[VIDEO] SP 2018: Januzaj srušio Englesku, prva pobjeda Tunisa nakon 40 godina!

Odigrane su posljednje utakmice grupne faze natjecanja u Rusiji.

Rasplet posljednje, skupine G Svjetskog nogometnog prvenstva je iza nas i sada znamo da je Belgija osvojila ovu skupinu, a da su Englezi ostali na drugom mjestu.

Veliki derbi u Kalinjingradu završen je s minimalnom pobjedom Belgije od 1:0. Zanimljivo je za reći da su Englezi promijenili čak osam standardnih prvotimaca, a Belgijanci njih devet. Tielemans je uputio prvi udarac u sedmoj minuti, no Pickford je izbio loptu u korner. Nakon dugo vremena u 27. minuti Fellaini je pucao nakon kornera, a na gol liniji Englezi su izbacili loptu van granica igrališta. Sedam minuta kasnije Loftus-Cheek glavom je nakon kornera Alexander-Arnolda pucao pored gola te se na odmor otišlo bez pogodaka.

Rashford je otvorio nastavak udarcem pored gola, a u 51. minuti Adnan Januzaj poslao je Diera u prazno i odličnim udarcem doveo Belgiju u prednost svojim prvim pogotkom u devetom nastupu za Belgiju. Rashfordov pokušaj iz 66. minute vršcima prstiju obranio je Courtois, a isti igrač devet minuta prije kraja iz slobodnog udarca pucao je visoko preko gola i utakmica je završila 1:0. To znači da će Englezi u osmini finala igrati protiv Kolumbije, a Belgija protiv Japana.

Engleska (3-5-2)

Pickford – Cahill, Stones (Maguire 46′), Jones – Rose, Delph, Dier, Loftus-Cheek, Alexander-Arnold (Welbeck 79′) – Vardy, Rashford

Belgija (3-4-3)

Courtois – Dendoncker, Boyata, Vermaelen (Kompany 74′) – Chadli, Fellaini, Dembele, T. Hazard – Januzaj (51.) (Mertens 86′), Batshuayi, Tielemans

U utakmici igranoj samo za prestiž, Tunis je nakon preokreta s minimalnih 2:1 pobijedio Panamu. Tunižani su imali prvu priliku na utakmici, no Ben Youssef je u šestoj minuti pucao ravno u Peneda. Sliti je dvije minute kasnije pucao pored gola, a prvu priliku Paname imao je Guardia Avila, ali u devetoj minuti pucao je preko gola.

Uslijedili su neprecizni pokušaji Slitija, Torresa i Bedouija, prije nego je u 33. minuti Rodriguez iz daljine pucao, a Meriah leđima skrenuo loptu te prevario svog vratara pa su debitanti poveli. Taj gol ušao je u povijest, jer se prvi put ikada na Mundijalu dogodilo da su sve reprezentacije zabile najmanje dva pogotka. Pokušavali su Ben Youssef i Khadri do kraja poluvremena, no pucali su pored gola i na odmor se otišlo s vodstvom Paname.

Iz prve prilike u nastavku Tunis je izjednačio. Ben Youssef u 51. minuti iskoristio je prizeman centaršut Khazrija i izjednačio na 1:1. Zanimljivo, to je bio jubilarni, 2 500 gol u povijesti Mundijala. Prvog je postigao Francuz Lucien Laurent protiv Meksika 1930. godine, tisućitog Nizozemac Rob Rensenbrink protiv Škotske 1974. godine, 1 500. Argentinac Claudio Caniggia protiv Nigerije 1994. godine, a 2 000. gol postigao je legendarni Šveđanin Marcus Allback u Kolnu 20. lipnja protiv Engleske.

Mogao je Barcenas vratiti prednost Panami, no Mathlouthi je obranio njegov udarac iz 64. minute, a samo dvije minute kasnije stigla je kazna. Nakon duge akcije Haddadi je prizemno centrirao, a Khazri zabio za preokret.

Barcenas je u 72. minuti izjednačio na 2:2, no Shukralla iz Bahreina poništio je pogodak zbog prekršaja i ostalo je 2:1. Zanimljivo je za spomenuti i da je Tunis stavljanjem u igru golmana Mathlouthija postao tek peta nacija u povijesti, koja je zamijenila sva tri vratara na jednom Mundijalu. Prije su to napravili još samo Čehoslovačka i Belgija 1982. godine, Grčka 1994. godine te Saudijska Arabija ove godine.