[VIDEO] EL: Švedski Ostersund izborio šesnaestinu finala, dalje prošli i Zenit i Real Sociedad

Švedsko čudo izborilo je europsko proljeće.

Odigrane su utakmice petog kola Europske lige u skupinama H, J i L i saznali smo nove sudionike šesnaestine finala.

Arsenal je već ranije osigurao prvo mjesto u skupini H pa je u Njemačkoj s oslabljenim sastavom poražen od Kolna 1:0. Jedini gol postigao je Guirassy iz kaznenog udarca u 63. minuti. U drugom susretu Crvena Zvezda remijem bez pogodaka protiv BATE Borisova ostala je na drugom mjestu prije posljednjeg kola. Jurica Buljat za domaćina je odigrao cijeli susret.

U skupini J švedski Ostersund zaključio je bajku zvanu europsko proljeće na najbolji mogući način. Debitanti iz Švedske su pobjedom nad Zoryjom od 2:0 osigurali prvo mjesto i prolazak u šesnaestinu finala. U 40. minuti Gero je iskoristio Edwardsov prizemni centaršut i zabio za prednost u 40. minuti, iako je kasnije gol pripisan kao autogol Grechyshkina. Pobjedu je u 78. minuti potvrdio Ghoddos odličnim udarcem nakon soloprodora.

U istoj skupini Athletic Bilbao nakon preokreta s 3:2 pobijedio je Herthu. Poveli su gosti golom Leckieja glavom u 26. minuti, nakon centaršuta Mittelstadta, a Aduriz je izjednačio za Baske. U 36. minuti Lazaro je centrirao, a Selke glavom donio novo vodstvo Nijemcima, no uporni Aduriz iz još jednog kaznenog udarca izjednačio. Inaki Williams osam minuta prije kraja donio je pobjedu i skok na drugo mjesto Athleticu.

Ruski Zenit osigurao je šesnaestinu finala u skupini L pobjedom nad Vardarom od 2:1. U 16. minuti Poloz je nakon duge akcije iskoristio upošljavanje Dzyube i zabio za 1:0, a sam Dzyuba promašio je kazneni udarac u 27. minuti. Ipak, Rigoni je eurogolom u 43. minuti potvrdio pobjedu Zenita. Blaževski je u 89. minuti samo uspio smanjiti poraz Makedonaca. U drugoj utakmici Real Sociedad s minimalnih 1:0 pobijedio je Rosenborg. Strijelac jedinog pogotka bio je Mikel Oyarzabal u posljednjoj minuti utakmice i Real Sociedad podijelili su bodove odigravši 0:0 pa je španjolska momčad izborila prolaz.

Europska liga, peto kolo:

Skupina H

Koln 1:0 Arsenal (Guirassy 63. – 11m)

BATE Borisov 0:0 Crvena Zvezda

Skupina J

Athletic Bilbao 3:2 Hertha Berlin (Aduriz 35. – 11m, 65. – 11m, Williams 82. / 26. Leckie, 36. Selke)

Ostersund 2:0 Zorya Luhansk (Grechyshkin 40. – ag, Ghoddos 78.)