriches (32′), Rat (45′), Giroud (69′), Popa (78′).