[VIDEO] SP 2018: Belgija osvojila povijesnu broncu, Kaneu Zlatna kopačka!

Belgija je treća najbolja reprezentacija svijeta.

Belgija je na Krestovsky Stadium u Sankt Petersburgu s 2:0 pobijedila Englesku u utakmici za treće mjesto na Svjetskom nogometnom prvenstvu te tako osvojila brončanu medalju po prvi put u povijesti. Jedan Englez ipak će imati razloga za slavlje, a to je Harry Kane, koji je sa šest pogodaka postao najbolji strijelac Mundijala te osvojio Zlatnu kopačku.

Iz prve prave akcije Belgijanci su poveli. Već u trećoj minuti i 39. sekundi utakmice Lukaku je povukao brzu kontru, Chadli centrirao, a Thomas Meunier se othrvao Roseu i koljenom zabio za 1:0. U 12. minuti Lukaku je pronašao De Bruynea, čiji udarac krajnjim naporom Pickford uspijeva obraniti, a dvije minute kasnije Delph je uputio prvi udarac za Englesku ravno u Courtoisa.

U 20. minuti nakon kornera Maguire je glavom pucao u Courtoisa, a Harry Kane tri minute kasnije mogao je izjednačiti, no pucao je zamalo pored gola. U 35. minuti Alderweireld je škaricama pucao preko gola, a do kraja poluvremena vrijedi izdvojiti ozljedu bedrenog mišića Chadlija, kojega je zamijenio Vermaelen.

Southgate je od početka nastavka pokušao promijeniti tempo igre uvođenjem Rashforda umjesto neprimjetnog Sterlinga te Lingarda umjesto Rosea, a u 54. minuti upravo Lingard pucao je pored gola.

Englezi su bili bolji u nastavku pa je Dier u 68. minuti pucao ravno u Courtoisa. Isti igrač dvije minute kasnije našao se sam pred Courtoisom i lobao ga, no Alderweireld je sa crte izbio loptu u korner iz kojega Maguire ponovno puca pored gola. Pored gola pucao je i Dier u 73. minuti, kao i Maguire u 75. minuti, a na drugoj strani prvu priliku imao je Mertens, no pucao je daleko pored gola.

Meunier je mogao matirati Tri Lava, no Pickford je odličnom intervencijom jednom rukavicom uspio spasiti svoj gol u 80. minuti. Ipak, samo dvije minute kasnije Hazard je pobjegao Stonesu i postavio konačnih 2:0 pred 64 406 gledatelja, što mu je bio 13. gol, uz 12 asistencija, kojih ima u posljednjih 25 utakmica.

Vrijedi spomenuti kako je Belgija prva reprezentacija u povijesti Mundijala, koja je na jednom SP-u pobijedila reprezentacije s pet različitih kontinenata, Panamu, Tunis, Japan, Englesku i Brazil.