Velika pobjeda mladih Hrvata za četvrtfinale Svjetskog prvenstva!

Hrvatska je pobjedom nad Njemačkom (2:0) izborila četvrtfinale SP-a...

Nikola Moro/Foto: FIFA

Hrvatski kadeti ispunili su najave i očekivanja, ‘skupili’ glave i fantastičnom igrom potpili Njemačku za plasman u četvrtfinale Svjetskog U17 prvenstva u Čileu! Dario Bašić i njegovi puleni prezentirali su još jednu fantastičnu partiju na najvećoj svjetskoj pozornici, a velike zasluge u tome imao je neprelazni vratar Adrian Šemper.

Prvu veliku, izražajnu priliku zabilježili smo u 17. minuti kad je Josip Brekalo dočekao svojih pet minuta na rubu kaznenog prostora, namjestio nišanske sprave i ‘opalio’, no lopta je poslije odlične obrane Fromanna ipak odsjela na vratnici.

Netom poslije toga Hrvatska je munjevito krenula u kontranapad. Brekalo je sjajno prošao po lijevoj strani i ubacio u sredinu, gdje je loptu nekako dočekao Majić, a nakon gužve u šesnaestercu najspretniji je bio kapetan Nikola Moro te je sa samo nekoliko metara mirno pogodio za 1:0.

Bašićeva momčad ubrzo je zagospodarila terenom i preuzela konce igre u svoje ruke; na trenutke se činilo kako s druge strane terena nije europski viceprvak i jedna od najtalentiranijih mladih europskih momčadi, a samo je kraj prvih 45 minuta pripao Njemcima. Srećom, kockasta je obrana bila na zavidnoj razini do samoga kraja pa novih pogodaka nije bilo.

Mogao je elf izjednačiti u 35. minuti; prvi je put zaspala i hrvatska obrana, zadnjoj je liniji pobjegao Janelt, no izvanrednom je reakcijom u posljednji trenutak siguran zgoditak spasio sjajni Šemper. Opasno smo živjeli i nekoliko minuta kasnije, s desne je strane pred hrvatskog vratara izbio i Passlack, ali još je jednom bolji bio Šemper. Spasio je mladi vratar Dinama svoju ekipu u tim trenucima, još je dvaput pravodobno reagirao ispred njemačkih ofenzivaca te je jedan od najzaslužnijih što se na poluvrijeme otišlo nepromijenjena ishoda.

Zaprijetio je poslije toga ponovno Moro s ruba šesnaesterca, vratio malo krvi u redove kockastih, ali ovoga je puta to ipak bilo previsoko za povećanje vodstva.

Oštro je Hrvatska pritisnula u prvim minutama nastavka; Lovren i Brekalo neumorno probijali su strane, a nered u srcu njemačke obrane ofenzivci nažalost nisu uspjeli iskoristiti. S druge je strane ponovno opasan Passlak, no spašava iznova Šemper. ‘Izvukao’ je nekoliko minuta potom i još jednu neugodnu situaciju, istrčavši stotinku ispred Nesselera te otklonivši opasnost ispred svojih vrata.

Igralo se u viskom tempu; Borna Sosa minutu potom odlično je izbjegao zaleđe i krenuo ponešto ukoso prema Fromannu, no predugo je čekao pa je njemački branič stigao blokirati njegov udarac. Odlično su naši kombinirali i u 64. minuti, u slobodan prostor utrčao je Lovren, ali loše je u konačnici gađao suprotni kut.

Brekalo je u 75. minuti ponovno napravio ‘čudo’ na boku i u sredini pronašao usamljenog Majića, no sve je završilo tek udarcem iz kuta. Pokušavala je Njemačka do kraja izboriti barem produžetke, a koštalo ih je to na koncu i još jednog pogotka. Potpuno je ispala obrana Njemaca, Ivan Delić izašao je sam pred Frommena i na drugoj strani uposlio natrčalog Lovrena, kojemu nije bilo teško pogoditi prazna vrata za konačnih, velikih 2:0.

Hrvatska je na taj način potpuno zasluženo izborila daljnje natjecanje u Čileu, u kojemu će – prema do sada pokazanom – u borbu za medalje. Slijedi selekcija Malija u četvrtfinalu, koja je pak u svom ispitu bez većih poteškoća svladala selekciju Sjeverne Koreje (nedjelja, 23 sata).

SP U17, osmina finala: Hrvatska – Njemačka (1:0) 2:0
Hrvatska: Šemper, Hudećek, Sosa, Kalaica, Soldo, Brekalo, Majić (Delić 84′), Moro (Pasariček 68′), Lovren, Ivanušec, Đira (Đurasek 57′). Izbornik: Dario Bašić.
Njemačka: Frommann, Passlack, Guel, Karakas, Abu Hanna, Dorsch (Burnic 75′), Eggestein, Schimdtr, Nesseler (Koehlert 67′), Oezcan, Janelt (Saglam 79′). Izbornik: Christian Wueck.
Strijelci: Moro 18′, Lovren 90 + 1′
Žuti kartoni: Đira 14′, Dorsch 71′