[VIDEO] Čile pobijedio Švedsku, iznenađujući poraz Južne Koreje

Odigrane su nove prijateljske utakmice prije nadolazećeg Svjetskog prvenstva.

Jedno od najvećih razočarenja južnoameričkih kvalifikacija, Čile, nije se uspio plasirati na Svjetsko prvenstvo u Rusiju, no dvostruki uzastopni osvajači Copa Americe danas su gostovali kod najvećeg iznenađenja nadolazećeg Mundijala, s obzirom da su Šveđani na putu do Rusije morali pobijediti Francuze te izbaciti Nizozemce i Talijane. Susret je završio pobjedom Čilea, 2:1.

Prvu priliku na Friends Areni imao je Alexis Sanchez, no u šestoj minuti pucao je pored gola. Dvije minute kasnije Sebastian Larsson izveo je slobodni udarac, a Ola Toivonen glavom zamalo pucao preko gola. Vargas je pucao u 22. minuti, a Nordfelt vršcima prstiju izbio loptu u korner, iz kojeg je Vidal lijepim pogotkom zabio za prednost Čilea.

No, samo minutu kasnije Forsberg i Larsson su napravili dvostruko proigravanje, Claesson je uposlio Toivonena, a Ola izjednačio svojim 12. golom za Blagult u 56. utakmici. U 25. minuti Alexis je zabio gol, koji je opravdano zbog zaleđa poništen, a do kraja prvog dijela prilika nije bilo pa se na odmor otišlo s neodlučenih 1:1.

U nastavku prvu priliku imao je Beausejour, no Nordfelt je obranio njegov pokušaj iz 58. minute. Osam minuta kasnije Toivonen je pucao daleko pored gola, kao i Vidal u 69. minuti. 13 minuta prije kraja Castillo je pucao ravno u švedskog golmana, baš kao i u 84. minuti. Ipak, u posljednjoj minuti Nordfelt je obranio Alexisov pokušaj, no Bolados je natrčao na odbijenu loptu i donio pobjedu Čileancima.

Švedska (4-4-2)

Nordfelt – Lustig (J. Larsson 81′), Granqvist, Lindelof, Olsson – Claesson, S. Larsson (Hiljemark 79′), Svensson, Forsberg (Sema 79′) – Berg, Toivonen (23.)

Čile (4-3-3)

Herrera – Isla (Diaz 81′), Roco, Maripan, Beausejour – Hernandez (Valdes 61′), Aranguiz, Vidal (22.) – Vargas (Castillo 61′), Sagal (Bolados 71′, 90.), Alexis

Vrijedi spomenuti i kako je u ranije odigranom susretu Južna Koreja iznenađujuće izgubila od Sjeverne Irske 2:1. Park Joo-Ho je uposlio Kwon Chang-Hoona, koji je već u sedmoj minuti doveo goste u prednost, no Kim Min-Jae autogolom je izjednačio, prije nego je Smyth četiri minute prije kraja zabio za pobjedu i slavlje 18 103 gledatelja na Windsor Parku u Belfastu.