[Video] ABA: Zadar junački pao protiv Budućnosti

Pobjeda je pobjegla Zadranima iz ruke, koji sada preostaje teška borba za ostanak

Nadomak senzacije je KK Zadar bio u 20. kolu ABA regionalne lige protiv momčadi Budućnosti, koju vodi naš Jasmin Repeša. Krajnji rezultat je iznosio 75:69, a Zadar je vodio tokom većine susreta. Tek u posljednjoj dionici Zadar se napadački zaustavio, a do tada je pokazivao odličnu igru s obzirom na velike poteškoće u sastavu.

Budućnost Voli – KK Zadar 75:69 (23:27, 22:18, 15:16, 15:8)

Budućnost: Jackson 10, Ivanović, Su. Šehović 6, Clark 18, Se. Šehović 3, Gordić 9, Bitadze 15, Popović 2, Bell, Nikolić, Williams 6.

Zadar: Bašić 4, Marić, Žorić 22, Krajina 3, Dašić 8, Vuković 7, Brzoja 8, Špralja 6, Božić 11, Planinić.

Zadar je dobro ušao u utakmicu. Igrali su energično i dobru obranu, a osovina Božić-Žorić je odmah pokazala da će danas biti raspoloženi. Tako Zadar bilježi nakon četiri minute igre, četiri poena prednosti (10:6). Međutim Budućnost pogađa dvije trice u nizu i dolazi na 16:15. Nakon time-outa Ante Nazora, Budućnost bježi na pet razlike (16:21), međutim odgovara serijom 11-0. Zadar odmah uzvraća tricama Brzoje i Špralje za minimalnu prednost (22:21) inastavlja u dobrom ritmu do kraja četvrtine, te vodi 27:23.

Početkom druge četvrtine Zadar bježi i na najvećih sedam razlike (30:23), ali Budućnost se ponovno vrača u susret. Novo pojačanje momčadi iz Podgorice Williams ubacuje nakon tri minute igre koš za poravnanje (32:32). Uslijedilo je nekoliko minuta obilježenih promašajima, a nakon toga je Zadar ponovno dobro odreagirao. Tako Vladimir Dašić ubacuje za pet razlike Zadra (41:36). No onda su uslijedile neko čudne odluke sudačkog trojca, a zanimljivo je da su dvojica sudaca bila upravo iz Hrvatske i Crne Gore. Do predaha Budućnost uspijeva nadoknaditi prednost Zadrana i to Šehovićevim pokušajem sa istekom vremena, gotovo s centra.

U drugo poluvrijeme se ušlo sa 45:45, a Zadar je nastavio tamo gdje je stao. Ipak igralo se dosta izjednačeno, a Budućnost se u tim trenucima oslanjala na amerikanca Clarka, koji je bio najbolji pojedinac u redovima domaćih. Zadar se košem Brzoje odvojio ponovno na pet razlike (59:54), No Budućnost se ponovno vratila do kraja četvrtine. Treba istaknuti da je Budućnost uzimala puno šuteva za tricu, a jako su neprecizno gađali. Svega 36 % je iznosio šut za tri Podgoričana na ovoj utakmici, dok je Zadar gađao još gorih 24%.

U posljednju četvrtinu se ušlo s minaimalnom prednosti Zadra i ni jedna momčad se u posljednjoj četvrtini nije rezultatski odvajala, do posljednjih dvi i po minute igre. Zadar je u napadu skroz stao i nije imao rješenja na obranu Budućnosti. Kada je Jackson zabio dvije minute prije kraja tricu za 69:73, osjetilo se da bi tu utakmica mogla biti gotova, a Zadrani koji su se hrabro borili u ovoj utakmici do kraja nisu postigli više koša.

Luka Žorić je odigrao veliku utakmicu, ali na kraju više nije imao snage da rješava utakmicu. Zabio je 22 poena i bio najbolji strijelac svoje momčadi. Luka Božić je u nedostatku drugih opcija morao igrati organizatora igre u Zadru i na kraju ubilježio soliudan učinak. Postigao je 11 koševa, uhvatio je 8 lopti i imao 7 asistencija. Budućnost je predvosio spomenuti Earl Clark s 18 i Bitadze s 15.

Teška situacija je ispred Zadra koji još mora očuvati prvoligaški status. Slijedi mu okršaj na Višnjiku protiv Crvene Zvezde, a u posljednjem kolu idu u Laktaše na noge Igokei.