[VIDEO] Ako netko to može, onda je to Barcelona: Točno pola godine prošlo je od najvećeg preokreta u povijesti nogometa!

Datum – 08. ožujak. Mjesto radnje – Camp Nou, Barcelona. Razlog – uzvratna utakmica osmine finala Lige prvaka između Barcelone i Paris Saint-Germaina. Parižani su imali ogromnih 4:0 iz prve utakmice s Parka Prinčeva. Sve je izgledalo kako će Francuzi proći dalje, jer nikad nijedna momčad u povijesti nije nadoknadila četiri gola zaostatka. Ali…

Igrala se treća minuta kada je Luis Suarez doveo Blaugranu u vodstvo. Goal-line tehnologija potvrdila je da je lopta prešla gol liniju. Pet minuta prije kraja prvog dijela Kurzawa postiže autogol nakon asistencije Inieste petom. 2:0, stadion je eksplodirao, Barcelona je do odmora prepolovila prednost.

Nastavak je krenuo još furioznije. 49. minuta igrala se kada je Neymar srušen u kaznenom prostoru. Ispravna odluka Nijemca Deniza Aytekina, koji je pokazao na bijelu točku. Lionel Messi preuzeo je odgovornost i snažnim udarcem zabio za 3:0. No, nakon jednog slobodnog udarca, Rakitić nije ispratio Cavanija i gosti su smanjili. 3:1, Kataloncima sada treba tri gola, bez da prime ijednog.

Cavani se našao i jedan na jedan pred Ter Stegenom, no Nijemac je upisao veliku obranu. I Di Maria je mogao riješiti pitanje pobjednika, no pucao je pored gola. A onda je krenulo sedam minuta i 16 sekundi koje su promijenile povijest nogometa.

Dvije minute prije kraja regularnog dijela Neymar golom iz slobodnog udarca povisuje na 4:1. Atraktivan gol, koji nije dao previše razloga za slavlje publici, no tri minute kasnije Suarez je srušen i to je novi kazneni udarac. Brazilac je ovoga puta na sebe preuzeo odgovornost i zabio, 5:1. Stadion je u ekstazi, samo jedan gol dovoljan je za čudo.

Parižani su bili izvan sebe. U tih osam minuta samo su tri puta dirali loptu. U petoj, posljednjoj minuti sudačke nadoknade dosuđen je slobodni udarac nakon prekršaja nad Ter Stegenom. Neymar je nakon kombinacije centrirao, a na pravom mjestu našao se Sergi Roberto. Klizećim startom za centimetar je izbjegao zaleđe, sudac je pokazao na centar, a nedugo zatim odsvirao i kraj i slavlje je moglo početi. Najveći preokret u povijesti nogometa, preokret za kojeg je Uefa na službenim stranicama bila sigurna da se neće dogoditi, dala je naime 0% šanse za to.

No, nije se pitalo jedino igrače Barcelone, jer ako je netko bio u stanju napraviti takav preokret, onda je to definitivno bila Barcelona. I napravila je, seizmometar je pokazao neviđene amplitude nakon šestog gola. Seizmolog Jordi Diaz izjavio je kako nikad nije vidio vibracije tog tipa na svom seizmometru.

Povijest je ispisana. Zasigurno još dugo nećemo vidjeti takav preokret, možda čak ni nikad. Zlatnim slovima ostati će upisano kako je ova nezaboravna noć bila najveći preokret u povijesti nogometa.