[VIDEO] Kvalifikacije SP: Bezjak presudio Škotima, Slovaci osvojili drugo mjesto

Reprezentacija Slovenije u Ljubljani dočekala je Škotsku, koja je u prošlom kolu pobijedila Slovake i preuzela drugo mjesto u skupini F. U 18. minuti prvi ozbiljniji udarac prema vratima Slovenije, loptu je lakoćom primirio Jan Oblak i ostalo je na početnih 0:0. Slovenci su prvi pogodak na svom terenu u ovom ciklusu kvalifikacija primili u 32. minuti, strijelac pogotka bio je Leah Griffiths, 27-godišnji napadač najbolje se snašao u kaznenom prostoru domaćina.

Škotska je u drugi dio ušla nekoliko rezerviranije i dozvolila Slovencima da drže igru u svojim nogama. Slovenija je iskoristila već prvu priliku za izjednačenje, glavom je na ubačaj Josipa Iličića zabio bivši igrač Rijeke, Roman Bezjak. Škoti se ni nakon primljenog zgoditka nisu uspjeli sabrati te je Slovenija tražila zgoditak za pobjedu. Slovenija je iskoristila nervozu Škota i povela drugim pogotkom Bezjaka, laganim udarcem lopta je završila u mreži gostiju. U 78. minuti sjajnu priliku za izjednačenje imao je Darren Fletcher, lopta je otišla preko vratiju domaćina. Deset minuta kasnije odlično se snašao Snodgrass i poravnao rezultat na 2:2. U sudačkoj nadoknadi atmosfera je potpuno zavrela i domaći kapetan Boštjan Cesar dobio je izravni crveni karton. Škoti su napali svim snagama, a susret je završen remijem i Slovaci su mogli proslaviti drugo mjesto u skupini. Posljednju utakmicu na klupi Slovenije odradio je Srečko Katanec, odlazak je potvrdio već nakon poraza protiv Engleza.

Slovaci su osvajanje drugog mjesta tražili na susretu s Maltom, no samo pobjeda ne bi im osigurala drugog mjesta, dva boda više do posljednjeg kola osvojili su Škoti. Slovake je protiv Malte u vodstvo poveo Adam Nemec u 33. minuti, na dodavanje Hamšika prošao je gostujuću obranu i sigurno zabio za vodstvo. Slovaci su više napadali, ipak Malta je ostatak napada izdržala i na poluvremenu domaći su vodili s 1:0.

Slovake kao da je probudio izjednačujući pogodak Slovenije i u 62. minuti drugi pogodak na utakmici zabio je Nemec, nakon greške gostujuće obrane, precizno je pucao s 15 metara. Pobjedu s 3:0 potvrdio je Ondrej Duda, koji je zabio u 69. minuti, prvi je stigao na dodavanje Rusnaka. Pobjedom su Slovaci osigurali utakmice u dodatnim kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo.

Englezi su i prije posljednjeg kola osigurali odlazak na svjetsko prvenstvo u Rusiji, te je susret s Litvom služio više uigravanju momčadi za nadolazeće prvenstvo. Engleska je do vodećeg pogotka stigla iz kaznenog udarca, kojeg je iznudio Dele Alli, a siguran izvođač bio je Harry Kane. Minimalnim vodstvom gostiju završeno je prvo poluvrijeme. I u drugom poluvremenu Englezi su imali više prilika, unatoč tome mreže su mirovale i prvoplasirana momčad završila je kvalifikacije s 26 bodova.